1999 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 10 Bridgewater State  36  Springfield  29  Final
Sep. 11 Methodist  16  Guilford  21  Final
Sep. 11 UW-La Crosse  22  Winona St.  41  Final
Sep. 11 Muskingum  33  Denison  0  Final
Sep. 11 Puget Sound  0  Simon Fraser  31  Final
Sep. 11 Central Conn. St.  16  Frostburg State  22  Final
Sep. 11 Pomona-Pitzer  23  Lawrence  8  Final
Sep. 11 Widener  25  FDU-Florham  23  Final
Sep. 11 Montclair State  41  Cortland State  16  Final
Sep. 11 Bluffton  47  Hiram  26  Final
Sep. 11 Loras  13  Central  32  Final
Sep. 11 Jamestown  9  Hamline  30  Final
Sep. 11 Sewanee  44  Rose-Hulman  15  Final
Sep. 11 Gettysburg  14  Hampden-Sydney  28  Final
Sep. 11 MIT  20  Framingham State  14  Final
Sep. 11 Eureka  42  Monmouth  28  Final
Sep. 11 UW-Eau Claire  28  St. John's  40  Final
Sep. 11 Langston  18  Sul Ross State  20  Final
Sep. 11 Manchester  39  Waynesburg  37  Final
Sep. 11 Westminster (Mo.)  45  Central Methodist  14  Final
Sep. 11 Mount St. Joseph  15  Otterbein  30  Final
Sep. 11 Kean  7  RPI  55  Final
Sep. 11 Canisius  26  Rochester  14  Final
Sep. 11 Colorado College  6  Willamette  51  Final
Sep. 11 McMurry  19  Trinity (Texas)  27  Final
Sep. 11 Newport News  0  Bethany  30  Final
Sep. 11 Crown  22  Macalester  35  Final
Sep. 11 Mass-Dartmouth  18  Western Connecticut  50  Final
Sep. 11 Northwestern (Minn.)  14  Carleton  21  Final
Sep. 11 New Jersey City  21  Brockport State  48  Final
Sep. 11 Ohio Wesleyan  14  Grove City  9  Final
Sep. 11 Lake Forest  16  Chicago  14  Final
Sep. 11 Worcester State  20  WPI  24  Final
Sep. 11 Maryville (Tenn.)  19  Rhodes  30  Final
Sep. 11 Urbana  7  Aurora  20  Final
Sep. 11 Luther  38  Dubuque  16  Final
Sep. 11 Ripon  6  Elmhurst  18  Final
Sep. 11 Wilmington  41  Olivet  10  Final
Sep. 11 Concordia-Chicago  27  Principia  20  Final
Sep. 11 Cornell  13  Upper Iowa  68  Final
Sep. 11 Defiance  21  Alma  46  Final
Sep. 11 Whitworth  21  Menlo  24  Final
Sep. 11 Gustavus Adolphus  38  Martin Luther  14  Final
Sep. 11 Union  45  St. Lawrence  17  Final
Sep. 11 Simpson  10  Coe  9  Final
Sep. 11 Anderson  6  Taylor  33  Final
Sep. 11 North Park  28  Carroll  34  Final
Sep. 11 Alfred  20  Salisbury  13  Final
Sep. 11 Neb. Wesleyan  19  Austin  20  Final
Sep. 11 Minnesota-Morris  27  UW-Stout  48  Final
Sep. 11 La Verne  35  Occidental  3  Final
Sep. 11 Augustana  34  Hope  33  Final
Sep. 11 Maranatha Baptist  21  Greenville  40  Final
Sep. 11 Howard Payne  7  Prairie View  21  Final
Sep. 11 Stillman  7  Mississippi College  10  Final
Sep. 11 Lycoming  19  Juniata  13  Final
Sep. 11 UW-Stevens Point  28  Northern St.  26  Final
Sep. 11 Ursinus  25  Lebanon Valley  7  Final
Sep. 11 Thiel  63  Oberlin  12  Final
Sep. 11 Buena Vista  38  William Penn  14  Final
Sep. 11 Delaware Valley  26  Moravian  20  Final
Sep. 11 Case Western Reserve  0  Carnegie Mellon  42  Final
Sep. 11 Concordia (Wis.)  16  Beloit  20  Final
Sep. 11 UW-River Falls  7  Augustana (S.D.)  21  Final
Sep. 11 Franklin and Marshall  12  Catholic  46  Final
Sep. 11 Blackburn  7  MacMurray  34  Final
Sep. 11 Salve Regina  7  Plymouth State  16  Final
Sep. 11 Hartwick  27  Westfield State  15  Final
Sep. 11 Greensboro  28  Chowan  35  Final
Sep. 11 Carthage  21  St. Olaf  14  Final
Sep. 11 Whittier  13  San Diego  40  Final
Sep. 11 Allegheny  13  Washington and Jefferson  19  Final
Sep. 11 Western New England  15  Mount Ida  36  Final
Sep. 11 Augsburg  29  Mayville St.  27  Final
Sep. 11 Mass.-Boston  8  Fitchburg State  41  Final
Sep. 11 Emory and Henry  12  Ferrum  7  Final
Sep. 11 Coast Guard  7  Massachusetts Maritime  19  Final
Sep. 11 Norwich  20  Merchant Marine  21  Final
Sep. 11 Albright  15  Wilkes  36  Final
Sep. 11 Grinnell  29  Claremont-Mudd-Scripps  35  Final
Sep. 11 Centre  34  Kenyon  14  Final
Sep. 11 Randolph-Macon  7  McDaniel  28  Final
Sep. 11 Campbellsville  0  Tri-State  31  Final
Sep. 11 Kalamazoo  0  Wooster  23  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
12:00 PM
Cortland State at Buffalo State
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
Live Stats Video
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading