2002 Division III football schedule

Previous seasons:

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

99

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 13 No. 15 Wesley  20  Rowan  22  Final
Sep. 14 Dickinson  3  No. 8 Hobart  27  Final
Sep. 14 No. 11 UW-Oshkosh  35  Concordia (Wis.)  25  Final
Sep. 14 Kalamazoo  20  No. 17 Wabash  27  Final
Sep. 14 Willamette  26  No. 3 Mary Hardin-Baylor  42  Final
Sep. 14 No. 14 Illinois Wesleyan  35  UW-La Crosse  31  Final
Sep. 14 Azusa Pacific  44  No. 13 Pacific Lutheran  42  Final
Sep. 14 Rochester  20  No. 25 St. John Fisher  38  Final
Sep. 14 No. 4 North Central (Ill.)  21  Benedictine  32  Final
Sep. 14 No. 24 Ithaca  33  Alfred  11  Final
Sep. 14 No. 10 Johns Hopkins  21  Washington and Lee  14  Final
Sep. 14 Millikin  54  No. 20 Franklin  21  Final
Sep. 14 Gustavus Adolphus  14  No. 22 Concordia-Moorhead  20  Final
Sep. 14 No. 6 Bethel  25  No. 16 St. Thomas  49  Final
Sep. 14 No. 5 UW-Whitewater  9  Eastern Ore.  7  Final
Sep. 14 UW-Stout  30  No. 23 Millsaps  6  Final
Sep. 14 No. 21 Thomas More  3  Hanover  36  Final
Sep. 14 No. 19 Wheaton (Ill.)  16  Alma  23  Final
Sep. 14 No. 12 Wittenberg  37  Urbana  10  Final
Sep. 14 No. 2 Linfield  59  Redlands  21  Final
Sep. 13 WPI  23  Worcester State  41  Final
Sep. 13 Plymouth State  14  Mass-Dartmouth  44  Final
Sep. 14 Rhodes  46  Maryville (Tenn.)  21  Final
Sep. 14 Earlham  7  Manchester  17  Final
Sep. 14 Albion  0  Tri-State  38  Final
Sep. 14 Lycoming  24  Lebanon Valley  6  Final
Sep. 14 Carthage  34  Lakeland  37  Final
Sep. 14 Merchant Marine  26  Norwich  21  Final
Sep. 14 Carnegie Mellon  9  Grove City  6  Final
Sep. 14 MacMurray  16  Washington U.  10  Final
Sep. 14 Crown  10  Blackburn  7  Final
Sep. 14 Washington and Jefferson  25  Allegheny  28  Final
Sep. 14 Central  14  Augustana  34  Final
Sep. 14 Trinity International  35  Aurora  13  Final
Sep. 14 McDaniel  27  Susquehanna  7  Final
Sep. 14 TCNJ  41  Cortland  38  Final
Sep. 14 Mount Ida  30  Maine Maritime  29  Final
Sep. 14 Kenyon  7  Bethany  55  Final
Sep. 14 Taylor  31  Anderson  30  Final
Sep. 14 Trinity (Texas)  42  Texas Lutheran  14  Final
Sep. 14 Delaware Valley  14  Albright  52  Final
Sep. 14 Otterbein  33  Waynesburg  13  Final
Sep. 14 Chowan  16  Greensboro  20  Final
Sep. 14 Framingham State  13  MIT  23  Final
Sep. 14 Montana Tech  14  Whitworth  35  Final
Sep. 14 Wisconsin Lutheran  21  Rockford  14  Final
Sep. 14 Western Connecticut  42  Salve Regina  12  Final
Sep. 14 Catholic  6  Franklin and Marshall  13  Final
Sep. 14 Menlo  34  Hardin-Simmons  42  Final
Sep. 14 Concordia-Chicago  6  St. Xavier  79  Final
Sep. 14 East Texas Baptist  20  Southeastern Okla.  34  Final
Sep. 14 St. Lawrence  13  Union  44  Final
Sep. 14 Lawrence  17  Illinois College  21  Final
Sep. 14 Juniata  30  FDU-Florham  13  Final
Sep. 14 Sul Ross State  23  Western N.M.  45  Final
Sep. 14 Shenandoah  6  Bridgewater  48  Final
Sep. 14 Newport News  6  Frostburg State  42  Final
Sep. 14 Hampden-Sydney  37  Gettysburg  22  Final
Sep. 14 Rose-Hulman  12  Sewanee  19  Final
Sep. 14 Fitchburg State  20  Curry  38  Final
Sep. 14 Widener  29  Wilkes  17  Final
Sep. 14 Massachusetts Maritime  0  Coast Guard  27  Final
Sep. 14 Westminster (Mo.)  20  Greenville  7  Final
Sep. 14 Bridgewater State  14  Nichols  31  Final
Sep. 14 UW-Eau Claire  37  Augsburg  13  Final
Sep. 14 St. Olaf  49  Carleton  0  Final
Sep. 14 Cal Lutheran  32  Muhlenberg  40  Final
Sep. 14 La Verne  8  San Diego  39  Final
Sep. 14 North Park  9  Chicago  33  Final
Sep. 14 Coe  50  Eureka  0  Final
Sep. 14 UW-Stevens Point  31  Ohio Northern  17  Final
Sep. 14 Centre  20  Austin Peay  13  Final
Sep. 14 Carroll  7  Knox  38  Final
Sep. 14 Northwestern (Minn.)  28  Maranatha Baptist  3  Final
Sep. 14 Defiance  17  Adrian  14  Final
Sep. 14 Guilford  41  Methodist  18  Final
Sep. 14 Ohio Wesleyan  25  Olivet  21  Final
Sep. 14 Geneva  41  Thiel  26  Final
Sep. 14 Case Western Reserve  42  Denison  13  Final
Sep. 14 Principia  24  Haskell Indian Nations  6  Final
Sep. 14 UW-River Falls  21  Concordia-St. Paul  26  Final
Sep. 14 Emory and Henry  13  Ferrum  10  Final
Sep. 14 Westfield State  30  Western New England  0  Final
Sep. 14 Hiram  0  Bluffton  45  Final
Sep. 14 Brockport  25  New Jersey City  7  Final
Sep. 14 Moravian  0  King's  33  Final
Sep. 14 Trinity Bible (N.D.)  6  Macalester  51  Final
Sep. 14 Hamline  0  St. John's  56  Final RC
Sep. 14 Monmouth  7  Ripon  41  Final
Sep. 14 Utica  0  RPI  47  Final
Sep. 14 Chapman  27  Whittier  7  Final
Sep. 14 Martin Luther  17  Dubuque  36  Final
Sep. 14 Beloit  32  St. Norbert  51  Final
Sep. 14 William Paterson  18  Salisbury  55  Final
Sep. 14 Hope  21  DePauw  28  Final
Sep. 14 Mansfield  20  Buffalo State  19  Final
Sep. 14 Minnesota-Morris  20  Luther  40  Final
Sep. 14 Randolph-Macon  19  Christopher Newport  21  Final
Sep. 14 Grinnell  15  Lake Forest  26  Final
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos