2000 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 8 WPI  10  Worcester State  19  Final
Sep. 8 Mass-Dartmouth  30  Springfield  62  Final
Sep. 8 Hartwick  33  Siena  10  Final
Sep. 9 Catholic  39  Franklin and Marshall  0  Final
Sep. 9 Willamette  32  Chapman  20  Final
Sep. 9 Chicago  28  Lake Forest  16  Final
Sep. 9 Dubuque  0  Coe  44  Final
Sep. 9 Bridgewater (Va.)  41  Shenandoah  16  Final
Sep. 9 Cornell  13  Wartburg  28  Final
Sep. 9 Hiram  14  Bluffton  49  Final
Sep. 9 Taylor  51  Anderson  26  Final
Sep. 9 East Texas Baptist  42  Southwest Assemblies of God  6  Final
Sep. 9 Guilford  13  Methodist  24  Final
Sep. 9 Tabor  6  Colorado College  31  Final
Sep. 9 Carthage  34  Lakeland  15  Final
Sep. 9 Wooster  32  Kalamazoo  16  Final
Sep. 9 Rhodes  26  Maryville (Tenn.)  21  Final
Sep. 9 Gustavus Adolphus  7  Trinity (Texas)  14  Final
Sep. 9 Whitworth  7  Redlands  20  Final
Sep. 9 Millikin  56  Knox  7  Final
Sep. 9 Wilmington  24  Alma  27  Final
Sep. 9 William Penn  19  Loras  27  Final
Sep. 9 Upper Iowa  14  Simpson  27  Final
Sep. 9 William Jewell  14  McMurry  35  Final
Sep. 9 Thiel  25  Kean  20  Final
Sep. 9 FDU-Florham  20  Widener  21  Final
Sep. 9 Western Connecticut  47  Mount Ida  0  Final
Sep. 9 Bethany  17  Newport News  0  Final
Sep. 9 Valparaiso  20  Hope  7  Final
Sep. 9 Hampden-Sydney  40  Gettysburg  27  Final
Sep. 9 Winona St.  27  UW-La Crosse  9  Final
Sep. 9 Emory and Henry  10  Ferrum  0  Final
Sep. 9 Concordia-St. Paul  41  Westminster (Mo.)  0  Final
Sep. 9 Trinity Bible  27  Principia  28  Final
Sep. 9 St. Norbert  34  Hamline  22  Final
Sep. 9 UW-Eau Claire  17  Augsburg  13  Final
Sep. 9 Ohio Northern  31  Dayton  52  Final
Sep. 9 Lawrence  15  Macalester  16  Final
Sep. 9 Denison  27  Waynesburg  28  Final
Sep. 9 Elmhurst  14  Ripon  28  Final
Sep. 9 Eureka  6  Augustana  40  Final
Sep. 9 Westfield State  6  Western New England  26  Final
Sep. 9 Centre  39  Earlham  22  Final
Sep. 9 Beloit  22  Concordia (Wis.)  31  Final
Sep. 9 Washington and Jefferson  54  Allegheny  41  Final
Sep. 9 Adrian  3  Baldwin-Wallace  49  Final
Sep. 9 Carleton  21  Northwestern (Minn.)  28  Final
Sep. 9 St. Lawrence  7  Union  40  Final
Sep. 9 Plymouth State  24  RPI  10  Final
Sep. 9 MIT  7  Massachusetts Maritime  23  Final
Sep. 9 Northern St.  28  UW-Stevens Point  21  Final
Sep. 9 Ohio Wesleyan  24  Olivet  3  Final
Sep. 9 Wilkes  22  Albright  21  Final
Sep. 9 Moravian  19  Delaware Valley  10  Final
Sep. 9 Crown  14  Rockford  15  Final
Sep. 9 Lebanon Valley  6  Ursinus  39  Final
Sep. 9 Maine Maritime  6  Curry  29  Final
Sep. 9 Chowan  13  Greensboro  38  Final
Sep. 9 Framingham State  14  Assumption  31  Final
Sep. 9 Fitchburg State  7  Mass.-Boston  9  Final
Sep. 9 Simon Fraser  24  Puget Sound  20  Final
Sep. 9 Frostburg State  7  Central Conn. St.  24  Final
Sep. 9 MacMurray  53  Blackburn  7  Final
Sep. 9 TCNJ  14  Cortland State  25  Final
Sep. 9 Albion  27  Tri-State  19  Final
Sep. 9 Claremont-Mudd-Scripps  33  Grinnell  23  Final
Sep. 9 Otterbein  35  Mount St. Joseph  0  Final
Sep. 9 Juniata  7  Lycoming  21  Final
Sep. 9 Gallaudet  18  Averett  34  Final
Sep. 9 Central  34  Luther  13  Final
Sep. 9 Salve Regina  36  Coast Guard  6  Final
Sep. 9 Carnegie Mellon  45  Case Western Reserve  14  Final
Sep. 9 William Paterson  7  Salisbury  28  Final
Sep. 9 Kenyon  21  Grove City  27  Final
Sep. 9 Mansfield  29  Buffalo State  39  Final
Sep. 9 Hanover  24  DePauw  21  Final
Sep. 9 Oberlin  0  Pomona-Pitzer  51  Final
Sep. 9 Bridgewater State  14  Nichols  21  Final
Sep. 9 Greenville  32  Maranatha Baptist  14  Final
Sep. 9 Rose-Hulman  16  Sewanee  41  Final
Sep. 9 St. Olaf  21  Martin Luther  9  Final
Sep. 9 Brockport State  10  New Jersey City  7  Final
Sep. 9 Merchant Marine  7  Norwich  10  Final
Sep. 9 Carroll  33  North Park  34  Final
Sep. 9 Walsh  14  Westminster (Pa.)  27  Final
Sep. 9 McDaniel  21  Randolph-Macon  0  Final
Sep. 9 Trinity International  42  Wisconsin Lutheran  0  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading