1999 Division III football schedule

Previous seasons:

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

112

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 30 Sewanee  35  No. 23 Millsaps  6  Final
Oct. 30 No. 6 Bethel  22  No. 16 St. Thomas  20  Final
Oct. 30 No. 14 Illinois Wesleyan  14  No. 4 North Central (Ill.)  6  Final
Oct. 30 No. 10 Johns Hopkins  21  Dickinson  37  Final
Oct. 30 No. 13 Pacific Lutheran  56  No. 2 Linfield  23  Final
Oct. 30 Howard Payne  9  No. 3 Mary Hardin-Baylor  12  Final
Oct. 30 No. 21 Thomas More  44  Defiance  30  Final
Oct. 30 Capital  19  No. 1 Mount Union  73  Final
Oct. 30 No. 20 Franklin  21  No. 17 Wabash  31  Final
Oct. 30 RPI  38  No. 25 St. John Fisher  7  Final
Oct. 30 UW-Stout  17  No. 11 UW-Oshkosh  27  Final
Oct. 30 No. 8 Hobart  13  No. 24 Ithaca  44  Final
Oct. 30 No. 9 John Carroll  21  No. 18 Heidelberg  10  Final
Oct. 30 Salisbury  7  No. 15 Wesley  14  Final
Oct. 30 UW-Stevens Point  27  No. 7 UW-Platteville  16  Final
Oct. 30 Millikin  14  No. 19 Wheaton (Ill.)  23  Final
Oct. 30 UW-River Falls  23  No. 5 UW-Whitewater  16  Final
Oct. 30 No. 22 Concordia-Moorhead  40  Macalester  0  Final
Oct. 30 Ohio Wesleyan  0  No. 12 Wittenberg  14  Final
Oct. 30 Randolph-Macon  27  Guilford  0  Final
Oct. 30 Maranatha Baptist  6  Mount Senario  49  Final
Oct. 30 Hope  14  Albion  20  Final
Oct. 30 Bridgewater  38  Washington and Lee  44  Final
Oct. 30 Delaware Valley  0  Lycoming  34  Final
Oct. 30 William Paterson  21  New Jersey City  33  Final
Oct. 30 Ursinus  35  Muhlenberg  23  Final
Oct. 30 Crown  38  Martin Luther  52  Final
Oct. 30 Principia  27  Trinity Bible  29  Final
Oct. 30 Albright  33  King's  37  Final
Oct. 30 Menlo  42  Occidental  27  Final
Oct. 30 Simpson  29  Loras  28  Final
Oct. 30 Wesleyan  35  Bowdoin  14  Final
Oct. 30 Bates  20  Colby  17  Final
Oct. 30 Hamline  7  Gustavus Adolphus  19  Final
Oct. 30 Lake Forest  21  St. Norbert  41  Final
Oct. 30 Centre  23  DePauw  26  Final
Oct. 30 Puget Sound  43  Pomona-Pitzer  57  Final
Oct. 30 St. Olaf  14  St. John's  21  Final
Oct. 30 Austin  41  McMurry  62  Final
Oct. 30 Frostburg State  31  Ky. Wesleyan  43  Final
Oct. 30 Brockport  33  Thiel  21  Final
Oct. 30 Trinity (Texas)  45  Rhodes  17  Final
Oct. 30 Springfield  18  Cortland  21  Final
Oct. 30 Eastern Ore.  69  Lewis and Clark  3  Final
Oct. 30 Whitworth  16  Willamette  31  Final
Oct. 30 Widener  20  Western Maryland  57  Final
Oct. 30 Gettysburg  59  St. Lawrence  28  Final
Oct. 30 Case Western Reserve  42  Oberlin  6  Final
Oct. 30 Kean  0  Rowan  44  Final
Oct. 30 Marietta  38  Hiram  14  Final
Oct. 30 Concordia (Wis.)  83  Concordia-Chicago  24  Final
Oct. 30 Carleton  7  Augsburg  52  Final
Oct. 30 Augustana  30  North Park  13  Final
