2004 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 1 Rowan  35  TCNJ  20  Final
Oct. 2 N.C. Wesleyan  30  Chowan  22  Final
Oct. 2 Sul Ross State  7  East Texas Baptist  20  Final
Oct. 2 Central  13  Coe  16  Final
Oct. 2 Hardin-Simmons  49  Howard Payne  26  Final
Oct. 2 Austin  17  Texas Lutheran  31  Final
Oct. 2 Albion  20  Adrian  27  Final
Oct. 2 Eastern Oregon  28  Whitworth  31  Final
Oct. 2 Hope  29  Kalamazoo  16  Final
Oct. 2 Norwich  14  Alfred  35  Final
Oct. 2 Kean  18  William Paterson  22  Final
Oct. 2 UW-River Falls  15  UW-Eau Claire  37  Final
Oct. 2 Augsburg  42  Carleton  10  Final
Oct. 2 Maranatha Baptist  35  Principia  26  Final
Oct. 2 Rockford  7  Westminster (Mo.)  20  Final
Oct. 2 St. John's  41  Hamline  6  Final
Oct. 2 Alma  21  Olivet  18  Final
Oct. 2 Concordia-Chicago  15  MacMurray  30  Final
Oct. 2 La Verne  20  Claremont-Mudd-Scripps  14  Final
Oct. 2 Grove City  63  Bethany  6  Final
Oct. 2 Franklin and Marshall  15  Muhlenberg  10  Final
Oct. 2 Susquehanna  51  Juniata  21  Final
Oct. 2 Hiram  0  Earlham  40  Final
Oct. 2 Albright  35  FDU-Florham  21  Final
Oct. 2 Manchester  13  Bluffton  35  Final
Oct. 2 UW-La Crosse  35  UW-Stevens Point  14  Final
Oct. 2 Concordia (Wis.)  7  Aurora  24  Final
Oct. 2 Utica  0  Springfield  46  Final
Oct. 2 Western Connecticut  45  Plymouth State  13  Final
Oct. 2 King's  18  Moravian  21  Final
Oct. 2 Curry  32  MIT  0  Final
Oct. 2 UW-Stout  65  Waldorf  7  Final
Oct. 2 Marietta  24  Otterbein  23  Final
Oct. 2 Lebanon Valley  14  Delaware Valley  55  Final
Oct. 2 McDaniel  50  Ursinus  10  Final
Oct. 2 Washington U.  28  Rhodes  21  Final
Oct. 2 Ferrum  44  Averett  46  Final
Oct. 2 Oberlin  30  Kenyon  39  Final
Oct. 2 Merchant Marine  7  Union  28  Final
Oct. 2 Framingham State  22  Massachusetts Maritime  33  Final
Oct. 2 Millikin  13  Carthage  31  Final
Oct. 2 Trinity Bible (N.D.)  20  Crown  74  Final
Oct. 2 Dubuque  15  Luther  29  Final
Oct. 2 Whittier  6  Menlo  28  Final
Oct. 2 Puget Sound  19  Willamette  21  Final
Oct. 2 Maine Maritime  0  Nichols  41  Final
Oct. 2 Salisbury  57  Newport News  13  Final
Oct. 2 Western New England  37  Salve Regina  27  Final BX
Oct. 2 Coast Guard  17  RPI  28  Final
Oct. 2 Augustana  42  North Park  10  Final
Oct. 2 DePauw  28  Chicago  24  Final
Oct. 2 McMurry  35  Louisiana College  38  Final
Oct. 2 Muskingum  7  Baldwin-Wallace  14  Final
Oct. 2 Wartburg  21  Simpson  7  Final
Oct. 2 Wilkes  18  Widener  13  Final
Oct. 2 Knox  20  Macalester  27  Final
Oct. 2 Greensboro  28  Guilford  7  Final
Oct. 2 Colorado College  23  Occidental  50  Final
Oct. 2 Mount St. Joseph  29  Hanover  10  Final
Oct. 2 Lakeland  48  Eureka  0  Final
Oct. 2 St. Lawrence  7  Rochester  38  Final
Oct. 2 Illinois College  21  St. Norbert  51  Final
Oct. 2 Washington and Jefferson  34  Thiel  10  Final
Oct. 2 Christopher Newport  10  Shenandoah  14  Final
Oct. 2 Hampden-Sydney  28  Bridgewater (Va.)  37  Final
Oct. 2 Blackburn  0  Minnesota-Morris  42  Final
Oct. 2 Rose-Hulman  14  Trinity (Texas)  35  Final
Oct. 2 Carroll  27  Ripon  41  Final
Oct. 2 Worcester State  3  Westfield State  27  Final
Oct. 2 Northwestern (Minn.)  6  Martin Luther  21  Final
Oct. 2 Husson  27  Mount Ida  28  Final
Oct. 2 Methodist  36  Emory and Henry  27  Final
Oct. 2 Fitchburg State  28  Bridgewater State  21  Final
Oct. 2 Case Western Reserve  12  Defiance  10  Final
Oct. 2 Beloit  48  Lawrence  35  Final
Oct. 2 Cortland State  16  Montclair State  12  Final
Oct. 2 Mass-Dartmouth  7  Endicott  14  Final
Oct. 2 Sewanee  0  Centre  28  Final
Oct. 2 Chapman  33  Lewis and Clark  12  Final
Oct. 2 Wisconsin Lutheran  14  Tri-State  17  Final
Oct. 2 Pomona-Pitzer  27  Cal Lutheran  26  Final
Oct. 2 Buena Vista  26  Loras  21  Final
Oct. 2 Greenville  24  Benedictine  12  Final
Oct. 2 Frostburg State  9  Buffalo State  16  Final
Oct. 2 Hamilton  35  Wesleyan  41  Final
Oct. 2 Bates  12  Tufts  14  Final
Oct. 2 Amherst  34  Bowdoin  28  Final - 2OT
Oct. 2 Middlebury  6  Colby  23  Final
Oct. 2 Allegheny  13  Wooster  35  Final PH
Oct. 2 Randolph-Macon  0  Washington and Lee  17  Final
Oct. 2 Trinity (Conn.)  30  Williams  12  Final
Oct. 2 Lake Forest  0  Monmouth  14  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading