2000 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999
Date Away Home Time/Status Links
Sep. 15 William Paterson  7  TCNJ  34  Final
Sep. 15 Bridgewater State  21  Worcester State  14  Final
Sep. 15 Wilkes  34  FDU-Florham  7  Final
Sep. 16 Lebanon Valley  19  Juniata  7  Final
Sep. 16 Union  37  WPI  17  Final
Sep. 16 Curry  35  Framingham State  6  Final
Sep. 16 Waynesburg  28  Ohio Wesleyan  14  Final
Sep. 16 Brockport State  31  Plymouth State  3  Final
Sep. 16 North Park  25  Concordia-Chicago  6  Final
Sep. 16 Ursinus  41  Franklin and Marshall  7  Final
Sep. 16 Salve Regina  37  MIT  14  Final
Sep. 16 Springfield  47  Merchant Marine  12  Final
Sep. 16 Rockford  13  Maranatha Baptist  28  Final
Sep. 16 Baldwin-Wallace  24  Wilmington  30  Final
Sep. 16 Cornell  0  Central  27  Final
Sep. 16 Puget Sound  30  Claremont-Mudd-Scripps  27  Final
Sep. 16 Mass-Dartmouth  40  Mass.-Boston  0  Final
Sep. 16 St. John's  42  St. Olaf  6  Final
Sep. 16 Drake  37  UW-Stevens Point  29  Final
Sep. 16 Simpson  48  Dubuque  12  Final
Sep. 16 Randolph-Macon  12  Washington and Jefferson  53  Final
Sep. 16 Carthage  34  Martin Luther  14  Final
Sep. 16 Muhlenberg  41  Dickinson  26  Final
Sep. 16 Beloit  20  Grinnell  30  Final
Sep. 16 Maryville (Tenn.)  14  Stillman  33  Final
Sep. 16 Principia  16  Crown  23  Final
Sep. 16 Carleton  15  Augsburg  24  Final
Sep. 16 Texas Lutheran  23  Sul Ross State  21  Final
Sep. 16 Kenyon  34  Hiram  42  Final
Sep. 16 Bluffton  40  Thiel  19  Final
Sep. 16 Grove City  7  Wooster  27  Final
Sep. 16 Eureka  14  Millikin  60  Final
Sep. 16 Alfred  21  St. Lawrence  7  Final
Sep. 16 Benedictine  16  Elmhurst  17  Final
Sep. 16 Buena Vista  22  Upper Iowa  20  Final
Sep. 16 Bridgewater (Va.)  35  Emory and Henry  37  Final
Sep. 16 Salisbury  14  Methodist  17  Final
Sep. 16 Massachusetts Maritime  17  Maine Maritime  2  Final
Sep. 16 St. Anselm  21  Hartwick  46  Final
Sep. 16 Manchester  17  Olivet  14  Final
Sep. 16 Lawrence  6  Illinois College  13  Final
Sep. 16 Washington and Lee  31  Guilford  6  Final
Sep. 16 Wartburg  51  William Penn  6  Final
Sep. 16 Muskingum  0  Ohio Northern  49  Final
Sep. 16 Lake Forest  30  Monmouth  13  Final
Sep. 16 Loras  21  Coe  35  Final
Sep. 16 Blackburn  0  Northwestern (Minn.)  45  Final
Sep. 16 Frostburg State  13  Allegheny  31  Final
Sep. 16 Albright  17  Moravian  27  Final
Sep. 16 Greensboro  14  Ferrum  17  Final
Sep. 16 Westminster (Mo.)  0  Greenville  28  Final
Sep. 16 Pomona-Pitzer  55  Colorado College  36  Final
Sep. 16 East Texas Baptist  6  Mississippi College  50  Final
Sep. 16 Redlands  17  Lewis and Clark  21  Final
Sep. 16 Defiance  28  Adrian  7  Final
Sep. 16 Knox  16  Ripon  26  Final
Sep. 16 Hamline  15  Gustavus Adolphus  32  Final
Sep. 16 Fitchburg State  7  Westfield State  3  Final
Sep. 16 Howard Payne  36  Louisiana College  14  Final
Sep. 16 Lycoming  49  Widener  50  Final
Sep. 16 Mount St. Joseph  24  Kalamazoo  19  Final
Sep. 16 Willamette  0  Trinity (Texas)  21  Final
Sep. 16 RPI  21  Coast Guard  24  Final
Sep. 16 Centre  3  Rhodes  6  Final
Sep. 16 Chapman  22  Whitworth  49  Final
Sep. 16 Hope  30  DePauw  24  Final - OT
Sep. 16 Case Western Reserve  0  Washington U.  37  Final
Sep. 16 New Jersey City  0  Western Connecticut  35  Final
Sep. 16 La Verne  23  Azusa Pacific  27  Final
Sep. 16 Hardin-Simmons  27  Austin  14  Final
Sep. 16 Carroll  7  St. Norbert  34  Final
Sep. 16 Bethany  27  Carnegie Mellon  16  Final
Sep. 16 Rose-Hulman  7  Chicago  30  Final
Sep. 16 Shenandoah  40  Gallaudet  6  Final
Sep. 16 Montclair State  14  Delaware Valley  13  Final
Sep. 16 Albany (N.Y.)  3  Rowan  31  Final
Sep. 16 Davidson  14  Sewanee  0  Final
Sep. 16 Kean  0  Cortland State  48  Final
Sep. 16 Geneva  30  Westminster (Pa.)  27  Final
Sep. 16 Earlham  35  Oberlin  7  Final
Sep. 16 Occidental  20  Menlo  42  Final
Sep. 16 Nichols  19  Western New England  13  Final
Sep. 16 Newport News  20  Averett  0  Final
Sep. 16 Buffalo State  41  Albion  17  Final
Sep. 16 Susquehanna  26  King's  23  Final
Sep. 16 Gettysburg  27  McDaniel  45  Final
Sep. 16 TAYLOR (IN)  17  Tri-State  28  Final
Sep. 16 Concordia (Wis.)  22  Wisconsin Lutheran  0  Final
Sep. 3: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
Live Stats
8:00 PM
Belhaven at Millsaps
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
Live Stats Video
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
Live Stats
7:00 PM
Wilkes at Muhlenberg
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
Live Stats Video
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
Video Audio Audio
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
Live Stats
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Live Stats Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats Video
1:30 PM
Wittenberg at Capital
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats
1:30 PM
Monmouth at Hope
Live Stats Audio
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
Live Stats
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
George Fox at La Verne
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
Live Stats
7:00 PM
Guilford at Greensboro
Live Stats
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Frostburg State at Geneva
7:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris University (Ill.)
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Catholic at McDaniel
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
Maintenance in progress.