Oct. 30 Fitchburg State  21  Curry  28  Final
Oct. 30 Hartwick  14  Union  34  Final
Oct. 30 Swarthmore  15  Franklin and Marshall  17  Final
Oct. 30 Lawrence  19  Monmouth  13  Final
Oct. 30 Trinity (Conn.)  10  Middlebury  14  Final
Oct. 30 Baldwin-Wallace  28  Muskingum  0  Final
Oct. 30 Carnegie Mellon  33  Rochester  15  Final
Oct. 30 Nichols  28  Massachusetts Maritime  27  Final
Oct. 30 Hamilton  14  Williams  42  Final
Oct. 30 Mississippi College  36  Sul Ross State  20  Final
Oct. 30 Manchester  0  Wilmington  39  Final
Oct. 30 Hanover  31  Anderson  12  Final
Oct. 30 Chicago  3  Washington U.  20  Final
Oct. 30 Montclair State  19  TCNJ  13  Final
Oct. 30 Stillman  12  Chowan  25  Final
Oct. 30 Grove City  28  Alfred  14  Final
Oct. 30 Northwestern (Minn.)  20  Blackburn  17  Final
Oct. 30 MacMurray  13  Eureka  7  Final
Oct. 30 Earlham  12  Rose-Hulman  26  Final
Oct. 30 Illinois College  28  Ripon  65  Final
Oct. 30 Colorado College  26  Westminster (Mo.)  63  Final
Oct. 30 Buffalo State  40  Washington and Jefferson  21  Final
Oct. 30 Luther  35  Cornell  41  Final
Oct. 30 Emory and Henry  19  Catholic  42  Final
Oct. 30 FDU-Florham  18  Juniata  45  Final
Oct. 30 UW-La Crosse  49  UW-Eau Claire  46  Final
Oct. 30 Grinnell  49  Knox  26  Final
Oct. 30 Redlands  63  Claremont-Mudd-Scripps  10  Final
Oct. 30 Greenville  14  Aurora  59  Final
Oct. 30 Bridgewater State  31  Mass-Dartmouth  24  Final
Oct. 30 Coast Guard  0  Plymouth State  42  Final
Oct. 30 Wartburg  33  Coe  13  Final
Oct. 30 Texas Lutheran  26  Hardin-Simmons  35  Final
Oct. 30 Elmhurst  9  Carthage  33  Final
Oct. 30 Whittier  7  Chapman  44  Final
Oct. 30 William Penn  7  Central  38  Final
Oct. 30 Hampden-Sydney  12  Davidson  31  Final
Oct. 30 Allegheny  42  Kenyon  0  Final
Oct. 30 MIT  27  Worcester State  7  Final
Oct. 30 Otterbein  0  Ohio Northern  37  Final
Oct. 30 Olivet  3  Kalamazoo  24  Final
Oct. 30 Bluffton  27  Mount St. Joseph  26  Final
Oct. 30 Lakeland  28  Benedictine  31  Final
Oct. 30 Cal Lutheran  32  La Verne  35  Final
Oct. 30 Western Connecticut  35  WPI  6  Final
Oct. 30 Amherst  10  Tufts  7  Final
Oct. 30 Framingham State  14  Western New England  20  Final
Oct. 30 Salve Regina  22  Maine Maritime  20  Final
Oct. 30 Greensboro  29  Methodist  32  Final
Oct. 30 Beloit  26  Carroll  34  Final
Oct. 30 Susquehanna  27  Moravian  24  Final
Oct. 30 Wilkes  27  Lebanon Valley  25  Final
Oct. 30 Bethany  21  Maryville (Tenn.)  9  Final
Oct. 30 Mass.-Boston  14  Westfield State  52  Final
Oct. 30 Dubuque  13  Buena Vista  55  Final
Oct. 30 Adrian  6  Alma  31  Final
Oct. 30 Widener  20  McDaniel  57  Final
Oct. 30 Urbana  8  Tri-State  52  Final
Oct. 30 Denison  0  Wooster  45  Final
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos