2003 Division III football schedule

Previous seasons:

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

108

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 8 No. 2 Linfield  35  Whitworth  14  Final
Nov. 8 Westminster (Pa.)  39  No. 21 Thomas More  41  Final
Nov. 8 No. 15 Wesley  61  Chowan  14  Final
Nov. 8 No. 22 Concordia-Moorhead  34  No. 16 St. Thomas  20  Final
Nov. 8 North Park  12  No. 19 Wheaton (Ill.)  61  Final
Nov. 8 No. 20 Franklin  42  Anderson  55  Final
Nov. 8 Menlo  28  No. 13 Pacific Lutheran  35  Final
Nov. 8 UW-Stevens Point  55  No. 7 UW-Platteville  21  Final
Nov. 8 No. 6 Bethel  26  St. John's  29  Final RC
Nov. 8 East Texas Baptist  28  No. 3 Mary Hardin-Baylor  21  Final
Nov. 8 No. 14 Illinois Wesleyan  20  Elmhurst  40  Final
Nov. 8 No. 4 North Central (Ill.)  16  Millikin  39  Final
Nov. 8 No. 25 St. John Fisher  20  No. 8 Hobart  12  Final
Nov. 8 No. 11 UW-Oshkosh  6  No. 5 UW-Whitewater  34  Final
Nov. 8 Hiram  0  No. 17 Wabash  81  Final
Nov. 8 No. 24 Ithaca  40  Buffalo State  14  Final
Nov. 8 Otterbein  0  No. 9 John Carroll  14  Final
Nov. 8 Wilmington  19  No. 18 Heidelberg  13  Final
Nov. 8 Rhodes  35  No. 23 Millsaps  3  Final
Nov. 8 Ohio Northern  7  No. 1 Mount Union  55  Final
Nov. 8 No. 12 Wittenberg  45  Huntingdon  21  Final
@ St. James School in Montgomery, Ala.
Nov. 6 Hamline  6  Augsburg  23  Final
Nov. 7 Rowan  27  William Paterson  12  Final
Nov. 7 Rockford  48  Crown  13  Final
Nov. 8 Wartburg  41  Dubuque  14  Final
Nov. 8 Beloit  35  Illinois College  28  Final
Nov. 8 Mississippi College  0  Louisiana College  31  Final
Nov. 8 Bethany  15  McDaniel  45  Final
Nov. 8 DePauw  12  Rose-Hulman  22  Final
Nov. 8 Merchant Marine  14  Grove City  29  Final
Nov. 8 Rochester  30  Case Western Reserve  28  Final
Nov. 8 Pomona-Pitzer  21  Claremont-Mudd-Scripps  28  Final
Nov. 8 Guilford  23  Catholic  27  Final
Nov. 8 St. Olaf  41  Gustavus Adolphus  27  Final
Nov. 8 Manchester  33  Bluffton  25  Final
Nov. 8 Hope  56  Olivet  37  Final
Nov. 8 Mount St. Joseph  24  Hanover  26  Final
Nov. 8 Susquehanna  49  Lebanon Valley  33  Final
Nov. 8 Loras  30  Upper Iowa  20  Final
Nov. 8 MIT  13  Endicott  31  Final
Nov. 8 Juniata  16  King's  41  Final
Nov. 8 Waynesburg  28  Frostburg State  7  Final
Nov. 8 Maryville (Tenn.)  14  Hampden-Sydney  82  Final
Nov. 8 Nichols  34  Western New England  13  Final
Nov. 8 Widener  22  Lycoming  45  Final
Nov. 8 Moravian  24  Albright  28  Final
Nov. 8 Oberlin  7  Ohio Wesleyan  24  Final
Nov. 8 Delaware Valley  19  Wilkes  36  Final
Nov. 8 Washington U.  37  Carnegie Mellon  35  Final
Nov. 8 Hardin-Simmons  43  McMurry  21  Final
Nov. 8 Capital  42  Muskingum  21  Final
Nov. 8 Southern Conn. St.  43  Plymouth State  7  Final
Nov. 8 Mass-Dartmouth  31  Salve Regina  0  Final
Nov. 8 Worcester State  14  Fitchburg State  10  Final
Nov. 8 Howard Payne  49  Texas Lutheran  24  Final
Nov. 8 Franklin and Marshall  37  Ursinus  17  Final
Nov. 8 Concordia-Chicago  28  Eureka  26  Final
Nov. 8 Cornell  21  Central  58  Final
Nov. 8 Husson  0  FDU-Florham  24  Final
Nov. 8 Muhlenberg  20  Union  15  Final
Nov. 8 Greenville  20  Aurora  36  Final
Nov. 8 Marietta  15  Baldwin-Wallace  57  Final
Nov. 8 Dickinson  24  Gettysburg  20  Final
Nov. 8 Greensboro  7  Methodist  19  Final
Nov. 8 Christopher Newport  22  Averett  13  Final
Nov. 8 Simpson  21  Luther  7  Final
Nov. 8 Lakeland  61  Benedictine  34  Final
Nov. 8 Washington and Lee  16  Emory and Henry  34  Final
Nov. 8 Trinity (Texas)  35  Sewanee  0  Final
Nov. 8 Chapman  44  La Verne  49  Final
Nov. 8 RPI  55  St. Lawrence  0  Final
Nov. 8 Adrian  45  Alma  42  Final
Nov. 8 UW-Stout  43  UW-Eau Claire  36  Final
Nov. 8 Washington and Jefferson  41  Newport News  0  Final
Nov. 8 UW-La Crosse  34  UW-River Falls  22  Final
Nov. 8 Willamette  59  Lewis and Clark  7  Final
Nov. 8 Norwich  32  Springfield  63  Final
Nov. 8 Cal Lutheran  24  Occidental  34  Final
Nov. 8 Carleton  45  Macalester  13  Final
Nov. 8 Wisconsin Lutheran  24  Kalamazoo  13  Final
Nov. 8 Alfred  14  Thiel  9  Final
Nov. 8 Framingham State  0  Maine Maritime  48  Final
Nov. 8 Massachusetts Maritime  28  Bridgewater State  45  Final
Nov. 8 Eastern Ore.  43  Puget Sound  36  Final
Nov. 8 Brockport  20  TCNJ  13  Final
Nov. 8 Monmouth  39  Knox  8  Final
Nov. 8 Sul Ross State  6  Austin  17  Final
Nov. 8 Curry  33  Westfield State  7  Final
Nov. 8 Albion  52  Tri-State  14  Final
Nov. 8 Mount Ida  13  Hartwick  34  Final
Nov. 8 Concordia (Wis.)  35  MacMurray  14  Final
Nov. 8 Lawrence  13  Ripon  14  Final
Nov. 8 Carroll  27  Grinnell  20  Final
Nov. 8 Shenandoah  23  Salisbury  22  Final
Nov. 8 WPI  21  Coast Guard  24  Final
Nov. 8 Allegheny  42  Earlham  21  Final
Nov. 8 Kean  12  Western Connecticut  28  Final
Nov. 8 Buena Vista  31  Coe  21  Final
Nov. 8 Carthage  20  Augustana  56  Final
Nov. 8 Amherst  10  Williams  14  Final
Nov. 8 Bates  7  Hamilton  16  Final
Nov. 8 Middlebury  10  Tufts  6  Final
Nov. 8 Wesleyan  0  Trinity (Conn.)  53  Final
Nov. 8 Colby  7  Bowdoin  6  Final
Nov. 8 Denison  3  Wooster  59  Final
Nov. 8 Randolph-Macon  13  Bridgewater  59  Final
Nov. 8 St. Norbert  20  Lake Forest  6  Final
Nov. 8 Whittier  33  Redlands  46  Final
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos