2001 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 2 Ursinus  31  FDU-Florham  14  Final
Nov. 3 McDaniel  42  Jacksonville  21  Final
Nov. 3 Guilford  32  Catholic  23  Final
Nov. 3 Norwich  14  Springfield  13  Final
Nov. 3 Washington and Lee  17  Emory and Henry  35  Final
Nov. 3 Marietta  16  Wilmington  28  Final
Nov. 3 Aurora  16  Concordia (Wis.)  0  Final
Nov. 3 Coe  31  Luther  13  Final
Nov. 3 Carleton  6  St. Olaf  28  Final
Nov. 3 Eureka  3  Lakeland  37  Final
Nov. 3 Curry  30  Mass-Dartmouth  21  Final
Nov. 3 Austin  0  Howard Payne  17  Final
Nov. 3 Alma  38  Adrian  13  Final
Nov. 3 Eastern Ore.  18  Puget Sound  14  Final
Nov. 3 Capital  17  Ohio Northern  43  Final
Nov. 3 Christopher Newport  45  Averett  0  Final
Nov. 3 DePauw  45  Rose-Hulman  22  Final
Nov. 3 Chicago  31  Bethany  17  Final
Nov. 3 Delaware Valley  12  Lycoming  51  Final
Nov. 3 Wilkes  20  Lebanon Valley  0  Final
Nov. 3 Albright  32  King's  35  Final
Nov. 3 Texas Lutheran  3  Mississippi College  41  Final
Nov. 3 Cortland State  37  Kean  20  Final
Nov. 3 Trinity (Texas)  38  Sewanee  7  Final
Nov. 3 Grove City  14  Carnegie Mellon  17  Final
Nov. 3 Willamette  42  Lewis and Clark  20  Final
Nov. 3 Monmouth  36  Grinnell  13  Final
Nov. 3 Ripon  41  Lawrence  6  Final
Nov. 3 Susquehanna  41  Moravian  14  Final
Nov. 3 Carroll  24  Illinois College  28  Final
Nov. 3 Hanover  29  Manchester  16  Final
Nov. 3 Framingham State  15  Maine Maritime  29  Final
Nov. 3 Benedictine  20  Greenville  21  Final
Nov. 3 Pomona-Pitzer  16  Claremont-Mudd-Scripps  28  Final
Nov. 3 New Jersey City  7  Montclair State  31  Final
Nov. 3 Ferrum  17  Salisbury  24  Final
Nov. 3 Trinity Bible  20  Rockford  28  Final
Nov. 3 Rowan  67  William Paterson  17  Final
Nov. 3 Salve Regina  20  Nichols  31  Final
Nov. 3 Greensboro  22  Methodist  34  Final
Nov. 3 Ohio Wesleyan  48  Oberlin  13  Final
Nov. 3 Plymouth State  43  Mount Ida  13  Final
Nov. 3 Western New England  36  Fitchburg State  15  Final
Nov. 3 Rochester  7  Union  36  Final
Nov. 3 Juniata  26  Widener  69  Final
Nov. 3 Macalester  21  Gustavus Adolphus  47  Final
Nov. 3 Bethel (Tenn.)  49  Blackburn  6  Final
Nov. 3 St. Norbert  56  Beloit  12  Final
Nov. 3 Wartburg  37  Simpson  13  Final
Nov. 3 McMurry  7  Sul Ross State  17  Final
Nov. 3 Kenyon  35  Thiel  50  Final
Nov. 3 Elmhurst  6  Millikin  58  Final
Nov. 3 Carthage  18  Augustana  41  Final
Nov. 3 Kalamazoo  28  Albion  30  Final
Nov. 3 Waynesburg  13  Frostburg State  36  Final
Nov. 3 Dickinson  30  Gettysburg  0  Final
Nov. 3 Wisconsin Lutheran  18  Maranatha Baptist  13  Final
Nov. 3 Anderson  7  Defiance  27  Final
Nov. 3 Worcester State  30  Westfield State  34  Final
Nov. 3 RPI  35  St. Lawrence  10  Final
Nov. 3 Central  19  Cornell  7  Final
Nov. 3 Azusa Pacific  25  Chapman  27  Final
Nov. 3 Cal Lutheran  27  Occidental  30  Final
Nov. 3 Newport News  2  Virginia-Wise  45  Final
Nov. 3 Davidson  27  Centre  41  Final
Nov. 3 WPI  49  Coast Guard  35  Final
Nov. 3 Muhlenberg  63  Hartwick  13  Final
Nov. 3 Dubuque  15  Buena Vista  16  Final
Nov. 3 Westminster (Mo.)  0  Southern Nazarene  36  Final
Nov. 3 Upper Iowa  16  Loras  9  Final
Nov. 3 MacMurray  76  Concordia-Chicago  7  Final
Nov. 3 Maryville (Tenn.)  21  Hampden-Sydney  45  Final
Nov. 3 Utica  16  Shenandoah  35  Final
Nov. 3 La Verne  7  Menlo  58  Final
Nov. 3 Olivet  6  Hope  41  Final
Nov. 3 Bridgewater State  28  Massachusetts Maritime  20  Final
Nov. 3 Louisiana College  21  East Texas Baptist  24  Final
Nov. 3 Case Western Reserve  35  Hiram  12  Final
Nov. 3 Brockport State  48  TCNJ  24  Final
Nov. 3 Washington and Jefferson  43  Malone  14  Final
Nov. 3 Tri-State  27  St. Francis (IN)  20  Final
Nov. 3 UW-La Crosse  7  UW-Eau Claire  10  Final
Nov. 3 Washington U.  41  Colorado College  7  Final
Nov. 3 Whittier  28  Redlands  41  Final
Nov. 3 Tufts  10  Colby  3  Final
Nov. 3 Williams  31  Wesleyan  7  Final
Nov. 3 Hamilton  9  Middlebury  28  Final
Nov. 3 Bowdoin  35  Bates  38  Final - OT
Nov. 3 Randolph-Macon  15  Bridgewater (Va.)  62  Final
Nov. 3 Wooster  7  Allegheny  28  Final
Nov. 3 Trinity (Conn.)  10  Amherst  28  Final
Nov. 3 Knox  6  Lake Forest  30  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading