2000 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999
Date Away Home Time/Status Links
Nov. 3 Hamline  35  Macalester  28  Final
Nov. 3 King's  36  FDU-Florham  25  Final
Nov. 4 Moravian  28  Wilkes  21  Final
Nov. 4 Carnegie Mellon  10  Grove City  14  Final
Nov. 4 Hope  26  Olivet  3  Final
Nov. 4 Beloit  24  St. Norbert  47  Final
Nov. 4 Rose-Hulman  0  DePauw  10  Final
Nov. 4 Gettysburg  28  Dickinson  29  Final
Nov. 4 Guilford  27  Catholic  69  Final
Nov. 4 Lake Forest  6  Knox  10  Final
Nov. 4 Susquehanna  16  Lycoming  14  Final
Nov. 4 Merchant Marine  22  Western Connecticut  47  Final
Nov. 4 Waynesburg  24  Juniata  18  Final
Nov. 4 Adrian  19  Alma  26  Final
Nov. 4 Fitchburg State  21  Western New England  20  Final
Nov. 4 Hiram  17  Case Western Reserve  7  Final
Nov. 4 Lewis and Clark  33  Willamette  30  Final
Nov. 4 Rockford  20  Trinity Bible  27  Final
Nov. 4 Massachusetts Maritime  22  Bridgewater State  41  Final
Nov. 4 Ohio Northern  52  Capital  46  Final
Nov. 4 Principia  23  Shenandoah  45  Final
Nov. 4 Amherst  28  Trinity (Conn.)  20  Final
Nov. 4 Carleton  7  St. John's  58  Final
Nov. 4 Concordia (Wis.)  14  Aurora  21  Final
Nov. 4 St. Lawrence  7  RPI  49  Final
Nov. 4 Montclair State  10  New Jersey City  6  Final
Nov. 4 Albion  27  Kalamazoo  23  Final
Nov. 4 William Paterson  14  Rowan  45  Final
Nov. 4 Bethany  14  Chicago  27  Final
Nov. 4 Lawrence  18  Ripon  31  Final
Nov. 4 East Texas Baptist  14  Louisiana College  31  Final
Nov. 4 Manchester  3  Hanover  43  Final
Nov. 4 Mass.-Boston  26  MIT  33  Final
Nov. 4 Sewanee  26  Trinity (Texas)  43  Final
Nov. 4 Sul Ross State  28  McMurry  56  Final
Nov. 4 Puget Sound  7  Eastern Ore.  3  Final
Nov. 4 Canisius  7  Alfred  41  Final
Nov. 4 Concordia-Chicago  7  MacMurray  77  Final
Nov. 4 Salisbury  7  Ferrum  36  Final
Nov. 4 Lakeland  51  Eureka  0  Final
Nov. 4 Greenville  24  Benedictine  27  Final
Nov. 4 Occidental  24  Cal Lutheran  45  Final
Nov. 4 Southern Nazarene  30  Westminster (Mo.)  35  Final
Nov. 4 Maine Maritime  13  Framingham State  31  Final
Nov. 4 Kean  0  Ursinus  24  Final
Nov. 4 Gustavus Adolphus  45  St. Olaf  28  Final
Nov. 4 Claremont-Mudd-Scripps  20  Pomona-Pitzer  16  Final
Nov. 4 Redlands  40  Whittier  34  Final
Nov. 4 Luther  16  Loras  13  Final
Nov. 4 Wartburg  10  Central  24  Final
Nov. 4 Colorado College  0  Washington U.  34  Final
Nov. 4 Dubuque  8  Cornell  64  Final
Nov. 4 Colby  28  Tufts  14  Final
Nov. 4 Wilmington  39  Marietta  23  Final
Nov. 4 Defiance  16  Anderson  0  Final
Nov. 4 Hartwick  26  Muhlenberg  30  Final
Nov. 4 Union  37  Rochester  15  Final
Nov. 4 Chapman  6  Azusa Pacific  38  Final
Nov. 4 Middlebury  20  Hamilton  3  Final
Nov. 4 Coast Guard  24  WPI  27  Final
Nov. 4 Bridgewater (Va.)  31  Randolph-Macon  14  Final
Nov. 4 Bates  44  Bowdoin  13  Final
Nov. 4 Blackburn  9  Bethel (Tenn.)  32  Final
Nov. 4 Wesleyan  7  Williams  28  Final
Nov. 4 Thiel  26  Kenyon  27  Final
Nov. 4 Buena Vista  28  Coe  26  Final
Nov. 4 Westfield State  9  Worcester State  14  Final
Nov. 4 Malone  21  Washington and Jefferson  36  Final
Nov. 4 Averett  2  Methodist  51  Final
Nov. 4 Millikin  48  Elmhurst  20  Final
Nov. 4 Delaware Valley  55  Albright  42  Final
Nov. 4 Augustana  23  Carthage  14  Final
Nov. 4 TCNJ  10  Brockport State  30  Final
Nov. 4 UW-Stevens Point  17  UW-Eau Claire  38  Final
Nov. 4 Lebanon Valley  14  Widener  46  Final
Nov. 4 Menlo  56  La Verne  21  Final
Nov. 4 Mississippi College  32  Texas Lutheran  34  Final
Nov. 4 Centre  17  Davidson  20  Final
Nov. 4 Springfield  33  Norwich  12  Final
Nov. 4 Oberlin  6  Ohio Wesleyan  47  Final
Nov. 4 Howard Payne  17  Austin  0  Final
Nov. 4 Emory and Henry  24  Washington and Lee  10  Final
Nov. 4 Nichols  24  Salve Regina  21  Final
Nov. 4 Allegheny  43  Wooster  15  Final
Nov. 4 Illinois College  0  Carroll  26  Final
Nov. 4 Frostburg State  33  Greensboro  26  Final
Nov. 4 Grinnell  35  Monmouth  18  Final
Nov. 4 Mount Ida  8  Plymouth State  47  Final
Nov. 4 Hampden-Sydney  42  Maryville (Tenn.)  14  Final
Nov. 4 Mass-Dartmouth  20  Curry  27  Final
Nov. 4 Swarthmore  21  McDaniel  41  Final
Nov. 4 St. Francis (IN)  21  Tri-State  14  Final
Nov. 4 Maranatha Baptist  7  Wisconsin Lutheran  26  Final
Sep. 3: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
Live Stats Video
8:00 PM
Belhaven at Millsaps
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
Live Stats Video
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
Live Stats
7:00 PM
Wilkes at Muhlenberg
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats Video
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
Live Stats Video
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
Live Stats Video Audio
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
Live Stats Video Audio
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
Live Stats
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
Video Audio Audio
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
Live Stats
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Live Stats Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats Video
1:30 PM
Centre at Hanover
1:30 PM
Buffalo State at Otterbein
1:30 PM
Wittenberg at Capital
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats Video
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Audio
1:30 PM
Monmouth at Hope
Live Stats Audio
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Buena Vista at UW-Platteville
Live Stats
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
Live Stats Video
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
Audio
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
Live Stats Video Audio
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
3:30 PM
Beloit at Concordia-Chicago
4:00 PM
George Fox at La Verne
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
Live Stats
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
Live Stats
7:00 PM
Guilford at Greensboro
Live Stats
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Frostburg State at Geneva
7:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris University (Ill.)
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Catholic at McDaniel
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
Maintenance in progress.