2001 Division III football schedule

Previous seasons:

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

103

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 9 No. 22 Concordia-Moorhead  33  Augsburg  3  Final
Nov. 10 No. 10 Johns Hopkins  21  McDaniel  14  Final
Nov. 10 No. 14 Illinois Wesleyan  22  Millikin  20  Final
Nov. 10 No. 23 Millsaps  0  Trinity (Texas)  49  Final
Nov. 10 No. 7 UW-Platteville  13  UW-River Falls  38  Final
Nov. 10 Cortland  14  No. 24 Ithaca  21  Final
Nov. 10 No. 17 Wabash  27  DePauw  21  Final RC PH
Nov. 10 No. 15 Wesley  18  Brockport  22  Final
Nov. 10 Augustana  32  No. 19 Wheaton (Ill.)  34  Final
Nov. 10 No. 4 North Central (Ill.)  31  Elmhurst  28  Final
Nov. 10 Utica  6  No. 25 St. John Fisher  41  Final
Nov. 10 No. 21 Thomas More  48  Maryville (Tenn.)  0  Final
Nov. 10 No. 11 UW-Oshkosh  0  No. 5 UW-Whitewater  42  Final
Nov. 10 East Texas Baptist  27  No. 3 Mary Hardin-Baylor  29  Final
Nov. 10 No. 6 Bethel  55  No. 16 St. Thomas  31  Final
Nov. 10 No. 2 Linfield  20  Willamette  13  Final
Nov. 10 No. 8 Hobart  29  RPI  35  Final
Nov. 10 No. 20 Franklin  6  Hanover  54  Final
Nov. 10 Puget Sound  14  No. 13 Pacific Lutheran  62  Final
Nov. 10 No. 9 John Carroll  31  Baldwin-Wallace  14  Final
Nov. 10 No. 1 Mount Union  54  No. 18 Heidelberg  7  Final
Nov. 10 Ursinus  40  Dickinson  28  Final
Nov. 10 Grove City  10  Alfred  16  Final
Nov. 10 Christopher Newport  14  Ferrum  11  Final
@ Apprentice School
Nov. 10 Merchant Marine  7  Coast Guard  3  Final
Nov. 10 Trinity Bible  0  Colorado College  69  Final
Nov. 10 Nichols  0  Westfield State  12  Final
Nov. 10 Grinnell  40  Lawrence  21  Final
Nov. 10 Redlands  17  Occidental  24  Final
Nov. 10 Plymouth State  43  WPI  14  Final
Nov. 10 Western Connecticut  16  Norwich  7  Final
Nov. 10 Westminster (Pa.)  16  Waynesburg  14  Final
Nov. 10 Emory and Henry  7  Guilford  17  Final
Nov. 10 Benedictine  0  Chicago  27  Final
Nov. 10 Luther  12  Central  14  Final
Nov. 10 Wilmington  7  Capital  27  Final
Nov. 10 Otterbein  35  Muskingum  42  Final
Nov. 10 Blackburn  0  Greenville  59  Final
Nov. 10 Aurora  31  Valparaiso  7  Final
Nov. 10 Carnegie Mellon  32  Rhodes  35  Final
Nov. 10 Hartwick  47  St. Lawrence  0  Final
Nov. 10 Carleton  0  St. John's  31  Final
Nov. 10 William Paterson  22  New Jersey City  20  Final
Nov. 10 Westminster (Mo.)  13  MacMurray  65  Final
Nov. 10 Catholic  13  Bridgewater  55  Final
Nov. 10 Lebanon Valley  13  Susquehanna  40  Final
Nov. 10 Earlham  28  Kenyon  6  Final
Nov. 10 Loras  28  Coe  21  Final
Nov. 10 Frostburg State  30  Salisbury  27  Final
Nov. 10 Buena Vista  0  Wartburg  35  Final
Nov. 10 Springfield  49  Union  35  Final
Nov. 10 Shenandoah  17  Methodist  12  Final
Nov. 10 Claremont-Mudd-Scripps  38  Cal Lutheran  46  Final
Nov. 10 FDU-Florham  7  Delaware Valley  25  Final
Nov. 10 Rose-Hulman  31  Centre  34  Final
Nov. 10 Assumption  23  Mount Ida  9  Final
Nov. 10 Ohio Northern  51  Marietta  0  Final
Nov. 10 Lycoming  42  Juniata  14  Final
Nov. 10 Allegheny  47  Ohio Wesleyan  51  Final
Nov. 10 Defiance  16  Bluffton  21  Final
Nov. 10 Hardin-Simmons  55  McMurry  10  Final
Nov. 10 Monmouth  36  Knox  3  Final
Nov. 10 UW-Stout  10  UW-La Crosse  7  Final
Nov. 10 Gettysburg  24  Franklin and Marshall  16  Final
Nov. 10 Buffalo State  14  Washington and Jefferson  47  Final
Nov. 10 St. Olaf  21  Gustavus Adolphus  51  Final
Nov. 10 Menlo  49  Chapman  27  Final
Nov. 10 North Park  0  Carthage  17  Final
Nov. 10 Rochester  26  Case Western Reserve  53  Final
Nov. 10 Simpson  17  Upper Iowa  19  Final
Nov. 10 St. Norbert  40  Illinois College  41  Final
Nov. 10 Sul Ross State  13  Austin  12  Final
Nov. 10 Hamline  35  Macalester  7  Final
Nov. 10 Howard Payne  36  Texas Lutheran  29  Final
Nov. 10 King's  28  Wilkes  12  Final
Nov. 10 Adrian  35  Kalamazoo  19  Final
Nov. 10 Cornell  45  Dubuque  35  Final
Nov. 10 Moravian  17  Muhlenberg  7  Final
Nov. 10 Widener  47  Albright  33  Final
Nov. 10 Lewis and Clark  10  Whitworth  42  Final
Nov. 10 TCNJ  24  Kean  14  Final
Nov. 10 Manchester  21  Anderson  41  Final
Nov. 10 Hope  11  Albion  42  Final
Nov. 10 Denison  20  Oberlin  33  Final
Nov. 10 Thiel  13  Gannon  51  Final
Nov. 10 Averett  0  Chowan  48  Final
Nov. 10 Wisconsin Lutheran  21  Lakeland  35  Final
Nov. 10 Mississippi College  28  Louisiana College  21  Final
Nov. 10 Montclair State  21  Rowan  53  Final
Nov. 10 Greensboro  13  Washington and Lee  46  Final
Nov. 10 Olivet  7  Alma  64  Final
Nov. 10 Beloit  33  Ripon  45  Final
Nov. 10 Malone  14  Tri-State  42  Final
Nov. 10 UW-Eau Claire  27  UW-Stevens Point  30  Final
Nov. 10 Whittier  23  La Verne  17  Final
Nov. 10 Amherst  20  Williams  23  Final - OT
Nov. 10 Middlebury  6  Tufts  20  Final
Nov. 10 Bates  13  Hamilton  22  Final
Nov. 10 Colby  41  Bowdoin  13  Final
Nov. 10 Wesleyan  14  Trinity (Conn.)  28  Final
Nov. 10 Hampden-Sydney  38  Randolph-Macon  26  Final
Nov. 10 Hiram  10  Wooster  28  Final
Nov. 10 Carroll  9  Lake Forest  15  Final
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos