2002 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 1 Westminster (Mo.)  28  Martin Luther  32  Final
Nov. 1 Blackburn  46  Trinity Bible (N.D.)  8  Final
Nov. 1 Maranatha Baptist  7  Northwestern (Minn.)  9  Final
Nov. 1 Principia  27  Crown  26  Final
Nov. 1 Macalester  24  Rockford  25  Final
Nov. 2 FDU-Florham  7  Widener  53  Final
Nov. 2 Knox  28  Illinois College  14  Final
Nov. 2 Bethany  34  Newport News  7  Final
Nov. 2 Dubuque  7  Wartburg  40  Final
Nov. 2 Union  0  Hartwick  42  Final
Nov. 2 TCNJ  7  Montclair State  40  Final
Nov. 2 Cal Lutheran  17  Claremont-Mudd-Scripps  28  Final
Nov. 2 Delaware Valley  26  Lebanon Valley  33  Final
Nov. 2 Concordia (Wis.)  35  Eureka  7  Final
Nov. 2 Massachusetts Maritime  6  Mass-Dartmouth  27  Final
Nov. 2 Denison  14  Hiram  0  Final
Nov. 2 Muhlenberg  43  Ursinus  0  Final
Nov. 2 East Texas Baptist  28  Louisiana College  13  Final
Nov. 2 Oberlin  21  Earlham  28  Final
Nov. 2 Averett  13  Shenandoah  31  Final
Nov. 2 Loras  48  Simpson  69  Final
Nov. 2 WPI  19  Western Connecticut  57  Final
Nov. 2 Mississippi College  36  Texas Lutheran  16  Final
Nov. 2 Greenville  7  Lakeland  39  Final
Nov. 2 Carroll  24  Monmouth  35  Final
Nov. 2 Curry  27  Western New England  9  Final
Nov. 2 Colorado College  24  Occidental  35  Final
Nov. 2 Framingham State  14  Fitchburg State  34  Final
Nov. 2 DePauw  38  Centre  17  Final
Nov. 2 St. Norbert  37  Grinnell  19  Final
Nov. 2 Upper Iowa  14  Luther  33  Final
Nov. 2 Coe  35  Cornell  19  Final
Nov. 2 Adrian  31  Albion  21  Final
Nov. 2 McDaniel  34  William Paterson  0  Final
Nov. 2 Methodist  32  Chowan  0  Final
Nov. 2 Azusa Pacific  48  Chapman  7  Final
Nov. 2 Worcester State  18  Bridgewater State  0  Final
Nov. 2 Norwich  21  Mount Ida  14  Final
Nov. 2 North Park  0  Millikin  72  Final
Nov. 2 Menlo  20  Puget Sound  21  Final
Nov. 2 Hamline  24  Carleton  14  Final
Nov. 2 Wilkes  23  Lycoming  14  Final
Nov. 2 Capital  7  Baldwin-Wallace  38  Final
Nov. 2 Ferrum  25  Greensboro  13  Final
Nov. 2 La Verne  12  Whittier  33  Final
Nov. 2 Salve Regina  8  MIT  16  Final
Nov. 2 Utica  12  Cortland State  58  Final
Nov. 2 Alfred  7  Grove City  12  Final
Nov. 2 Albright  7  Moravian  28  Final
Nov. 2 Manchester  18  Defiance  14  Final
Nov. 2 Catholic  47  Emory and Henry  48  Final
Nov. 2 UW-Stevens Point  13  UW-Stout  37  Final
Nov. 2 Washington U.  28  Rochester  14  Final
Nov. 2 Davidson  41  Hampden-Sydney  38  Final
Nov. 2 Kalamazoo  20  Alma  34  Final
Nov. 2 Sul Ross State  17  McMurry  14  Final
Nov. 2 Ohio Northern  31  Wilmington  0  Final
Nov. 2 Beloit  23  Ripon  34  Final
Nov. 2 St. Lawrence  21  Gettysburg  49  Final
Nov. 2 Westminster (Pa.)  17  Frostburg State  24  Final
Nov. 2 Rowan  41  Kean  10  Final
Nov. 2 Washington and Jefferson  14  Hanover  35  Final
Nov. 2 Plymouth State  33  Coast Guard  34  Final
Nov. 2 Eastern Ore.  3  Whitworth  28  Final
Nov. 2 Howard Payne  20  Austin  0  Final
Nov. 2 UW-River Falls  16  UW-La Crosse  29  Final
Nov. 2 Washington and Lee  14  Bridgewater (Va.)  44  Final
Nov. 2 Thiel  0  Brockport State  17  Final
Nov. 2 Elmhurst  0  Augustana  58  Final
Nov. 2 Central  28  Buena Vista  14  Final
Nov. 2 Concordia-Chicago  13  Benedictine  32  Final
Nov. 2 Mount St. Joseph  15  Anderson  46  Final
Nov. 2 Westfield State  34  Maine Maritime  8  Final
Nov. 2 Rhodes  14  Trinity (Texas)  59  Final
Nov. 2 Buffalo State  18  Case Western Reserve  23  Final
Nov. 2 Kenyon  3  Ohio Wesleyan  42  Final
Nov. 2 Aurora  18  MacMurray  19  Final
Nov. 2 Susquehanna  21  King's  22  Final
Nov. 2 Chicago  10  Carnegie Mellon  27  Final
Nov. 2 Hope  41  Wisconsin Lutheran  27  Final
Nov. 2 Tri-State  21  Urbana  14  Final
Nov. 2 Middlebury  41  Hamilton  21  Final
Nov. 2 Bates  48  Bowdoin  28  Final
Nov. 2 Colby  9  Tufts  0  Final
Nov. 2 Guilford  14  Randolph-Macon  21  Final
Nov. 2 Wesleyan  7  Williams  41  Final
Nov. 2 Amherst  14  Trinity (Conn.)  21  Final
Nov. 2 Lawrence  6  Lake Forest  27  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading