1999 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999
Date Away Home Time/Status Links
Oct. 1 William Paterson  29  Kean  12  Final
Oct. 2 FDU-Florham  38  Delaware Valley  19  Final
Oct. 2 Austin  31  Texas Lutheran  34  Final
Oct. 2 Mount St. Joseph  8  Wilmington  45  Final
Oct. 2 Martin Luther  28  Blackburn  21  Final
Oct. 2 UW-River Falls  47  UW-Stout  0  Final
Oct. 2 Western Connecticut  12  Plymouth State  9  Final
Oct. 2 Simpson  30  William Penn  21  Final
Oct. 2 Swarthmore  0  Ursinus  59  Final
Oct. 2 Grinnell  17  Carroll  14  Final
Oct. 2 Upper Iowa  31  Luther  14  Final
Oct. 2 Williams  17  Trinity (Conn.)  0  Final
Oct. 2 Benedictine  27  Concordia-Chicago  20  Final
Oct. 2 Trinity (Texas)  51  Rose-Hulman  0  Final
Oct. 2 Defiance  21  Albion  35  Final
Oct. 2 Colby  19  Middlebury  41  Final
Oct. 2 Rochester  6  RPI  34  Final
Oct. 2 Norwich  30  Coast Guard  10  Final
Oct. 2 Otterbein  48  Muskingum  22  Final
Oct. 2 Chowan  25  Frostburg State  30  Final
Oct. 2 Carthage  28  North Park  0  Final
Oct. 2 Union  17  Franklin and Marshall  10  Final
Oct. 2 Moravian  14  Widener  40  Final
Oct. 2 Millikin  20  Augustana  7  Final
Oct. 2 Redlands  43  Occidental  14  Final
Oct. 2 Puget Sound  12  Whitworth  45  Final
Oct. 2 Willamette  24  Southern Ore.  38  Final
Oct. 2 Rhodes  7  Washington U.  12  Final
Oct. 2 WPI  49  Merchant Marine  28  Final
Oct. 2 DePauw  6  Chicago  9  Final - 2OT
Oct. 2 Ohio Wesleyan  27  Case Western Reserve  7  Final
Oct. 2 Tufts  13  Bates  10  Final
Oct. 2 TCNJ  3  Rowan  40  Final
Oct. 2 Hanover  41  Bluffton  38  Final
Oct. 2 Lake Forest  14  Beloit  38  Final
Oct. 2 Brockport State  12  Buffalo State  14  Final
Oct. 2 Lebanon Valley  5  King's  24  Final
Oct. 2 Susquehanna  0  Wilkes  26  Final
Oct. 2 Juniata  45  Albright  24  Final
Oct. 2 Macalester  27  Carleton  26  Final
Oct. 2 Waynesburg  26  Bethany  21  Final
Oct. 2 Earlham  14  Kenyon  6  Final
Oct. 2 Central  39  Dubuque  14  Final
Oct. 2 Bridgewater (Va.)  40  Hampden-Sydney  7  Final
Oct. 2 Lawrence  14  Knox  15  Final
Oct. 2 MacMurray  14  Concordia (Wis.)  28  Final
Oct. 2 Guilford  21  Davidson  28  Final
Oct. 2 Massachusetts Maritime  14  Westfield State  7  Final
Oct. 2 Curry  17  MIT  14  Final
Oct. 2 Mass-Dartmouth  3  Maine Maritime  20  Final
Oct. 2 Methodist  16  Ferrum  14  Final
Oct. 2 Fitchburg State  25  Worcester State  16  Final
Oct. 2 Oberlin  7  Denison  63  Final
Oct. 2 Claremont-Mudd-Scripps  28  La Verne  31  Final
Oct. 2 Wartburg  30  Loras  19  Final
Oct. 2 Catholic  34  Salisbury  2  Final
Oct. 2 Eureka  15  Aurora  18  Final
Oct. 2 Salve Regina  26  Western New England  9  Final
Oct. 2 Hiram  21  Baldwin-Wallace  36  Final
Oct. 2 Centre  17  Sewanee  31  Final
Oct. 2 Haskell Indian  7  Principia  22  Final
Oct. 2 Bridgewater State  49  Framingham State  12  Final
Oct. 2 Sul Ross State  23  Hardin-Simmons  28  Final
Oct. 2 Wesleyan  34  Hamilton  6  Final
Oct. 2 St. Norbert  35  Ripon  17  Final
Oct. 2 Ohio Northern  32  Marietta  10  Final
Oct. 2 Buena Vista  59  Cornell  7  Final
Oct. 2 Western Maryland  21  Muhlenberg  14  Final
Oct. 2 Washington and Lee  23  Randolph-Macon  30  Final
Oct. 2 Mississippi College  14  Howard Payne  21  Final
Oct. 2 Lakeland  53  Greenville  33  Final
Oct. 2 Augsburg  0  St. John's  55  Final
Oct. 2 Nichols  28  Mass.-Boston  0  Final
Oct. 2 Mount Ida  20  Bryant  31  Final
Oct. 2 Cortland State  28  Washington and Jefferson  33  Final
Oct. 2 Grove City  56  Thiel  0  Final
Oct. 2 Bowdoin  7  Amherst  10  Final
Oct. 2 Monmouth  42  Illinois College  28  Final
Oct. 2 Trinity Bible  29  Maranatha Baptist  28  Final
Oct. 2 Dickinson  7  Carnegie Mellon  3  Final
Oct. 2 Menlo  45  Whittier  32  Final
Oct. 2 Ashland  24  Westminster (Pa.)  10  Final
Oct. 2 McDaniel  21  Muhlenberg  14  Final
Oct. 2 St. Xavier  10  Tri-State  29  Final
Oct. 2 Wooster  13  Allegheny  10  Final - OT
Sep. 3: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
Live Stats
8:00 PM
Belhaven at Millsaps
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
Live Stats Video
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
Live Stats
7:00 PM
Wilkes at Muhlenberg
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats Video
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
Live Stats Video
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
Live Stats Video Audio
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
Live Stats Video Audio
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
Live Stats
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
Video Audio Audio
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
Live Stats
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Live Stats Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats Video
1:30 PM
Centre at Hanover
1:30 PM
Buffalo State at Otterbein
1:30 PM
Wittenberg at Capital
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats Video
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Audio
1:30 PM
Monmouth at Hope
Live Stats Audio
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Buena Vista at UW-Platteville
Live Stats
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
Live Stats Video
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
Audio
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
Live Stats Video Audio
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
3:30 PM
Beloit at Concordia-Chicago
4:00 PM
George Fox at La Verne
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
Live Stats
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
Live Stats
7:00 PM
Guilford at Greensboro
Live Stats
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Frostburg State at Geneva
7:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris University (Ill.)
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Catholic at McDaniel
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
Maintenance in progress.