1999 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 8 Framingham State  13  Westfield State  31  Final
Oct. 9 Bowdoin  13  Tufts  38  Final
Oct. 9 Worcester State  7  Salve Regina  35  Final
Oct. 9 Dickinson  31  Franklin and Marshall  26  Final
Oct. 9 Hamline  13  Carleton  16  Final
Oct. 9 Mount Ida  40  Coast Guard  7  Final
Oct. 9 Norwich  25  WPI  28  Final
Oct. 9 Washington U.  15  Trinity (Texas)  25  Final
Oct. 9 Wilkes  54  Delaware Valley  0  Final
Oct. 9 TCNJ  3  Union  20  Final
Oct. 9 Texas Lutheran  21  McMurry  68  Final
Oct. 9 King's  21  Moravian  19  Final
Oct. 9 Mass.-Boston  31  Western New England  15  Final
Oct. 9 Salisbury  31  Chowan  27  Final
Oct. 9 Thiel  7  Waynesburg  40  Final
Oct. 9 Maranatha Baptist  22  Westminster (Mo.)  47  Final
Oct. 9 Bates  10  Williams  34  Final
Oct. 9 Redlands  48  Chapman  45  Final
Oct. 9 La Verne  15  Pomona-Pitzer  14  Final
Oct. 9 Hope  40  Defiance  7  Final
Oct. 9 Whittier  12  Cal Lutheran  48  Final
Oct. 9 Eastern Ore.  41  Puget Sound  14  Final
Oct. 9 Dubuque  25  Upper Iowa  55  Final
Oct. 9 Susquehanna  27  Juniata  7  Final
Oct. 9 Widener  35  Albright  27  Final
Oct. 9 Blackburn  44  Greenville  46  Final
Oct. 9 Lakeland  41  Concordia-Chicago  20  Final
Oct. 9 Springfield  48  Western Connecticut  56  Final
Oct. 9 FDU-Florham  17  William Paterson  7  Final
Oct. 9 Howard Payne  28  Austin  21  Final
Oct. 9 UW-Stout  22  UW-Eau Claire  20  Final
Oct. 9 Guilford  14  Ferrum  17  Final
Oct. 9 Bethany  0  Chicago  12  Final
Oct. 9 Hartwick  17  Alfred  31  Final
Oct. 9 Beloit  31  Lawrence  14  Final
Oct. 9 Gustavus Adolphus  38  Augsburg  12  Final
Oct. 9 Hardin-Simmons  35  Mississippi College  23  Final
Oct. 9 Aurora  34  Benedictine  3  Final
Oct. 9 Case Western Reserve  16  Earlham  0  Final
Oct. 9 Hampden-Sydney  7  Emory and Henry  36  Final
Oct. 9 Claremont-Mudd-Scripps  41  Lewis and Clark  10  Final
Oct. 9 Trinity Bible  22  Colorado College  31  Final
Oct. 9 Hamilton  17  Trinity (Conn.)  31  Final
Oct. 9 DePauw  14  Sewanee  33  Final
Oct. 9 Alma  48  Olivet  28  Final
Oct. 9 Millikin  36  North Park  6  Final
Oct. 9 Baldwin-Wallace  3  Ohio Northern  21  Final
Oct. 9 Muskingum  56  Hiram  20  Final
Oct. 9 Randolph-Macon  26  Catholic  35  Final
Oct. 9 Martin Luther  17  Northwestern (Minn.)  14  Final
Oct. 9 Knox  17  St. Norbert  38  Final
Oct. 9 Concordia (Wis.)  34  Eureka  18  Final
Oct. 9 Lebanon Valley  7  Lycoming  41  Final
Oct. 9 Illinois College  35  Grinnell  53  Final
Oct. 9 UW-River Falls  19  UW-Stevens Point  21  Final
Oct. 9 Kenyon  7  Ohio Wesleyan  21  Final
Oct. 9 Merchant Marine  27  Plymouth State  49  Final
Oct. 9 Mount St. Joseph  11  Anderson  14  Final
Oct. 9 Ripon  43  Lake Forest  36  Final
Oct. 9 Washington and Jefferson  33  Grove City  10  Final
Oct. 9 Capital  24  Otterbein  49  Final
Oct. 9 Hanover  45  Manchester  14  Final
Oct. 9 Bridgewater (Va.)  20  Maryville (Tenn.)  21  Final
Oct. 9 Buena Vista  20  Loras  16  Final
Oct. 9 MIT  30  Mass-Dartmouth  29  Final
Oct. 9 William Penn  28  Luther  22  Final
Oct. 9 New Jersey City  7  Cortland State  73  Final
Oct. 9 Colby  13  Wesleyan  7  Final
Oct. 9 Fitchburg State  23  Massachusetts Maritime  44  Final
Oct. 9 Nichols  14  Curry  15  Final
Oct. 9 Maine Maritime  16  Bridgewater State  48  Final
Oct. 9 Adrian  6  Albion  33  Final
Oct. 9 Southern Ore.  34  Menlo  0  Final
Oct. 9 Coe  21  Central  28  Final
Oct. 9 Kean  7  Montclair State  63  Final
Oct. 9 Carroll  42  Monmouth  9  Final
Oct. 9 MacMurray  20  Kalamazoo  25  Final
Oct. 9 Muhlenberg  35  Swarthmore  0  Final
Oct. 9 Middlebury  14  Amherst  13  Final
Oct. 9 Davidson  35  Washington and Lee  28  Final
Oct. 9 Wartburg  42  Simpson  10  Final
Oct. 9 Buffalo State  7  Rowan  43  Final
Oct. 9 Rose-Hulman  14  Rhodes  51  Final
Oct. 9 Crown  42  Principia  46  Final
Oct. 9 Tri-State  17  Walsh  34  Final
Oct. 9 Wooster  71  Oberlin  0  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading