2004 Division III football schedule

Previous seasons:

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

95

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 12 Menlo  0  No. 22 Concordia-Moorhead  30  Final
@ Fargodome
Nov. 13 No. 24 Ithaca  47  Cortland  22  Final
Nov. 13 No. 13 Pacific Lutheran  35  Whitworth  38  Final
Nov. 13 No. 14 Illinois Wesleyan  24  Millikin  45  Final
Nov. 13 Rochester  20  No. 8 Hobart  41  Final
Nov. 13 Trinity (Texas)  27  No. 23 Millsaps  21  Final
Nov. 13 Southern Va.  19  No. 15 Wesley  63  Final
Nov. 13 UW-La Crosse  35  No. 5 UW-Whitewater  10  Final
Nov. 13 Austin  13  No. 3 Mary Hardin-Baylor  70  Final
Nov. 13 UW-Stout  13  No. 7 UW-Platteville  23  Final
Nov. 13 Baldwin-Wallace  0  No. 9 John Carroll  10  Final
Nov. 13 Willamette  14  No. 2 Linfield  48  Final
Nov. 13 No. 25 St. John Fisher  30  Alfred  20  Final
Nov. 13 No. 11 UW-Oshkosh  19  UW-Eau Claire  31  Final
Nov. 13 Mount St. Joseph  32  No. 21 Thomas More  0  Final
Nov. 13 No. 16 St. Thomas  0  St. John's  21  Final
Nov. 13 McDaniel  9  No. 10 Johns Hopkins  12  Final
Nov. 13 No. 4 North Central (Ill.)  37  North Park  13  Final
Nov. 13 DePauw  14  No. 17 Wabash  7  Final PH
Nov. 13 No. 19 Wheaton (Ill.)  39  Augustana  38  Final
Nov. 13 Gustavus Adolphus  17  No. 6 Bethel  28  Final
Nov. 13 Hanover  24  No. 20 Franklin  7  Final
Nov. 13 Allegheny  21  No. 12 Wittenberg  42  Final
Nov. 13 No. 18 Heidelberg  10  No. 1 Mount Union  59  Final
Nov. 12 St. Olaf  45  Augsburg  42  Final
@ Metrodome
Nov. 13 Luther  38  Simpson  24  Final
Nov. 13 Waynesburg  18  Westminster (Pa.)  13  Final
Nov. 13 Huntingdon  39  Maryville (Tenn.)  36  Final - OT
Nov. 13 Grinnell  35  Beloit  19  Final
Nov. 13 Bridgewater  67  Catholic  9  Final
Nov. 13 Coe  39  Buena Vista  7  Final
Nov. 13 McMurry  24  East Texas Baptist  27  Final
Nov. 13 Dubuque  7  Wartburg  37  Final
Nov. 13 Macalester  7  Lawrence  35  Final
Nov. 13 UW-Stevens Point  22  UW-River Falls  24  Final
Nov. 13 Springfield  49  Norwich  13  Final
Nov. 13 Ferrum  9  Christopher Newport  16  Final
Nov. 13 Rowan  42  Montclair State  14  Final
Nov. 13 Lycoming  35  Susquehanna  7  Final
Nov. 13 FDU-Florham  13  Juniata  6  Final
Nov. 13 Chicago  48  Eureka  14  Final
Nov. 13 Texas Lutheran  29  Hardin-Simmons  59  Final
Nov. 13 Kalamazoo  14  Tri-State  21  Final
Nov. 13 Buffalo State  21  Brockport  42  Final
Nov. 13 Kean  0  TCNJ  37  Final
Nov. 13 Mississippi College  14  Howard Payne  48  Final
Nov. 13 Chowan  7  Averett  60  Final
Nov. 13 Fitchburg State  7  Curry  17  Final
@ Worcester St.
Nov. 13 Guilford  34  Emory and Henry  49  Final
Nov. 13 Bluffton  30  Defiance  0  Final
Nov. 13 Aurora  0  Valparaiso  33  Final
Nov. 13 Rhodes  15  Carnegie Mellon  31  Final
Nov. 13 Wilkes  12  King's  6  Final
Nov. 13 Widener  20  Delaware Valley  27  Final
Nov. 13 Washington and Lee  21  Greensboro  7  Final
Nov. 13 Utica  14  Hartwick  10  Final
Nov. 13 Kenyon  22  Denison  56  Final
Nov. 13 Greenville  0  Washington U.  37  Final
Nov. 13 Centre  21  Rose-Hulman  16  Final
Nov. 13 Albright  37  Lebanon Valley  13  Final
Nov. 13 Franklin and Marshall  38  Gettysburg  20  Final
Nov. 13 Olivet  58  Albion  35  Final
Nov. 13 Lewis and Clark  6  Puget Sound  49  Final
Nov. 13 Union  18  RPI  13  Final
Nov. 13 Claremont-Mudd-Scripps  13  Occidental  42  Final
Nov. 13 Elmhurst  14  Carthage  49  Final
Nov. 13 Louisiana College  51  Sul Ross State  48  Final
Nov. 13 Muhlenberg  28  Moravian  14  Final
Nov. 13 St. Lawrence  31  WPI  14  Final
Nov. 13 La Verne  41  Whittier  21  Final
Nov. 13 Capital  49  Wilmington  30  Final
Nov. 13 Methodist  23  Shenandoah  42  Final
Nov. 13 Central  47  Cornell  7  Final
Nov. 13 Coast Guard  7  Merchant Marine  16  Final
Nov. 13 Salisbury  23  Frostburg State  7  Final
@ Towson U.
Nov. 13 Marietta  21  Ohio Northern  28  Final
Nov. 13 Adrian  17  Wisconsin Lutheran  20  Final
Nov. 13 William Paterson  9  Husson  12  Final
Nov. 13 Chapman  7  Cal Lutheran  41  Final
Nov. 13 Knox  14  Ripon  27  Final
Nov. 13 MacMurray  54  Blackburn  20  Final
Nov. 13 Hope  24  Alma  47  Final
Nov. 13 Manchester  7  Anderson  35  Final
Nov. 13 Oberlin  48  Hiram  7  Final
Nov. 13 Muskingum  7  Otterbein  31  Final
@ Westerville South HS
Nov. 13 Carleton  14  Hamline  7  Final
Nov. 13 Dickinson  10  Ursinus  7  Final
Nov. 13 Hamilton  13  Bates  37  Final
Nov. 13 Williams  10  Amherst  13  Final
Nov. 13 Trinity (Conn.)  40  Wesleyan  6  Final
Nov. 13 Tufts  6  Middlebury  10  Final
Nov. 13 Bowdoin  0  Colby  23  Final
Nov. 13 Wooster  24  Ohio Wesleyan  6  Final PH
Nov. 13 Randolph-Macon  16  Hampden-Sydney  50  Final
Nov. 13 Redlands  25  Pomona-Pitzer  28  Final
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos