2000 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999
Date Away Home Time/Status Links
Oct. 21 Coast Guard  7  Union  34  Final
Oct. 21 Amherst  9  Wesleyan  7  Final
Oct. 21 Loras  7  Simpson  26  Final
Oct. 21 Norwich  34  St. Lawrence  0  Final
Oct. 21 Mississippi College  21  McMurry  34  Final
Oct. 21 Cornell  20  Luther  35  Final
Oct. 21 William Paterson  3  Cortland State  42  Final
Oct. 21 Knox  20  Beloit  32  Final
Oct. 21 Thiel  13  Bethany  42  Final
Oct. 21 Maine Maritime  18  Salve Regina  53  Final
Oct. 21 Albright  3  Lycoming  39  Final
Oct. 21 Greenville  38  Lakeland  32  Final
Oct. 21 Shenandoah  14  La Salle  39  Final
Oct. 21 Westminster (Pa.)  23  Grove City  0  Final
Oct. 21 Westfield State  27  Mass.-Boston  12  Final
Oct. 21 Concordia-Chicago  16  Benedictine  41  Final
Oct. 21 Dubuque  0  Buena Vista  51  Final
Oct. 21 Muskingum  7  Baldwin-Wallace  52  Final
Oct. 21 Pomona-Pitzer  32  Menlo  42  Final
Oct. 21 Massachusetts Maritime  7  Nichols  65  Final
Oct. 21 Central  73  William Penn  7  Final
Oct. 21 Oberlin  0  Kenyon  12  Final
Oct. 21 East Texas Baptist  7  Texas Lutheran  35  Final
Oct. 21 Martin Luther  55  Maranatha Baptist  13  Final
Oct. 21 Alma  25  Hope  35  Final
Oct. 21 Gustavus Adolphus  20  Augsburg  13  Final
Oct. 21 Wartburg  16  Coe  7  Final
Oct. 21 Bentley  27  Plymouth State  23  Final
Oct. 21 Monmouth  27  Ripon  62  Final
Oct. 21 Denison  36  Earlham  44  Final
Oct. 21 Worcester State  6  MIT  16  Final
Oct. 21 Susquehanna  27  Lebanon Valley  34  Final
Oct. 21 Widener  32  King's  20  Final
Oct. 21 Adrian  10  Albion  56  Final
Oct. 21 Aurora  24  MacMurray  17  Final
Oct. 21 Kalamazoo  29  Olivet  22  Final
Oct. 21 Springfield  34  WPI  21  Final
Oct. 21 Trinity (Conn.)  21  Bowdoin  11  Final
Oct. 21 Elmhurst  19  Carthage  16  Final
Oct. 21 Sewanee  24  Washington and Lee  27  Final
Oct. 21 Swarthmore  13  Dickinson  30  Final
Oct. 21 Hartwick  20  RPI  13  Final
Oct. 21 Hamilton  3  Colby  13  Final
Oct. 21 Illinois College  40  Lake Forest  39  Final
Oct. 21 FDU-Florham  13  Moravian  36  Final
Oct. 21 Colorado College  6  Rhodes  23  Final
Oct. 21 Emory and Henry  41  Guilford  32  Final
Oct. 21 Mass-Dartmouth  26  Bridgewater State  28  Final
Oct. 21 Louisiana College  3  Austin  21  Final
Oct. 21 Averett  7  Chowan  35  Final
Oct. 21 Manchester  0  Bluffton  27  Final
Oct. 21 Eastern Ore.  25  Willamette  34  Final
Oct. 21 Trinity (Texas)  21  Centre  25  Final
Oct. 21 Bates  0  Middlebury  31  Final
Oct. 21 Williams  21  Tufts  10  Final
Oct. 21 Gettysburg  0  Muhlenberg  41  Final
Oct. 21 Augustana  21  Millikin  42  Final
Oct. 21 New Jersey City  19  TCNJ  35  Final
Oct. 21 Lawrence  14  Carroll  13  Final
Oct. 21 Greensboro  43  Newport News  18  Final
Oct. 21 Washington and Jefferson  51  Waynesburg  6  Final
Oct. 21 Hanover  55  Mount St. Joseph  12  Final
Oct. 21 Marietta  17  Otterbein  21  Final
Oct. 21 Delaware Valley  20  Juniata  17  Final
Oct. 21 Catholic  34  Hampden-Sydney  23  Final
Oct. 21 UW-La Crosse  20  UW-Stevens Point  7  Final
Oct. 21 Anderson  24  Rockford  9  Final
Oct. 21 Concordia (Wis.)  28  Eureka  27  Final
Oct. 21 Maryville (Tenn.)  29  Bethel (Tenn.)  8  Final
Oct. 21 Grinnell  0  St. Norbert  34  Final
Oct. 21 Randolph-Macon  12  Davidson  20  Final
Oct. 21 Whitworth  16  Puget Sound  8  Final
Oct. 21 Hamline  0  St. John's  61  Final
Oct. 21 Rose-Hulman  27  Case Western Reserve  14  Final
Oct. 21 Curry  10  Fitchburg State  7  Final
Oct. 21 Ursinus  31  Wooster  7  Final
Oct. 21 Mount Ida  0  Kean  56  Final
Oct. 21 Frostburg State  7  Ferrum  10  Final
Oct. 21 Western New England  42  Framingham State  30  Final
Oct. 21 Sul Ross State  6  Hardin-Simmons  42  Final
Oct. 21 Whittier  28  Occidental  27  Final
Oct. 21 La Verne  47  Cal Lutheran  18  Final
Oct. 21 Chicago  20  Carnegie Mellon  6  Final
Oct. 21 Montclair State  34  Buffalo State  40  Final
Oct. 21 McDaniel  55  Franklin and Marshall  6  Final
Oct. 21 Tiffin  0  Tri-State  28  Final
Oct. 21 Wisconsin Lutheran  14  Principia  21  Final
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.