2005 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 12 Ripon  35  Knox  19  Final
Nov. 12 Occidental  47  Claremont-Mudd-Scripps  16  Final
Nov. 12 Hamline  19  Carleton  20  Final
Nov. 12 Widener  21  Delaware Valley  36  Final
Nov. 12 Hardin-Simmons  27  Texas Lutheran  32  Final
Nov. 12 Otterbein  13  Muskingum  9  Final
Nov. 12 Christopher Newport  44  Ferrum  7  Final
Nov. 12 Salisbury  30  Frostburg State  24  Final
@ Towson
Nov. 12 Carthage  41  Elmhurst  20  Final
Nov. 12 UW-Stout  26  UW-Stevens Point  38  Final
Nov. 12 Washington U.  42  Greenville  24  Final
Nov. 12 Sul Ross State  24  Louisiana College  42  Final
Nov. 12 Averett  60  Chowan  32  Final
Nov. 12 Catholic  30  Bridgewater (Va.)  50  Final
Nov. 12 East Texas Baptist  36  McMurry  10  Final
Nov. 12 Simpson  14  Coe  34  Final
Nov. 12 Susquehanna  10  Lycoming  17  Final
Nov. 12 Shenandoah  0  Methodist  35  Final
Nov. 12 Wartburg  26  Cornell  21  Final
Nov. 12 King's  13  Wilkes  36  Final
Nov. 12 WPI  40  St. Lawrence  33  Final
Nov. 12 Juniata  41  FDU-Florham  51  Final
Nov. 12 Valparaiso  13  Aurora  7  Final
Nov. 12 N.C. Wesleyan  28  Greensboro  21  Final
Nov. 12 Denison  42  Kenyon  45  Final
Nov. 12 Western Connecticut  40  Mount Ida  7  Final
Nov. 12 Wisconsin Lutheran  14  Adrian  31  Final
Nov. 12 Ursinus  27  Dickinson  46  Final
Nov. 12 Hartwick  40  Utica  42  Final
Nov. 12 Hiram  17  Oberlin  52  Final
Nov. 12 Blackburn  9  MacMurray  35  Final
Nov. 12 TCNJ  14  Kean  21  Final
Nov. 12 Albion  36  Olivet  19  Final
Nov. 12 Westminster (Pa.)  13  Waynesburg  40  Final
Nov. 12 Eureka  7  Chicago  55  Final
Nov. 12 Brockport State  25  Buffalo State  19  Final
Nov. 12 Alma  20  Hope  38  Final
Nov. 12 Puget Sound  15  Western Ore.  32  Final
Nov. 12 Moravian  24  Muhlenberg  19  Final
Nov. 12 Loras  18  Dubuque  20  Final
Nov. 12 Anderson  28  Manchester  25  Final
Nov. 12 Albright  40  Lebanon Valley  39  Final
Nov. 12 Emory and Henry  6  Guilford  42  Final
Nov. 12 Montclair State  14  Rowan  31  Final
Nov. 12 Gettysburg  7  Franklin and Marshall  13  Final
Nov. 12 Norwich  13  Springfield  59  Final
Nov. 12 Fitchburg State  14  Curry  17  Final
Nov. 12 Husson  10  William Paterson  14  Final
Nov. 12 Menlo  52  Colorado College  58  Final
Nov. 12 Thiel  50  Carnegie Mellon  48  Final
Nov. 12 RPI  42  Union  49  Final
Nov. 12 Lawrence  47  Illinois College  7  Final
Nov. 12 Beloit  55  Grinnell  7  Final
Nov. 12 Buena Vista  6  Central  28  Final
Nov. 12 Cal Lutheran  59  Chapman  20  Final
Nov. 12 Case Western Reserve  10  Washington and Lee  34  Final
Nov. 12 Ohio Northern  58  Marietta  7  Final
Nov. 12 Wilmington  10  Capital  48  Final
Nov. 12 Augsburg  0  St. Olaf  49  Final
Nov. 12 Tri-State  40  Kalamazoo  41  Final
Nov. 12 Defiance  41  Bluffton  14  Final
Nov. 12 Merchant Marine  21  Coast Guard  5  Final
Nov. 12 Howard Payne  51  Mississippi College  45  Final
Nov. 12 Maryville (Tenn.)  35  Huntingdon  31  Final
Nov. 12 Bates  34  Hamilton  20  Final
Nov. 12 Amherst  23  Williams  34  Final
Nov. 12 Middlebury  21  Tufts  16  Final
Nov. 12 Wesleyan  7  Trinity (Conn.)  63  Final
Nov. 12 Colby  28  Bowdoin  3  Final
Nov. 12 Ohio Wesleyan  21  Wooster  7  Final
Nov. 12 Hampden-Sydney  50  Randolph-Macon  17  Final
Nov. 12 Rose-Hulman  16  Centre  27  Final
Nov. 12 Sewanee  25  Rhodes  22  Final - OT
Nov. 12 Whittier  30  La Verne  44  Final
Nov. 12 Pomona-Pitzer  14  Redlands  36  Final
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading