2000 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 6 William Paterson  23  FDU-Florham  22  Final
Oct. 6 Western Connecticut  36  Springfield  43  Final
Oct. 7 Waynesburg  34  Thiel  6  Final
Oct. 7 Macalester  6  St. John's  48  Final
Oct. 7 Mount St. Joseph  0  Bluffton  33  Final
Oct. 7 Coe  7  Luther  17  Final
Oct. 7 Pomona-Pitzer  22  La Verne  2  Final
Oct. 7 Delaware Valley  10  Wilkes  46  Final
Oct. 7 Cornell  28  William Penn  34  Final
Oct. 7 Benedictine  20  MacMurray  12  Final
Oct. 7 Moravian  14  King's  17  Final
Oct. 7 Chapman  17  Redlands  41  Final
Oct. 7 Maryville (Tenn.)  10  Bridgewater (Va.)  14  Final
Oct. 7 Rowan  17  Buffalo State  20  Final
Oct. 7 Mass.-Boston  6  Salve Regina  48  Final
Oct. 7 Williams  17  Bates  14  Final
Oct. 7 Rochester  3  Chicago  13  Final
Oct. 7 Claremont-Mudd-Scripps  3  Occidental  24  Final
Oct. 7 Chowan  7  Salisbury  19  Final
Oct. 7 Lake Forest  7  Ripon  40  Final
Oct. 7 Franklin and Marshall  0  Dickinson  23  Final
Oct. 7 Kenyon  27  Case Western Reserve  21  Final
Oct. 7 Eureka  0  Aurora  51  Final
Oct. 7 Union  36  TCNJ  23  Final
Oct. 7 Trinity (Texas)  18  Washington U.  17  Final
Oct. 7 Albright  14  Widener  27  Final
Oct. 7 UW-Eau Claire  14  UW-Stout  17  Final
Oct. 7 Emory and Henry  37  Hampden-Sydney  14  Final
Oct. 7 Earlham  7  Ohio Wesleyan  34  Final
Oct. 7 Northwestern (Minn.)  10  Martin Luther  7  Final
Oct. 7 Kalamazoo  23  Colorado College  19  Final
Oct. 7 Mississippi College  21  Hardin-Simmons  35  Final
Oct. 7 Texas Lutheran  10  McMurry  51  Final
Oct. 7 Buena Vista  20  Wartburg  23  Final
Oct. 7 Austin  34  East Texas Baptist  28  Final
Oct. 7 Fitchburg State  19  Framingham State  22  Final
Oct. 7 Upper Iowa  19  Loras  31  Final
Oct. 7 Grove City  17  Washington and Jefferson  38  Final
Oct. 7 Cortland State  32  New Jersey City  3  Final
Oct. 7 Trinity (Conn.)  16  Hamilton  0  Final
Oct. 7 Greenville  11  Concordia (Wis.)  34  Final
Oct. 7 UW-Stevens Point  20  UW-River Falls  49  Final
Oct. 7 Hanover  7  Defiance  13  Final
Oct. 7 Sewanee  16  DePauw  19  Final
Oct. 7 Amherst  0  Middlebury  17  Final
Oct. 7 Lewis and Clark  35  Puget Sound  42  Final
Oct. 7 Montclair State  29  Kean  0  Final
Oct. 7 Worcester State  33  Massachusetts Maritime  31  Final
Oct. 7 Swarthmore  14  Muhlenberg  31  Final
Oct. 7 North Park  31  Elmhurst  21  Final
Oct. 7 Ohio Northern  45  Otterbein  21  Final
Oct. 7 Nichols  21  Mass-Dartmouth  27  Final
Oct. 7 Shenandoah  13  Greensboro  35  Final
Oct. 7 Rockford  6  Blackburn  13  Final
Oct. 7 Southern Ore.  24  Willamette  27  Final
Oct. 7 Plymouth State  19  Merchant Marine  25  Final
Oct. 7 Wesleyan  7  Colby  29  Final
Oct. 7 Gannon  7  Alma  27  Final
Oct. 7 Juniata  29  Susquehanna  36  Final
Oct. 7 Lakeland  33  Concordia-Chicago  3  Final
Oct. 7 Monmouth  7  Carroll  43  Final
Oct. 7 Averett  14  Principia  31  Final
Oct. 7 Curry  35  Western New England  42  Final
Oct. 7 Coast Guard  37  Mount Ida  0  Final
Oct. 7 Maranatha Baptist  26  Trinity Bible  39  Final
Oct. 7 Simpson  3  Central  24  Final
Oct. 7 Bethany  14  Westminster (Pa.)  24  Final
Oct. 7 Rhodes  10  Rose-Hulman  24  Final
Oct. 7 Guilford  28  Randolph-Macon  24  Final
Oct. 7 Lawrence  26  Beloit  27  Final
Oct. 7 MIT  24  Bridgewater State  28  Final
Oct. 7 Menlo  32  Cal Lutheran  37  Final
Oct. 7 Grinnell  31  Illinois College  34  Final
Oct. 7 Washington and Lee  0  Catholic  47  Final
Oct. 7 Allegheny  70  Hiram  7  Final
Oct. 7 Howard Payne  27  Sul Ross State  7  Final
Oct. 7 Tufts  27  Bowdoin  23  Final
Oct. 7 Maine Maritime  8  Westfield State  47  Final
Oct. 7 St. Norbert  21  Knox  0  Final
Oct. 7 Butler  23  Albion  24  Final
Oct. 7 Lycoming  42  Lebanon Valley  20  Final
Oct. 7 Muskingum  38  Capital  35  Final
Oct. 7 Gustavus Adolphus  42  Carleton  14  Final
Oct. 7 WPI  14  Norwich  22  Final
Oct. 7 Walsh  43  Tri-State  20  Final
Oct. 7 Wisconsin Lutheran  12  Adrian  13  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading