2004 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 16 Shenandoah  19  Greensboro  24  Final
Oct. 16 Averett  16  N.C. Wesleyan  17  Final
Oct. 16 Western Connecticut  26  TCNJ  34  Final
Oct. 16 Huntingdon  34  Colorado College  21  Final
Oct. 16 Millikin  28  North Park  6  Final
Oct. 16 Muskingum  21  Capital  47  Final
Oct. 16 Cortland State  33  Rowan  34  Final
Oct. 16 Plymouth State  0  Springfield  55  Final
Oct. 16 Lycoming  19  Delaware Valley  26  Final
Oct. 16 King's  28  Lebanon Valley  27  Final
Oct. 16 Monmouth  60  Lawrence  0  Final
Oct. 16 Grove City  14  Washington and Jefferson  56  Final
Oct. 16 Rhodes  28  Sewanee  14  Final
Oct. 16 Crown  20  Martin Luther  34  Final
Oct. 16 William Paterson  7  Montclair State  20  Final
Oct. 16 Manchester  0  Mount St. Joseph  37  Final
Oct. 16 Azusa Pacific  30  Trinity (Texas)  14  Final
Oct. 16 Westminster (Mo.)  47  Maranatha Baptist  7  Final
Oct. 16 Albion  33  Kalamazoo  6  Final
Oct. 16 Mass-Dartmouth  27  MIT  14  Final
Oct. 16 Kean  0  Salisbury  44  Final
Oct. 16 Ohio Wesleyan  35  Denison  6  Final
Oct. 16 MacMurray  35  Greenville  7  Final
Oct. 16 Fitchburg State  30  Maine Maritime  12  Final
Oct. 16 Wartburg  34  Coe  27  Final
Oct. 16 Defiance  7  Hanover  28  Final
Oct. 16 Cornell  13  Dubuque  0  Final
Oct. 16 UW-Stevens Point  23  UW-Stout  7  Final
Oct. 16 Alma  35  Tri-State  14  Final
Oct. 16 FDU-Florham  27  Moravian  35  Final
Oct. 16 Ohio Northern  34  Otterbein  17  Final
Oct. 16 Waldorf  21  Buena Vista  67  Final
Oct. 16 St. Norbert  36  Carroll  35  Final
Oct. 16 Bethany  21  Westminster (Pa.)  27  Final
Oct. 16 Worcester State  41  Massachusetts Maritime  12  Final
Oct. 16 Hardin-Simmons  31  East Texas Baptist  13  Final
Oct. 16 Waynesburg  20  Thiel  26  Final
Oct. 16 Loras  7  Simpson  37  Final
Oct. 16 Concordia (Wis.)  24  Lakeland  6  Final
Oct. 16 Adrian  22  Olivet  33  Final
Oct. 16 Ferrum  18  Methodist  36  Final
Oct. 16 Catholic  22  La Salle  56  Final
Oct. 16 Westfield State  0  Bridgewater State  27  Final
Oct. 16 Macalester  14  Carleton  55  Final
Oct. 16 Ursinus  3  Muhlenberg  17  Final
Oct. 16 Christopher Newport  48  Chowan  7  Final
Oct. 16 Claremont-Mudd-Scripps  10  Pomona-Pitzer  24  Final
Oct. 16 Puget Sound  21  Whitworth  38  Final
Oct. 16 Western New England  44  Framingham State  20  Final
Oct. 16 La Verne  34  Cal Lutheran  41  Final
Oct. 16 Oberlin  28  Earlham  38  Final
Oct. 16 Knox  6  Grinnell  37  Final
Oct. 16 Chicago  7  Carnegie Mellon  17  Final
Oct. 16 Albright  48  Juniata  17  Final
Oct. 16 Hampden-Sydney  31  Washington and Lee  28  Final
Oct. 16 Bridgewater (Va.)  63  Guilford  7  Final
Oct. 16 Dickinson  0  McDaniel  20  Final
Oct. 16 Wilkes  35  Susquehanna  28  Final
Oct. 16 Nichols  10  Curry  36  Final
Oct. 16 Kenyon  9  Allegheny  42  Final
Oct. 16 Texas Lutheran  64  Louisiana College  62  Final
Oct. 16 St. Olaf  23  Gustavus Adolphus  18  Final
Oct. 16 Augsburg  40  Hamline  6  Final
Oct. 16 Austin  20  Mississippi College  10  Final
Oct. 16 Blackburn  53  Principia  7  Final
Oct. 16 Centre  33  Maryville (Tenn.)  35  Final
Oct. 16 Minnesota-Morris  27  Northwestern (Minn.)  28  Final
Oct. 16 Alfred  31  Utica  20  Final
Oct. 16 Central  24  Luther  30  Final
Oct. 16 Case Western Reserve  14  Washington U.  28  Final
Oct. 16 Rockford  77  Trinity Bible (N.D.)  12  Final
Oct. 16 UW-Eau Claire  20  UW-La Crosse  10  Final
Oct. 16 Frostburg State  19  Widener  54  Final
Oct. 16 Bluffton  24  Anderson  17  Final
Oct. 16 Lewis and Clark  6  Willamette  55  Final
Oct. 16 McMurry  39  Howard Payne  42  Final
Oct. 16 Hope  48  Wisconsin Lutheran  14  Final
Oct. 16 Eureka  44  Benedictine  7  Final
Oct. 16 Aurora  62  Concordia-Chicago  7  Final
Oct. 16 Bowdoin  48  Hamilton  51  Final
Oct. 16 Colby  10  Amherst  19  Final
Oct. 16 Randolph-Macon  21  Emory and Henry  48  Final
Oct. 16 Wesleyan  7  Bates  28  Final
Oct. 16 Tufts  14  Trinity (Conn.)  36  Final
Oct. 16 Middlebury  16  Williams  17  Final
Oct. 16 Illinois College  14  Lake Forest  28  Final
Oct. 16 Redlands  31  Whittier  26  Final
Oct. 17 Endicott  23  Salve Regina  14  Final BX
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading