2001 Division III football schedule

Previous seasons:

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

106

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 6 Ursinus  7  No. 10 Johns Hopkins  13  Final
Oct. 6 Millikin  26  No. 19 Wheaton (Ill.)  17  Final
Oct. 6 Anderson  42  No. 20 Franklin  14  Final
Oct. 6 Augsburg  14  No. 16 St. Thomas  34  Final
Oct. 6 No. 6 Bethel  38  St. Olaf  6  Final
Oct. 6 Augustana  14  No. 14 Illinois Wesleyan  7  Final
Oct. 6 Rochester  12  No. 8 Hobart  38  Final
Oct. 6 UW-La Crosse  29  No. 7 UW-Platteville  36  Final
Oct. 6 No. 4 North Central (Ill.)  20  Carthage  23  Final
Oct. 6 No. 22 Concordia-Moorhead  25  Hamline  7  Final
Oct. 6 No. 3 Mary Hardin-Baylor  28  Louisiana College  13  Final
Oct. 6 No. 21 Thomas More  55  Manchester  0  Final
Oct. 6 No. 18 Heidelberg  0  Baldwin-Wallace  13  Final
Oct. 6 Brockport  24  No. 24 Ithaca  22  Final
Oct. 6 St. Lawrence  14  No. 25 St. John Fisher  21  Final
Oct. 6 Frostburg State  36  No. 15 Wesley  44  Final
Oct. 6 No. 5 UW-Whitewater  28  UW-Stevens Point  27  Final
Oct. 6 UW-Stout  7  No. 11 UW-Oshkosh  19  Final
Oct. 6 No. 2 Linfield  30  Menlo  27  Final
Oct. 6 No. 9 John Carroll  16  Wilmington  14  Final
Oct. 6 No. 13 Pacific Lutheran  48  Eastern Ore.  18  Final
Oct. 6 No. 23 Millsaps  12  Centre  34  Final
Oct. 6 No. 12 Wittenberg  72  Denison  14  Final
Oct. 6 No. 1 Mount Union  47  Marietta  0  Final
Oct. 6 Wooster  7  No. 17 Wabash  35  Final
Oct. 6 William Paterson  23  McDaniel  55  Final
Oct. 6 Carleton  7  Gustavus Adolphus  47  Final
Oct. 6 Illinois College  19  Grinnell  30  Final
Oct. 6 Redlands  42  Chapman  27  Final
Oct. 6 Capital  45  Muskingum  21  Final
Oct. 6 Defiance  33  Hanover  13  Final
Oct. 6 Albright  16  Lebanon Valley  0  Final
Oct. 6 Carroll  10  Monmouth  55  Final
Oct. 6 Norwich  11  WPI  16  Final
Oct. 6 East Texas Baptist  8  Austin  38  Final
Oct. 6 Concordia-Chicago  21  Lakeland  47  Final
Oct. 6 Utica  14  Coast Guard  41  Final
Oct. 6 Catholic  12  Washington and Lee  18  Final
Oct. 6 DePauw  34  Sewanee  18  Final
Oct. 6 Occidental  27  Claremont-Mudd-Scripps  24  Final
Oct. 6 Washington U.  3  Trinity (Texas)  28  Final
Oct. 6 Hiram  0  Allegheny  57  Final
Oct. 6 Martin Luther  6  Northwestern (Minn.)  39  Final
Oct. 6 Case Western Reserve  38  Kenyon  10  Final
Oct. 6 Knox  40  St. Norbert  50  Final
Oct. 6 Puget Sound  20  Lewis and Clark  24  Final
Oct. 6 Quincy  35  Westminster (Mo.)  21  Final
Oct. 6 Moravian  35  Juniata  39  Final
Oct. 6 Christopher Newport  35  Greensboro  10  Final
Oct. 6 MacMurray  28  Benedictine  7  Final
Oct. 6 Hardin-Simmons  55  Mississippi College  9  Final
Oct. 6 Bridgewater State  14  MIT  13  Final
Oct. 6 Framingham State  15  Fitchburg State  26  Final
Oct. 6 Westminster (Pa.)  0  Bethany  24  Final
Oct. 6 Loras  13  Buena Vista  15  Final
Oct. 6 Wilkes  41  Delaware Valley  25  Final
Oct. 6 Ferrum  18  Guilford  15  Final
Oct. 6 Lycoming  47  FDU-Florham  0  Final
Oct. 6 Beloit  15  Lawrence  13  Final
Oct. 6 Kean  7  Montclair State  63  Final
Oct. 6 Mass-Dartmouth  17  Nichols  21  Final
Oct. 6 Bluffton  45  Mount St. Joseph  7  Final
Oct. 6 Willamette  27  Southern Ore.  29  Final
Oct. 6 Trinity Bible  33  Maranatha Baptist  24  Final
Oct. 6 Buffalo State  14  Rowan  63  Final
Oct. 6 Springfield  7  Western Connecticut  13  Final
Oct. 6 Massachusetts Maritime  0  Worcester State  42  Final
Oct. 6 Western New England  13  Curry  22  Final
Oct. 6 Concordia (Wis.)  62  Greenville  38  Final
Oct. 6 Aurora  66  Eureka  0  Final
Oct. 6 Washington and Jefferson  31  Grove City  0  Final
Oct. 6 Alma  26  Gannon  27  Final
Oct. 6 Otterbein  22  Ohio Northern  36  Final
Oct. 6 Adrian  29  Wisconsin Lutheran  33  Final
Oct. 6 La Verne  33  Pomona-Pitzer  7  Final
Oct. 6 Hampden-Sydney  20  Emory and Henry  34  Final
Oct. 6 Hartwick  37  Alfred  24  Final
Oct. 6 Coe  23  Dubuque  16  Final
Oct. 6 Thiel  6  Waynesburg  28  Final
Oct. 6 Dickinson  26  Franklin and Marshall  14  Final
Oct. 6 Salisbury  42  Chowan  35  Final
Oct. 6 Gallaudet  7  Newport News  16  Final
Oct. 6 New Jersey City  14  Cortland  38  Final
Oct. 6 Blackburn  0  Rockford  16  Final
Oct. 6 McMurry  48  Texas Lutheran  51  Final
Oct. 6 TCNJ  27  Union  48  Final
Oct. 6 Upper Iowa  7  Wartburg  33  Final
Oct. 6 Ohio Wesleyan  45  Earlham  10  Final
Oct. 6 St. John's  56  Macalester  7  Final
Oct. 6 Rose-Hulman  20  Rhodes  41  Final
Oct. 6 Elmhurst  34  North Park  31  Final
Oct. 6 Widener  25  Susquehanna  13  Final
Oct. 6 Merchant Marine  14  Plymouth State  21  Final
Oct. 6 Methodist  30  Averett  6  Final
Oct. 6 Luther  7  Cornell  28  Final
Oct. 6 Westfield State  34  Maine Maritime  0  Final
Oct. 6 Sul Ross State  14  Howard Payne  41  Final
Oct. 6 Central  21  Simpson  14  Final
Oct. 6 Tri-State  17  Walsh  24  Final
Oct. 6 UW-Eau Claire  23  UW-River Falls  24  Final
Oct. 6 Bates  14  Williams  35  Final
Oct. 6 Colby  23  Wesleyan  27  Final
Oct. 6 Bowdoin  0  Tufts  34  Final
Oct. 6 Hamilton  10  Trinity (Conn.)  21  Final
Oct. 6 Middlebury  3  Amherst  7  Final
Oct. 6 Ripon  31  Lake Forest  25  Final
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos