2001 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 7 Western New England  13  Westfield State  20  Final
Sep. 8 Ursinus  41  Waynesburg  35  Final
Sep. 8 Susquehanna  27  McDaniel  63  Final
Sep. 8 New Jersey City  7  Brockport State  34  Final
Sep. 8 Bluffton  17  Hiram  30  Final
Sep. 8 Luther  21  Minnesota-Morris  3  Final
Sep. 8 North Park  13  Carroll  3  Final
Sep. 8 Sewanee  31  Rose-Hulman  3  Final
Sep. 8 Concordia (Wis.)  24  Beloit  3  Final
Sep. 8 Concordia-Chicago  7  Loras  48  Final
Sep. 8 Newport News  7  Bethany  28  Final
Sep. 8 San Diego  21  Redlands  12  Final
Sep. 8 Macalester  10  Lawrence  13  Final
Sep. 8 Maryville (Tenn.)  7  Rhodes  41  Final
Sep. 8 Buffalo State  12  Mansfield  22  Final
Sep. 8 Northwestern (Minn.)  29  Carleton  20  Final
Sep. 8 Springfield  13  Mass-Dartmouth  22  Final
Sep. 8 Mount Ida  0  Western Connecticut  43  Final
Sep. 8 Lebanon Valley  0  Lycoming  40  Final
Sep. 8 Maranatha Baptist  14  Greenville  32  Final
Sep. 8 Union  54  St. Lawrence  14  Final
Sep. 8 Wisconsin Lutheran  0  Trinity International  41  Final
Sep. 8 Gettysburg  14  Hampden-Sydney  20  Final
Sep. 8 RPI  17  Plymouth State  14  Final
Sep. 8 UW-La Crosse  22  Winona St.  31  Final
Sep. 8 Cortland State  14  TCNJ  28  Final
Sep. 8 Nichols  22  Bridgewater State  38  Final
Sep. 8 Principia  21  Trinity Bible  32  Final
Sep. 8 Fitchburg State  35  Framingham State  21  Final
Sep. 8 Ferrum  6  Emory and Henry  38  Final
Sep. 8 Westminster (Mo.)  28  Concordia-St. Paul  63  Final
Sep. 8 Hope  14  Valparaiso  21  Final
Sep. 8 Averett  33  Gallaudet  6  Final
Sep. 8 Hardin-Simmons  28  Menlo  35  Final
Sep. 8 Olivet  16  Ohio Wesleyan  34  Final
Sep. 8 Mount St. Joseph  14  Otterbein  56  Final
Sep. 8 Muhlenberg  20  Cal Lutheran  44  Final
Sep. 8 Methodist  6  Guilford  28  Final
Sep. 8 Massachusetts Maritime  12  MIT  29  Final
Sep. 8 DePauw  27  Hanover  30  Final
Sep. 8 Westminster (Pa.)  10  Walsh  17  Final
Sep. 8 Puget Sound  0  Simon Fraser  39  Final
Sep. 8 Grinnell  30  Claremont-Mudd-Scripps  49  Final
Sep. 8 Siena  17  Hartwick  35  Final
Sep. 8 Augustana  50  Eureka  7  Final
Sep. 8 King's  14  Moravian  13  Final
Sep. 8 Allegheny  14  Washington and Jefferson  28  Final
Sep. 8 Ripon  49  Elmhurst  40  Final
Sep. 8 Pomona-Pitzer  25  Oberlin  21  Final
Sep. 8 Colorado College  10  Tabor  35  Final
Sep. 8 Baldwin-Wallace  45  Adrian  7  Final
Sep. 8 Tri-State  13  Albion  16  Final
Sep. 8 Coast Guard  14  Salve Regina  17  Final
Sep. 8 Albright  34  Delaware Valley  6  Final
Sep. 8 Salisbury  13  William Paterson  26  Final
Sep. 8 Blackburn  6  MacMurray  63  Final
Sep. 8 Norwich  0  Merchant Marine  37  Final
Sep. 8 Lakeland  15  Carthage  21  Final
Sep. 8 Worcester State  48  WPI  26  Final
Sep. 8 Central Wash.  24  Willamette  17  Final
Sep. 8 Martin Luther  21  St. Olaf  35  Final
Sep. 8 Rockford  16  Crown  9  Final
Sep. 8 Hamline  22  St. Norbert  26  Final
Sep. 8 Wilkes  13  Widener  52  Final
Sep. 8 Case Western Reserve  14  Carnegie Mellon  42  Final
Sep. 8 Grove City  41  Kenyon  6  Final
Sep. 8 UW-River Falls  13  Central  42  Final
Sep. 8 Southwest Assemblies of God  7  East Texas Baptist  49  Final
Sep. 8 Ohio Northern  10  UW-Stevens Point  14  Final
Sep. 8 Anderson  34  Taylor  27  Final
Sep. 8 Alma  21  Wilmington  41  Final
Sep. 8 Franklin and Marshall  7  Catholic  28  Final
Sep. 8 Whitworth  21  Chapman  10  Final
Sep. 8 Trinity (Texas)  26  Gustavus Adolphus  37  Final
Sep. 8 Curry  55  Maine Maritime  24  Final
Sep. 8 Shenandoah  0  Bridgewater (Va.)  48  Final
Sep. 8 Knox  3  Millikin  34  Final
Sep. 8 Frostburg State  25  Marist  23  Final
Sep. 8 Kean  3  Thiel  0  Final
Sep. 8 FDU-Florham  26  Juniata  28  Final
Sep. 8 Earlham  7  Centre  38  Final
Sep. 8 Greensboro  14  Chowan  7  Final
Sep. 8 Augsburg  14  UW-Eau Claire  37  Final
Sep. 8 Kalamazoo  39  Wooster  37  Final
Sep. 8 Christopher Newport  10  Randolph-Macon  26  Final
Sep. 8 Lake Forest  3  Chicago  34  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading