2003 Division III football schedule

Previous seasons:

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

89

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 15 No. 10 Johns Hopkins  17  McDaniel  3  Final
Nov. 15 Utica  0  No. 25 St. John Fisher  68  Final
Nov. 15 No. 5 UW-Whitewater  23  UW-La Crosse  36  Final
Nov. 15 No. 8 Hobart  43  RPI  25  Final
Nov. 15 No. 2 Linfield  34  Willamette  21  Final
Nov. 15 No. 15 Wesley  67  Southern Va.  20  Final
Nov. 15 No. 18 Heidelberg  0  Ohio Northern  33  Final
Nov. 15 No. 23 Millsaps  14  Trinity (Texas)  42  Final
Nov. 15 McMurry  6  No. 3 Mary Hardin-Baylor  63  Final
Nov. 15 No. 7 UW-Platteville  14  UW-Stout  42  Final
Nov. 15 UW-Eau Claire  45  No. 11 UW-Oshkosh  36  Final
Nov. 15 Elmhurst  28  No. 4 North Central (Ill.)  34  Final
Nov. 15 Hanover  33  No. 20 Franklin  24  Final
Nov. 15 No. 21 Thomas More  38  Mount St. Joseph  31  Final
Nov. 15 Millikin  31  No. 14 Illinois Wesleyan  49  Final
Nov. 15 No. 19 Wheaton (Ill.)  28  Augustana  27  Final
Nov. 15 Cortland  16  No. 24 Ithaca  15  Final
Nov. 15 No. 9 John Carroll  14  Capital  17  Final
Nov. 15 No. 17 Wabash  37  DePauw  20  Final
Nov. 15 No. 22 Concordia-Moorhead  41  Menlo  44  Final
Nov. 15 Puget Sound  14  No. 13 Pacific Lutheran  40  Final
Nov. 15 Wooster  31  No. 12 Wittenberg  35  Final
Nov. 15 No. 1 Mount Union  58  Wilmington  0  Final
Nov. 15 Coe  27  Loras  31  Final
Nov. 15 Lebanon Valley  21  Albright  37  Final
Nov. 15 UW-River Falls  15  UW-Stevens Point  49  Final
Nov. 15 Emory and Henry  35  Guilford  20  Final
Nov. 15 Assumption  14  Mount Ida  6  Final
Nov. 15 North Park  3  Carthage  21  Final
Nov. 15 Frostburg State  15  Salisbury  14  Final
Nov. 15 Valparaiso  44  Aurora  26  Final
Nov. 15 Ohio Wesleyan  12  Allegheny  20  Final
Nov. 15 Susquehanna  0  Lycoming  38  Final
Nov. 15 Rose-Hulman  19  Centre  21  Final
Nov. 15 Tri-State  14  Alma  42  Final
Nov. 15 Greensboro  14  Washington and Lee  27  Final
Nov. 15 Thiel  31  Kenyon  28  Final
Nov. 15 Louisiana College  21  Howard Payne  70  Final
Nov. 15 Baldwin-Wallace  41  Otterbein  7  Final
Nov. 15 Montclair State  21  Rowan  20  Final
Nov. 15 Anderson  22  Manchester  18  Final
Nov. 15 Hartwick  27  St. Lawrence  38  Final
Nov. 15 Gettysburg  13  Franklin and Marshall  14  Final
Nov. 15 Olivet  33  Wisconsin Lutheran  45  Final
Nov. 15 Crown  0  St. John's  50  Final RC
Nov. 15 Whittier  13  Cal Lutheran  70  Final
Nov. 15 Luther  35  Cornell  14  Final
Nov. 15 Merchant Marine  7  Coast Guard  9  Final
Nov. 15 La Verne  7  Occidental  35  Final
Nov. 15 Kalamazoo  27  Adrian  21  Final
Nov. 15 Christopher Newport  17  Ferrum  19  Final
Nov. 15 Western Connecticut  26  Norwich  33  Final
Nov. 15 Plymouth State  8  WPI  37  Final
Nov. 15 Lewis and Clark  0  Whitworth  35  Final
Nov. 15 Muskingum  16  Marietta  19  Final
Nov. 15 Carleton  43  Colorado College  40  Final
Nov. 15 Chapman  7  Azusa Pacific  32  Final
Nov. 15 Delaware Valley  56  Widener  55  Final
Nov. 15 Shenandoah  35  Methodist  14  Final
Nov. 15 Carnegie Mellon  9  Rochester  21  Final
Nov. 15 Averett  33  Chowan  0  Final
Nov. 15 Dubuque  21  Buena Vista  42  Final
Nov. 15 Austin  14  Hardin-Simmons  61  Final
Nov. 15 Upper Iowa  7  Simpson  54  Final
Nov. 15 Blackburn  21  MacMurray  28  Final
Nov. 15 Catholic  20  Bridgewater  58  Final
Nov. 15 Mississippi College  6  East Texas Baptist  45  Final
Nov. 15 Beloit  11  Grinnell  21  Final
Nov. 15 Bluffton  19  Defiance  37  Final
Nov. 15 Lawrence  21  Knox  20  Final
Nov. 15 Springfield  21  Union  18  Final
Nov. 15 Sul Ross State  21  Texas Lutheran  28  Final
Nov. 15 TCNJ  29  Kean  0  Final
Nov. 15 Hope  27  Albion  28  Final
Nov. 15 Westminster (Pa.)  20  Waynesburg  34  Final
Nov. 15 Ursinus  10  Dickinson  36  Final
Nov. 15 Westfield State  0  Curry  36  Final
Nov. 15 Oberlin  42  Denison  3  Final
Nov. 15 Moravian  0  Muhlenberg  24  Final
Nov. 15 Juniata  20  FDU-Florham  7  Final
Nov. 15 Buffalo State  10  Washington and Jefferson  7  Final
Nov. 15 Earlham  28  Hiram  24  Final
Nov. 15 King's  0  Wilkes  37  Final
Nov. 15 Central  3  Wartburg  29  Final
Nov. 15 Case Western Reserve  13  Chicago  27  Final
Nov. 15 Augustana  0  Northern Colo.  41  Final
Nov. 15 Hampden-Sydney  53  Randolph-Macon  21  Final
Nov. 15 Lake Forest  30  Ripon  27  Final
Nov. 15 Redlands  6  Claremont-Mudd-Scripps  20  Final
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
Kean at Christopher Newport
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
TBA
Marietta at Denison
TBA
McDaniel at Catholic
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Hanover at Centre
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos