2000 Division III football schedule

Previous seasons:

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

112

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 29 Gettysburg  13  No. 10 Johns Hopkins  54  Final
Sep. 30 Springfield  55  No. 24 Ithaca  34  Final
Sep. 30 St. John's  17  No. 16 St. Thomas  0  Final
Sep. 30 No. 2 Linfield  38  No. 13 Pacific Lutheran  28  Final
Sep. 30 No. 15 Wesley  61  Greensboro  21  Final
Sep. 30 St. Lawrence  7  No. 8 Hobart  41  Final
Sep. 30 No. 23 Millsaps  23  Maryville (Tenn.)  3  Final
Sep. 30 No. 4 North Central (Ill.)  10  No. 19 Wheaton (Ill.)  38  Final
Sep. 30 North Park  12  No. 14 Illinois Wesleyan  36  Final
Sep. 30 No. 11 UW-Oshkosh  38  UW-Stevens Point  31  Final
Sep. 30 Manchester  21  No. 20 Franklin  40  Final
Sep. 30 UW-Eau Claire  30  No. 7 UW-Platteville  6  Final
Sep. 30 No. 3 Mary Hardin-Baylor  42  Texas Lutheran  28  Final
Sep. 30 Hartwick  27  No. 25 St. John Fisher  21  Final
Sep. 30 No. 18 Heidelberg  11  No. 9 John Carroll  39  Final
Sep. 30 Adrian  6  No. 21 Thomas More  20  Final
Sep. 30 Oberlin  0  No. 17 Wabash  34  Final
Sep. 30 No. 1 Mount Union  48  Ohio Northern  24  Final
Sep. 30 No. 6 Bethel  24  Hamline  20  Final
Sep. 30 UW-La Crosse  23  No. 5 UW-Whitewater  22  Final
Sep. 30 No. 22 Concordia-Moorhead  22  Gustavus Adolphus  39  Final
Sep. 30 No. 12 Wittenberg  35  Allegheny  21  Final
Sep. 29 Rowan  20  TCNJ  10  Final
Sep. 30 Ohio Wesleyan  14  Wooster  21  Final
Sep. 30 Alfred  6  Union  24  Final
Sep. 30 Colorado College  28  Principia  7  Final
Sep. 30 Rose-Hulman  7  Trinity (Texas)  39  Final
Sep. 30 Whitworth  30  Simon Fraser  29  Final
Sep. 30 Northwestern (Minn.)  51  Maranatha Baptist  13  Final
Sep. 30 Randolph-Macon  6  Washington and Lee  34  Final
Sep. 30 Illinois College  14  Monmouth  24  Final
Sep. 30 Augustana  49  Elmhurst  31  Final
Sep. 30 Blackburn  25  Westminster (Mo.)  36  Final
Sep. 30 Mass-Dartmouth  33  MIT  7  Final
Sep. 30 Crown  0  Martin Luther  70  Final
Sep. 30 Millikin  42  Carthage  14  Final
Sep. 30 Knox  30  Lawrence  12  Final
Sep. 30 Cortland  3  Montclair State  15  Final
Sep. 30 RPI  7  Rochester  17  Final
Sep. 30 William Penn  22  Buena Vista  68  Final
Sep. 30 Ripon  31  St. Norbert  54  Final
Sep. 30 Washington U.  48  Rhodes  7  Final
Sep. 30 Amherst  35  Bowdoin  0  Final
Sep. 30 Otterbein  14  Wilmington  24  Final
Sep. 30 Olivet  48  Rockford  3  Final
Sep. 30 Kean  13  William Paterson  39  Final
Sep. 30 Bryant  63  Mount Ida  0  Final
Sep. 30 Albright  7  Juniata  6  Final
Sep. 30 Hiram  14  Earlham  29  Final
Sep. 30 Widener  46  Moravian  20  Final
Sep. 30 UW-Stout  34  UW-River Falls  13  Final
Sep. 30 Averett  7  Emory and Henry  54  Final
Sep. 30 Merchant Marine  42  WPI  27  Final
Sep. 30 Curry  0  Nichols  33  Final
Sep. 30 Buffalo State  0  Brockport  30  Final
Sep. 30 Anderson  0  Bluffton  35  Final
Sep. 30 Massachusetts Maritime  7  Fitchburg State  13  Final
Sep. 30 MacMurray  33  Greenville  26  Final
Sep. 30 Beloit  20  Lake Forest  34  Final
Sep. 30 Augsburg  6  St. Olaf  28  Final
Sep. 30 Aurora  66  Concordia-Chicago  3  Final
Sep. 30 Mass.-Boston  9  Western New England  28  Final
Sep. 30 Occidental  21  La Verne  10  Final
Sep. 30 La Salle  35  Catholic  10  Final
Sep. 30 Wilkes  21  Susquehanna  35  Final
Sep. 30 Hampden-Sydney  12  Bridgewater  30  Final
Sep. 30 Hamilton  3  Wesleyan  20  Final
Sep. 30 Upper Iowa  20  Cornell  24  Final
Sep. 30 Claremont-Mudd-Scripps  20  Lewis and Clark  3  Final
Sep. 30 East Texas Baptist  0  Howard Payne  35  Final
Sep. 30 Denison  17  Kenyon  14  Final
Sep. 30 McMurry  21  Austin  24  Final
Sep. 30 Coast Guard  10  Norwich  29  Final
Sep. 30 Simpson  21  Coe  26  Final
Sep. 30 Franklin and Marshall  14  Carnegie Mellon  16  Final
Sep. 30 Salisbury  52  Shenandoah  6  Final
Sep. 30 Sul Ross State  7  Mississippi College  34  Final
Sep. 30 Capital  11  Baldwin-Wallace  53  Final
Sep. 30 Defiance  28  Mount St. Joseph  14  Final
Sep. 30 Middlebury  21  Colby  28  Final
Sep. 30 Eureka  25  Benedictine  52  Final
Sep. 30 Chicago  27  Case Western Reserve  7  Final
Sep. 30 King's  16  Lebanon Valley  49  Final
Sep. 30 Delaware Valley  27  FDU-Florham  26  Final
Sep. 30 Carleton  27  Macalester  14  Final
Sep. 30 Loras  7  Central  31  Final
Sep. 30 Thiel  7  Grove City  27  Final
Sep. 30 Salve Regina  15  Worcester State  19  Final
Sep. 30 Dubuque  0  Luther  74  Final
Sep. 30 Plymouth State  7  Western Connecticut  56  Final
Sep. 30 Hardin-Simmons  45  Louisiana College  12  Final
Sep. 30 Trinity (Conn.)  0  Williams  23  Final
Sep. 30 Whittier  9  Menlo  37  Final
Sep. 30 Ferrum  7  Methodist  10  Final
Sep. 30 Concordia (Wis.)  38  Lakeland  0  Final
Sep. 30 Redlands  30  Azusa Pacific  56  Final
Sep. 30 Ursinus  34  Swarthmore  13  Final
Sep. 30 Westminster (Pa.)  19  Washington and Jefferson  17  Final
Sep. 30 Marietta  29  Muskingum  31  Final
Sep. 30 Bethany  3  Waynesburg  13  Final
Sep. 30 Sewanee  24  Centre  3  Final
Sep. 30 Alma  7  Hanover  25  Final
Sep. 30 Western Ore.  23  Willamette  0  Final
Sep. 30 Frostburg State  20  Chowan  13  Final
Sep. 30 Bridgewater State  23  Maine Maritime  6  Final
Sep. 30 Carroll  21  Grinnell  44  Final
Sep. 30 Bates  10  Tufts  12  Final
Sep. 30 Chapman  27  Cal Lutheran  59  Final
Sep. 30 Westfield State  28  Framingham State  14  Final
Sep. 30 Muhlenberg  3  McDaniel  15  Final
Sep. 30 Tri-State  24  St. Joseph's (Ind.)  19  Final
Sep. 30 Hope  54  Wisconsin Lutheran  14  Final
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos