1999 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999
Date Away Home Time/Status Links
Oct. 16 Monmouth  28  St. Norbert  41  Final
Oct. 16 Claremont-Mudd-Scripps  21  Cal Lutheran  31  Final
Oct. 16 Sewanee  21  Rhodes  23  Final
Oct. 16 Western New England  22  Curry  30  Final
Oct. 16 Moravian  38  Juniata  37  Final
Oct. 16 Coast Guard  14  Western Connecticut  65  Final
Oct. 16 Western Maryland  42  Dickinson  0  Final
Oct. 16 Carnegie Mellon  13  Chicago  10  Final
Oct. 16 Lakeland  21  MacMurray  35  Final
Oct. 16 Loras  22  Cornell  19  Final
Oct. 16 Rochester  7  Washington U.  41  Final
Oct. 16 Knox  14  Carroll  35  Final
Oct. 16 Chapman  33  La Verne  35  Final
Oct. 16 Springfield  51  Plymouth State  33  Final
Oct. 16 Grinnell  20  Ripon  63  Final
Oct. 16 Williams  25  Middlebury  0  Final
Oct. 16 Puget Sound  26  Lewis and Clark  20  Final
Oct. 16 Salve Regina  41  Mass.-Boston  0  Final
Oct. 16 Montclair State  41  William Paterson  21  Final
Oct. 16 Luther  17  Wartburg  20  Final
Oct. 16 Frostburg State  35  Brockport State  18  Final
Oct. 16 Hartwick  25  Norwich  22  Final
Oct. 16 Maryville (Tenn.)  23  Centre  30  Final
Oct. 16 Simpson  3  Buena Vista  20  Final
Oct. 16 Waynesburg  24  Grove City  28  Final
Oct. 16 Gettysburg  35  Ursinus  55  Final
Oct. 16 Methodist  21  Catholic  49  Final
Oct. 16 Widener  7  Susquehanna  28  Final
Oct. 16 Salisbury  14  TCNJ  35  Final
Oct. 16 Canisius  16  Alfred  23  Final
Oct. 16 Greensboro  41  Jacksonville  48  Final
Oct. 16 UW-Stout  14  UW-La Crosse  42  Final
Oct. 16 Ohio Northern  32  Muskingum  28  Final
Oct. 16 Emory and Henry  23  Randolph-Macon  36  Final
Oct. 16 Anderson  17  Bluffton  48  Final
Oct. 16 Sul Ross State  16  McMurry  59  Final
Oct. 16 Delaware Valley  0  King's  21  Final
Oct. 16 Westminster (Mo.)  63  Blackburn  9  Final
Oct. 16 Hiram  27  Capital  41  Final
Oct. 16 Bridgewater State  54  MIT  21  Final
Oct. 16 Bates  29  Wesleyan  36  Final
Oct. 16 Bethany  13  Washington and Jefferson  42  Final
Oct. 16 Westfield State  14  Maine Maritime  13  Final
Oct. 16 Benedictine  3  Concordia (Wis.)  45  Final
Oct. 16 Olivet  28  Adrian  35  Final
Oct. 16 Concordia-Chicago  0  Aurora  40  Final
Oct. 16 Framingham State  13  Fitchburg State  21  Final
Oct. 16 Lycoming  20  Wilkes  15  Final
Oct. 16 Augsburg  27  Macalester  7  Final
Oct. 16 Case Western Reserve  14  Denison  21  Final
Oct. 16 Albright  21  Lebanon Valley  7  Final
Oct. 16 Wilmington  15  Hanover  30  Final
Oct. 16 Eureka  41  Greenville  13  Final
Oct. 16 Oberlin  7  Kenyon  49  Final
Oct. 16 Illinois College  20  Beloit  30  Final
Oct. 16 Washington and Lee  24  Hampden-Sydney  12  Final
Oct. 16 Occidental  13  Colorado College  10  Final
Oct. 16 Howard Payne  42  Texas Lutheran  7  Final
Oct. 16 Union  7  RPI  16  Final
Oct. 16 Austin  14  Hardin-Simmons  50  Final
Oct. 16 Lawrence  32  Lake Forest  56  Final
Oct. 16 Menlo  19  Merchant Marine  14  Final
Oct. 16 Trinity (Conn.)  13  Tufts  7  Final
Oct. 16 Upper Iowa  32  Coe  31  Final
Oct. 16 Willamette  7  Eastern Ore.  28  Final
Oct. 16 Martin Luther  39  Mount Senario  47  Final
Oct. 16 Defiance  15  Ohio Wesleyan  36  Final
Oct. 16 Hamline  20  St. Olaf  25  Final
Oct. 16 UW-Eau Claire  34  UW-River Falls  38  Final
Oct. 16 Augustana  40  Elmhurst  6  Final
Oct. 16 Massachusetts Maritime  27  Worcester State  26  Final
Oct. 16 Amherst  24  Colby  17  Final
Oct. 16 Guilford  14  Bridgewater (Va.)  41  Final
Oct. 16 Pomona-Pitzer  33  Whittier  12  Final
Oct. 16 Rowan  30  Cortland State  9  Final
Oct. 16 Hamilton  12  Bowdoin  22  Final
Oct. 16 Ferrum  17  Chowan  7  Final
Oct. 16 Mass-Dartmouth  3  Nichols  15  Final
Oct. 16 Alma  7  Hope  62  Final
Oct. 16 Albion  16  Kalamazoo  14  Final
Oct. 16 New Jersey City  41  Kean  0  Final
Oct. 16 William Penn  30  Dubuque  23  Final
Oct. 16 McDaniel  42  Dickinson  0  Final
Oct. 16 Geneva  24  Tri-State  21  Final
Oct. 16 Earlham  6  Wooster  46  Final
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Norwich at RPI
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Guilford at Greensboro
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
3:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.