2005 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 30 TCNJ  20  Rowan  30  Final
Sep. 30 Westfield State  7  Worcester State  47  Final
Oct. 1 William Paterson  6  Kean  24  Final
Oct. 1 Rochester  27  St. Lawrence  22  Final
Oct. 1 Hanover  41  Mount St. Joseph  35  Final
Oct. 1 Bridgewater (Va.)  31  Hampden-Sydney  24  Final
Oct. 1 Minnesota-Morris  30  Blackburn  14  Final
Oct. 1 Shenandoah  14  Christopher Newport  30  Final
Oct. 1 Kenyon  21  Oberlin  20  Final
Oct. 1 Carnegie Mellon  63  Colorado College  28  Final
Oct. 1 Luther  10  Coe  14  Final
Oct. 1 Crown  31  Trinity Bible (N.D.)  6  Final
Oct. 1 Westminster (Mo.)  14  Rockford  7  Final
Oct. 1 Willamette  21  Puget Sound  17  Final
Oct. 1 Carleton  21  Augsburg  19  Final
Oct. 1 Olivet  24  Alma  49  Final
Oct. 1 Alfred  21  Norwich  7  Final
Oct. 1 Salve Regina  17  Western New England  29  Final BX
Oct. 1 Aurora  21  Concordia (Wis.)  26  Final
Oct. 1 Occidental  28  Whittier  20  Final
Oct. 1 Principia  26  Maranatha Baptist  60  Final
Oct. 1 Carthage  19  Millikin  7  Final
Oct. 1 San Diego  56  Menlo  0  Final
@ San Jose City Coll.
Oct. 1 Maryville (Tenn.)  25  N.C. Wesleyan  41  Final
Oct. 1 Kalamazoo  7  Hope  38  Final
Oct. 1 Guilford  36  Greensboro  35  Final
Oct. 1 Susquehanna  0  King's  56  Final
Oct. 1 Eureka  0  Lakeland  64  Final
Oct. 1 Hamline  0  St. John's  44  Final
Oct. 1 Montclair State  14  Cortland State  39  Final
Oct. 1 Newport News  13  Salisbury  77  Final
Oct. 1 Union  23  Merchant Marine  17  Final
Oct. 1 Lewis and Clark  0  Chapman  53  Final
Oct. 1 Macalester  16  Knox  26  Final
Oct. 1 Benedictine  33  Greenville  34  Final
Oct. 1 Ripon  13  Carroll  42  Final
Oct. 1 St. Norbert  28  Illinois College  0  Final
Oct. 1 Waldorf  3  UW-Stout  44  Final
Oct. 1 Muhlenberg  9  Franklin and Marshall  15  Final
Oct. 1 Tri-State  14  Wisconsin Lutheran  37  Final
Oct. 1 Averett  40  Ferrum  55  Final
Oct. 1 Bluffton  59  Manchester  7  Final
Oct. 1 Endicott  16  Mass-Dartmouth  14  Final
Oct. 1 Cal Lutheran  45  Pomona-Pitzer  21  Final
Oct. 1 Emory and Henry  21  Methodist  55  Final
Oct. 1 Thiel  38  Washington and Jefferson  35  Final
Oct. 1 Bridgewater State  21  Fitchburg State  28  Final
Oct. 1 Martin Luther  6  Northwestern (Minn.)  35  Final
Oct. 1 Adrian  30  Albion  27  Final
Oct. 1 UW-Stevens Point  0  UW-La Crosse  24  Final
Oct. 1 RPI  17  Coast Guard  3  Final
Oct. 1 MacMurray  41  Concordia-Chicago  14  Final
Oct. 1 East Texas Baptist  27  Sul Ross State  24  Final
Oct. 1 Nichols  13  Maine Maritime  38  Final
Oct. 1 Baldwin-Wallace  10  Muskingum  16  Final
Oct. 1 Central  10  Simpson  7  Final
Oct. 1 Defiance  14  Case Western Reserve  13  Final
Oct. 1 Otterbein  31  Marietta  17  Final
Oct. 1 Loras  27  Cornell  14  Final
Oct. 1 Lebanon Valley  7  Delaware Valley  38  Final
Oct. 1 Howard Payne  20  Hardin-Simmons  45  Final
Oct. 1 Mount Ida  14  Husson  62  Final
Oct. 1 Springfield  33  Utica  34  Final
Oct. 1 Whitworth  14  Eastern Oregon  24  Final
Oct. 1 North Park  6  Augustana  50  Final
Oct. 1 Plymouth State  7  Western Connecticut  56  Final
Oct. 1 Buena Vista  14  Wartburg  38  Final
Oct. 1 Albright  42  Juniata  23  Final
Oct. 1 Ursinus  20  McDaniel  28  Final
Oct. 1 Lycoming  14  FDU-Florham  49  Final
Oct. 1 Lawrence  27  Beloit  28  Final
Oct. 1 Bethany  12  Grove City  21  Final
Oct. 1 MIT  13  Curry  50  Final
Oct. 1 Moravian  24  Widener  34  Final
Oct. 1 Earlham  2  Hiram  7  Final
Oct. 1 Texas Lutheran  42  Austin  9  Final
Oct. 1 Buffalo State  26  Frostburg State  27  Final
Oct. 1 Louisiana College  47  McMurry  53  Final
Oct. 1 Wesleyan  19  Hamilton  24  Final
Oct. 1 Wooster  37  Allegheny  34  Final
Oct. 1 Tufts  34  Bates  7  Final
Oct. 1 Colby  20  Middlebury  7  Final
Oct. 1 Washington and Lee  44  Randolph-Macon  7  Final
Oct. 1 Massachusetts Maritime  20  Framingham State  27  Final
Oct. 1 Bowdoin  16  Amherst  13  Final
Oct. 1 Williams  6  Trinity (Conn.)  34  Final
Oct. 1 Chicago  9  DePauw  33  Final PH
Oct. 1 Centre  28  Sewanee  31  Final
Oct. 1 Trinity (Texas)  24  Rose-Hulman  6  Final
Oct. 1 Rhodes  10  Washington U.  15  Final
Oct. 1 Monmouth  34  Lake Forest  0  Final
Oct. 1 Claremont-Mudd-Scripps  22  La Verne  38  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading