2004 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 22 Guilford  14  Washington and Lee  41  Final
Oct. 23 Kalamazoo  14  Alma  38  Final
Oct. 23 Widener  24  FDU-Florham  10  Final
Oct. 23 Montclair State  27  Western Connecticut  7  Final
Oct. 23 Trinity (Texas)  52  Centre  34  Final
Oct. 23 Union  19  Coast Guard  7  Final
Oct. 23 Greensboro  7  Averett  38  Final
Oct. 23 Ursinus  0  Gettysburg  14  Final
Oct. 23 Husson  21  Plymouth State  33  Final
Oct. 23 Maryville (Tenn.)  0  Frostburg State  22  Final
Oct. 23 Martin Luther  55  Trinity Bible (N.D.)  0  Final
Oct. 23 Ripon  14  St. Norbert  58  Final
Oct. 23 Rockford  40  Blackburn  23  Final
Oct. 23 Mass-Dartmouth  41  Western New England  15  Final
Oct. 23 Benedictine  7  MacMurray  51  Final
Oct. 23 Coe  38  Cornell  20  Final
Oct. 23 Monmouth  31  Illinois College  17  Final
Oct. 23 Moravian  35  Lycoming  14  Final
Oct. 23 Chapman  29  Whittier  9  Final
Oct. 23 Buffalo State  30  Newport News  19  Final
Oct. 23 MIT  7  Nichols  35  Final
Oct. 23 Emory and Henry  38  Bridgewater (Va.)  49  Final
Oct. 23 St. John's  38  Augsburg  13  Final
Oct. 23 Rowan  24  Kean  16  Final
Oct. 23 Juniata  21  Wilkes  49  Final
Oct. 23 Luther  28  Loras  17  Final
Oct. 23 Mississippi College  28  Texas Lutheran  31  Final
Oct. 23 Willamette  21  Southern Ore.  10  Final
Oct. 23 Hanover  37  Bluffton  20  Final
Oct. 23 Millikin  17  Augustana  24  Final
Oct. 23 Carnegie Mellon  16  Washington U.  21  Final
Oct. 23 Case Western Reserve  3  Alfred  35  Final
Oct. 23 Catholic  26  Hampden-Sydney  41  Final
Oct. 23 Curry  32  Endicott  7  Final
Oct. 23 Marietta  12  Muskingum  7  Final
Oct. 23 Dickinson  17  Franklin and Marshall  14  Final
Oct. 23 Shenandoah  31  Chowan  24  Final
Oct. 23 Simpson  17  Buena Vista  7  Final
Oct. 23 Christopher Newport  24  Methodist  10  Final
Oct. 23 Bridgewater State  40  Salve Regina  33  Final BX
Oct. 23 Howard Payne  24  Austin  23  Final
Oct. 23 Hamline  14  St. Olaf  17  Final
Oct. 23 Framingham State  12  Westfield State  28  Final
Oct. 23 UW-Eau Claire  30  Gustavus Adolphus  14  Final
Oct. 23 Kenyon  24  Ohio Wesleyan  30  Final
Oct. 23 Otterbein  13  Wilmington  20  Final
Oct. 23 Olivet  41  Tri-State  21  Final
Oct. 23 Whitworth  41  Menlo  35  Final
Oct. 23 Eureka  3  Aurora  45  Final
Oct. 23 Hope  7  Adrian  0  Final
Oct. 23 Maine Maritime  27  Worcester State  24  Final
Oct. 23 Dubuque  7  Central  33  Final
Oct. 23 Minnesota-Morris  38  Crown  10  Final
Oct. 23 Westminster (Pa.)  0  Thiel  28  Final
Oct. 23 Sul Ross State  28  McMurry  21  Final
Oct. 23 Susquehanna  35  King's  49  Final
Oct. 23 Rose-Hulman  7  Sewanee  15  Final
Oct. 23 Maranatha Baptist  33  Northwestern (Minn.)  35  Final
Oct. 23 RPI  37  Merchant Marine  20  Final
Oct. 23 East Texas Baptist  34  Louisiana College  31  Final
Oct. 23 Massachusetts Maritime  6  Fitchburg State  47  Final
Oct. 23 Hiram  0  Allegheny  59  Final
Oct. 23 Carthage  13  North Park  10  Final
Oct. 23 Lakeland  47  Concordia-Chicago  6  Final
Oct. 23 N.C. Wesleyan  14  Huntingdon  21  Final - OT
Oct. 23 UW-Stout  10  UW-River Falls  28  Final
Oct. 23 Hartwick  20  Mount Ida  37  Final
Oct. 23 Beloit  21  Knox  13  Final
Oct. 23 Cal Lutheran  45  Claremont-Mudd-Scripps  12  Final
Oct. 23 Delaware Valley  35  Albright  28  Final
Oct. 23 Washington and Jefferson  56  Bethany  0  Final
Oct. 23 Lawrence  27  Grinnell  30  Final
Oct. 23 Rochester  10  WPI  34  Final
Oct. 23 Mount St. Joseph  41  Defiance  10  Final
Oct. 23 Capital  20  Baldwin-Wallace  18  Final
Oct. 23 William Paterson  13  Cortland State  18  Final
Oct. 23 Principia  0  Westminster (Mo.)  74  Final
Oct. 23 Colorado College  14  Rhodes  56  Final
Oct. 23 Denison  20  Earlham  7  Final
Oct. 23 Wisconsin Lutheran  7  Albion  41  Final
Oct. 23 Greenville  7  Concordia (Wis.)  47  Final
Oct. 23 Grove City  14  Waynesburg  51  Final
Oct. 23 Amherst  38  Wesleyan  3  Final
Oct. 23 Hamilton  0  Colby  35  Final
Oct. 23 Oberlin  13  Wooster  59  Final PH
Oct. 23 Trinity (Conn.)  41  Bowdoin  0  Final
Oct. 23 Williams  10  Tufts  9  Final
Oct. 23 Bates  31  Middlebury  42  Final
Oct. 23 Lake Forest  23  Carroll  19  Final
Oct. 23 Occidental  42  Redlands  28  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading