2000 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999
Date Away Home Time/Status Links
Sep. 22 New Jersey City  18  Rowan  42  Final
Sep. 23 Trinity (Texas)  30  DePauw  26  Final
Sep. 23 Emory and Henry  14  Davidson  17  Final
Sep. 23 Adrian  3  Carthage  21  Final
Sep. 23 Central  27  Buena Vista  10  Final
Sep. 23 Westminster (Mo.)  26  Ky. Wesleyan  47  Final
Sep. 23 Guilford  0  Hampden-Sydney  49  Final
Sep. 23 Westminster (Pa.)  17  West Liberty St.  6  Final
Sep. 23 Maine Maritime  6  Mass-Dartmouth  65  Final
Sep. 23 St. Norbert  29  Lawrence  0  Final
Sep. 23 Mass.-Boston  12  Nichols  36  Final
Sep. 23 Western Connecticut  43  William Paterson  17  Final
Sep. 23 Coe  56  Cornell  13  Final
Sep. 23 Ripon  31  Carroll  28  Final
Sep. 23 St. Olaf  28  Hamline  18  Final
Sep. 23 Methodist  6  Frostburg State  27  Final
Sep. 23 Earlham  26  Manchester  18  Final
Sep. 23 Maranatha Baptist  21  Crown  24  Final
Sep. 23 Ferrum  31  Shenandoah  0  Final
Sep. 23 La Verne  48  Claremont-Mudd-Scripps  7  Final
Sep. 23 Martin Luther  7  Mount Senario  28  Final
Sep. 23 Hamilton  0  Amherst  30  Final
Sep. 23 Western New England  14  Salve Regina  17  Final
Sep. 23 Colorado College  7  Occidental  13  Final
Sep. 23 Texas Lutheran  14  Hardin-Simmons  42  Final
Sep. 23 WPI  0  RPI  45  Final
Sep. 23 Juniata  10  Wilkes  17  Final
Sep. 23 Benedictine  6  Aurora  12  Final
Sep. 23 Ohio Northern  25  Baldwin-Wallace  9  Final
Sep. 23 Greensboro  28  Salisbury  52  Final
Sep. 23 Chowan  14  Newport News  3  Final
Sep. 23 Elmhurst  0  Ohio Wesleyan  38  Final
Sep. 23 Wooster  23  Kenyon  0  Final
Sep. 23 McMurry  14  East Texas Baptist  28  Final
Sep. 23 Washington and Jefferson  50  Hanover  32  Final
Sep. 23 Wesleyan  16  Tufts  7  Final
Sep. 23 Cal Lutheran  31  Redlands  38  Final
Sep. 23 Lycoming  41  King's  24  Final
Sep. 23 Principia  23  Haskell Indian  15  Final
Sep. 23 Cortland State  10  Buffalo State  26  Final
Sep. 23 Norwich  9  Plymouth State  14  Final
Sep. 23 Stillman  24  Sewanee  27  Final
Sep. 23 Lakeland  26  MacMurray  14  Final
Sep. 23 Rochester  28  St. Lawrence  7  Final
Sep. 23 Waynesburg  39  Averett  8  Final
Sep. 23 Western Maryland  35  Ursinus  32  Final
Sep. 23 Montclair State  17  Iona  28  Final
Sep. 23 Greenville  29  Eureka  24  Final
Sep. 23 Colby  27  Williams  24  Final
Sep. 23 Allegheny  39  Denison  8  Final
Sep. 23 MIT  14  Curry  42  Final
Sep. 23 Olivet  39  Anderson  8  Final
Sep. 23 Coast Guard  6  Springfield  47  Final
Sep. 23 FDU-Florham  18  Albright  21  Final
Sep. 23 Concordia-Chicago  0  Concordia (Wis.)  44  Final
Sep. 23 Louisiana College  11  Sul Ross State  42  Final
Sep. 23 Bates  34  Trinity (Conn.)  46  Final
Sep. 23 Wartburg  21  Upper Iowa  20  Final
Sep. 23 Westfield State  7  Massachusetts Maritime  9  Final
Sep. 23 Hiram  21  Mount St. Joseph  26  Final
Sep. 23 Blackburn  6  Millikin  68  Final
Sep. 23 Swarthmore  15  Gettysburg  10  Final
Sep. 23 Augsburg  7  St. John's  40  Final
Sep. 23 Grinnell  10  Lake Forest  7  Final - OT
Sep. 23 Menlo  37  San Diego  39  Final
Sep. 23 UW-Stevens Point  8  UW-Stout  16  Final
Sep. 23 Moravian  19  Lebanon Valley  6  Final
Sep. 23 Dubuque  0  Loras  35  Final
Sep. 23 Worcester State  21  Fitchburg State  0  Final
Sep. 23 Hartwick  41  Mount Ida  8  Final
Sep. 23 Otterbein  9  Capital  12  Final
Sep. 23 Franklin and Marshall  0  Muhlenberg  45  Final
Sep. 23 UW-River Falls  13  UW-La Crosse  38  Final
Sep. 23 Monmouth  3  Beloit  22  Final
Sep. 23 Puget Sound  17  Willamette  14  Final
Sep. 23 Case Western Reserve  37  Oberlin  14  Final
Sep. 23 Mississippi College  25  Howard Payne  35  Final
Sep. 23 Bowdoin  14  Middlebury  28  Final
Sep. 23 Catholic  28  Randolph-Macon  31  Final
Sep. 23 Washington U.  27  Albion  30  Final
Sep. 23 Gallaudet  0  Bethany  47  Final
Sep. 23 Luther  0  Simpson  22  Final
Sep. 23 Lewis and Clark  13  Pomona-Pitzer  37  Final
Sep. 23 Illinois College  43  Knox  34  Final
Sep. 23 Kalamazoo  31  Rose-Hulman  7  Final
Sep. 23 Widener  52  Delaware Valley  7  Final
Sep. 23 Defiance  31  Rockford  0  Final
Sep. 23 Washington and Lee  45  Centre  7  Final
Sep. 23 Dickinson  13  Susquehanna  24  Final
Sep. 23 Framingham State  7  Bridgewater State  24  Final
Sep. 23 Carnegie Mellon  26  Alfred  21  Final
Sep. 23 Whittier  10  Chapman  20  Final
Sep. 23 McDaniel  35  Ursinus  32  Final
Sep. 23 Tri-State  20  St. Ambrose  14  Final - OT
Sep. 23 Wisconsin Lutheran  3  Augustana  64  Final
Sep. 24 Wilmington  21  Muskingum  14  Final
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
Live Stats
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
Live Stats
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
Live Stats Video
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
Lycoming at Susquehanna
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
Video Audio
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
Live Stats
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats Video
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
Live Stats Audio
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
6:00 PM
Redemption Christian College at Southern Virginia
Live Stats
7:00 PM
Guilford at Greensboro
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Catholic at McDaniel
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.