2000 Division III football schedule

Previous seasons:

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

57

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 1 No. 11 UW-Oshkosh  31  Southwest Minn. St.  7  Final
Sep. 2 Anderson  10  No. 21 Thomas More  17  Final
Sep. 2 No. 22 Concordia-Moorhead  20  Minn. St. Moorhead  21  Final
Sep. 2 No. 23 Millsaps  20  Mississippi College  19  Final
Sep. 2 No. 25 St. John Fisher  14  Alfred  43  Final
Sep. 2 Catholic  3  No. 9 John Carroll  37  Final
Sep. 2 No. 1 Mount Union  48  Allegheny  21  Final
Sep. 2 Howard Payne  14  No. 5 UW-Whitewater  28  Final
Sep. 2 Urbana  17  No. 12 Wittenberg  42  Final
Sep. 1 WPI  40  Mass.-Lowell  14  Final
Sep. 2 Brockport  14  Cortland  0  Final
Sep. 2 Blackburn  7  Illinois College  44  Final
Sep. 2 King's  51  Hartwick  31  Final
Sep. 2 Concordia-Chicago  17  Crown  21  Final
Sep. 2 Cumberland  21  Maryville (Tenn.)  24  Final
Sep. 2 Swarthmore  28  Oberlin  6  Final
Sep. 2 Northwestern (Minn.)  13  North Park  0  Final
Sep. 2 Shenandoah  7  Bethany  49  Final
Sep. 2 Trinity International  61  Principia  0  Final
Sep. 2 UW-Stout  34  Lakeland  6  Final
Sep. 2 Southwest Assemblies of God  0  Louisiana College  60  Final
Sep. 2 Simpson  31  Cornell  40  Final
Sep. 2 Susquehanna  26  FDU-Florham  16  Final
Sep. 2 Hampden-Sydney  11  Sewanee  24  Final
Sep. 2 Malone  42  Bluffton  28  Final
Sep. 2 UW-River Falls  14  Chadron St.  28  Final
Sep. 2 Buffalo State  20  Robert Morris  30  Final
Sep. 2 Averett  0  Ferrum  47  Final
Sep. 2 Western Connecticut  43  Marist  15  Final
Sep. 2 Marietta  31  Waynesburg  29  Final
Sep. 2 Albion  41  MacMurray  0  Final
Sep. 2 Methodist  22  Chowan  9  Final
Sep. 2 Central  13  Upper Iowa  9  Final
Sep. 2 Olivet  13  Defiance  27  Final
Sep. 2 Thiel  18  Capital  42  Final
Sep. 2 Coe  35  William Penn  19  Final
Sep. 2 Monmouth  20  Eureka  26  Final
Sep. 2 Westminster (Mo.)  0  Washington U.  37  Final
Sep. 2 Earlham  24  Rose-Hulman  3  Final
Sep. 2 Wartburg  67  Dubuque  0  Final
Sep. 2 Mass.-Boston  0  Framingham State  12  Final
Sep. 2 Grove City  9  Dickinson  13  Final
Sep. 2 Guilford  0  Charleston Southern  58  Final
Sep. 2 Curry  14  Norwich  17  Final
Sep. 2 DePauw  12  Rhodes  17  Final
Sep. 2 Carnegie Mellon  20  Denison  7  Final
Sep. 2 Gettysburg  21  Randolph-Macon  24  Final
Sep. 2 St. John's  49  UW-Eau Claire  14  Final
Sep. 2 Trinity (Texas)  40  Texas Lutheran  21  Final
Sep. 2 Mount St. Joseph  14  Muskingum  42  Final
Sep. 2 Salisbury  20  Newport News  18  Final
Sep. 2 Luther  17  Buena Vista  27  Final
Sep. 2 Merchant Marine  10  Muhlenberg  34  Final
Sep. 2 UW-La Crosse  6  Washburn  26  Final
Sep. 2 Bridgewater  19  Western Maryland (now McDaniel)  7  Final
Sep. 2 Valparaiso  32  Tri-State  12  Final
Sep. 2 Wisconsin Lutheran  14  Rockford  0  Final
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
Sewanee at Kenyon
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
Live Stats
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos