2000 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 10 UW-River Falls  20  Bemidji St.  23  Final
Nov. 11 Mount Ida  0  Assumption  39  Final
Nov. 11 Norwich  23  Western Connecticut  34  Final
Nov. 11 Methodist  30  Newport News  8  Final
Nov. 11 Lakeland  26  Mount Senario  25  Final
Nov. 11 Kean  15  TCNJ  54  Final
Nov. 11 Capital  27  Wilmington  34  Final
Nov. 11 Franklin and Marshall  3  Gettysburg  17  Final
Nov. 11 Bluffton  31  Defiance  30  Final
Nov. 11 Bowdoin  7  Colby  34  Final
Nov. 11 Illinois College  18  St. Norbert  46  Final
Nov. 11 Washington and Lee  6  Swarthmore  16  Final
Nov. 11 Greensboro  35  Guilford  20  Final
Nov. 11 Kenyon  19  Earlham  22  Final
Nov. 11 Loras  8  Wartburg  35  Final
Nov. 11 William Penn  6  Simpson  63  Final
Nov. 11 Bridgewater State  27  Salve Regina  24  Final
Nov. 11 Central  49  Dubuque  7  Final
Nov. 11 McMurry  3  Hardin-Simmons  13  Final
Nov. 11 MacMurray  48  Westminster (Mo.)  14  Final
Nov. 11 Gustavus Adolphus  38  Macalester  27  Final
Nov. 11 Concordia (Wis.)  6  Concordia (Neb.)  40  Final
Nov. 11 Randolph-Macon  26  Hampden-Sydney  17  Final
Nov. 11 Gannon  7  Carnegie Mellon  48  Final
Nov. 11 Grinnell  13  Lawrence  25  Final
Nov. 11 Cal Lutheran  31  Claremont-Mudd-Scripps  49  Final
Nov. 11 Frostburg State  8  Salisbury  18  Final
Nov. 11 Knox  17  Monmouth  31  Final
Nov. 11 New Jersey City  18  William Paterson  13  Final
Nov. 11 Ohio Wesleyan  14  Allegheny  22  Final
Nov. 11 Chicago  9  Benedictine  14  Final
Nov. 11 UW-La Crosse  20  North Carolina St.  14  Final
@ Metrodome
Nov. 11 Trinity (Conn.)  13  Wesleyan  37  Final
Nov. 11 Oberlin  6  Denison  14  Final
Nov. 11 St. Olaf  42  Carleton  35  Final
Nov. 11 Waynesburg  6  Westminster (Pa.)  35  Final
Nov. 11 Wooster  33  Hiram  14  Final
Nov. 11 Albright  16  Susquehanna  24  Final
Nov. 11 Case Western Reserve  10  Rochester  41  Final
Nov. 11 Muskingum  26  Otterbein  30  Final
Nov. 11 UW-Stevens Point  30  Winona St.  25  Final
@ Metrodome
Nov. 11 Carthage  56  North Park  52  Final
Nov. 11 Marietta  27  Ohio Northern  68  Final
Nov. 11 Austin  28  Sul Ross State  27  Final
Nov. 11 Greenville  58  Blackburn  13  Final
Nov. 11 WPI  19  Plymouth State  49  Final
Nov. 11 La Verne  17  Whittier  20  Final
Nov. 11 Dickinson  21  Ursinus  35  Final
Nov. 11 Muhlenberg  45  Moravian  20  Final
Nov. 11 Albion  9  Hope  14  Final
Nov. 11 St. Lawrence  0  Hartwick  41  Final
Nov. 11 Williams  12  Amherst  20  Final
Nov. 11 Tufts  0  Middlebury  27  Final
Nov. 11 Kalamazoo  24  Adrian  10  Final
Nov. 11 UW-Eau Claire  39  Minn. St. Moorhead  14  Final
@ Metrodome
Nov. 11 FDU-Florham  12  Lycoming  34  Final
Nov. 11 Lake Forest  0  Carroll  10  Final
Nov. 11 Widener  37  Juniata  22  Final
Nov. 11 Centre  27  Rose-Hulman  14  Final
Nov. 11 Washington and Jefferson  42  Buffalo State  21  Final
Nov. 11 Aurora  10  Valparaiso  23  Final
Nov. 11 Delaware Valley  20  Lebanon Valley  28  Final
Nov. 11 Wilkes  0  King's  20  Final
Nov. 11 Louisiana College  21  Mississippi College  35  Final
Nov. 11 Occidental  10  Redlands  52  Final
Nov. 11 Whitworth  33  Lewis and Clark  26  Final
Nov. 11 Ripon  44  Beloit  7  Final
Nov. 11 UW-Stout  17  Minn. Duluth  15  Final
@ Metrodome
Nov. 11 Coast Guard  21  Merchant Marine  28  Final
Nov. 11 Cornell  6  Buena Vista  14  Final
Nov. 11 Luther  21  Upper Iowa  26  Final
Nov. 11 Texas Lutheran  13  Howard Payne  45  Final
Nov. 11 Alfred  17  Grove City  39  Final
Nov. 11 Alma  28  Olivet  13  Final
Nov. 11 Rowan  13  Montclair State  17  Final
Nov. 11 Hamilton  17  Bates  2  Final
Nov. 11 Maryville (Tenn.)  17  Emory and Henry  34  Final
Nov. 11 Chapman  28  Menlo  70  Final
Nov. 11 Anderson  40  Manchester  20  Final
Nov. 11 Bridgewater (Va.)  46  Catholic  33  Final
Nov. 11 Union  48  Springfield  19  Final
Nov. 11 Tri-State  7  Malone  10  Final
Nov. 11 Midland Lutheran  20  Wisconsin Lutheran  14  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading