2006 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 8 Framingham State  12  Nichols  31  Final
Sep. 8 TCNJ  24  La Salle  21  Final
Sep. 9 RPI  27  Endicott  7  Final
Sep. 9 Anderson  13  DePauw  25  Final
Sep. 9 Delaware Valley  19  FDU-Florham  7  Final
Sep. 9 Worcester State  20  WPI  40  Final
Sep. 9 St. Peter's  3  Western Connecticut  21  Final
Sep. 9 Mass-Dartmouth  15  Bridgewater State  7  Final
Sep. 9 Cornell  32  Alma  31  Final
Sep. 9 Seton Hill  17  McDaniel  7  Final
Sep. 9 Cortland State  52  Morrisville State  14  Final
Sep. 9 Massachusetts Maritime  19  MIT  0  Final
Sep. 9 Ohio Wesleyan  33  Catholic  34  Final - OT
Sep. 9 Utica  7  Husson  21  Final
Sep. 9 Plymouth State  14  Mount Ida  19  Final
Sep. 9 Thiel  0  Alfred  14  Final
Sep. 9 William Paterson  17  Muhlenberg  24  Final
Sep. 9 N.C. Wesleyan  42  Southern Virginia  7  Final
Sep. 9 Hanover  20  Butler  30  Final
Sep. 9 Westfield State  3  Western New England  31  Final
Sep. 9 Hampden-Sydney  20  Gettysburg  28  Final
Sep. 9 Wilkes  23  Widener  20  Final
Sep. 9 Norwich  13  St. Lawrence  17  Final
Sep. 9 Maranatha Baptist  26  Trinity Bible  19  Final
Sep. 9 Brockport State  21  Salisbury  3  Final
Sep. 9 Washington and Lee  7  Franklin and Marshall  21  Final
Sep. 9 Shenandoah  0  Bridgewater (Va.)  30  Final
Sep. 9 Becker  14  Maine Maritime  33  Final
Sep. 9 Guilford  27  Methodist  11  Final BX
Sep. 9 Baldwin-Wallace  17  Augustana  7  Final
Sep. 9 Concordia-Chicago  0  Chicago  55  Final
Sep. 9 McMurry  23  Austin  0  Final
Sep. 9 Black Hills State  0  UW-Eau Claire  20  Final
Sep. 9 Rhodes  37  LaGrange  0  Final
Sep. 9 Lycoming  20  Juniata  15  Final
Sep. 9 Hiram  7  Bethany  42  Final
Sep. 9 Lebanon Valley  0  King's  10  Final
Sep. 9 Earlham  49  Manchester  35  Final
Sep. 9 Carnegie Mellon  28  Grove City  0  Final
Sep. 9 Wooster  31  Waynesburg  10  Final
Sep. 9 Centre  17  Maryville (Tenn.)  14  Final
Sep. 9 SUNY-Maritime  15  Salve Regina  21  Final BX
Sep. 9 Sewanee  24  Huntingdon  44  Final
Sep. 9 Martin Luther  17  Waldorf  24  Final
Sep. 9 Lake Forest  27  Ripon  35  Final
Sep. 9 Principia  6  Macalester  50  Final
Sep. 9 Knox  13  Illinois College  34  Final
Sep. 9 Luther  16  St. Olaf  35  Final
Sep. 9 Blackburn  13  Greenville  44  Final
Sep. 9 Dubuque  48  Wisconsin Lutheran  7  Final
Sep. 9 MacMurray  0  Rockford  22  Final
Sep. 9 Augsburg  24  Northwestern (Minn.)  31  Final
Sep. 9 Carthage  21  Lakeland  14  Final
Sep. 9 Ohio Northern  28  Millikin  14  Final
Sep. 9 Hope  13  Central  24  Final
Sep. 9 UW-River Falls  9  St. John's  41  Final
Sep. 9 Aurora  0  Coe  45  Final
Sep. 9 Coast Guard  7  Merchant Marine  21  Final
Sep. 9 Lawrence  6  Monmouth  49  Final
Sep. 9 Grinnell  13  St. Norbert  63  Final
Sep. 9 Beloit  0  Carroll  29  Final
Sep. 9 Moravian  24  Susquehanna  17  Final
Sep. 9 Ouachita Baptist  47  East Texas Baptist  14  Final
Sep. 9 Southern Oregon  16  Menlo  13  Final
Sep. 9 Puget Sound  28  La Verne  21  Final
Sep. 9 Gustavus Adolphus  35  Willamette  7  Final
Sep. 9 Mount St. Joseph  20  Rose-Hulman  9  Final
Sep. 9 Newport News  20  Frostburg State  10  Final
Sep. 9 Allegheny  10  Washington and Jefferson  22  Final
Sep. 9 Fitchburg State  0  Curry  21  Final
Sep. 9 Case Western Reserve  27  Denison  14  Final
Sep. 9 Ursinus  32  Albright  13  Final
Sep. 9 Trinity (Texas)  9  Texas Lutheran  14  Final
Sep. 9 Defiance  10  Adrian  0  Final
Sep. 9 North Park  6  Benedictine  22  Final
Sep. 9 Southwest Assemblies of God  6  Sul Ross State  35  Final
Sep. 9 Westminster (Mo.)  0  Washington U.  61  Final
Sep. 9 Carleton  50  Minnesota-Morris  14  Final
Sep. 9 Union  30  Springfield  38  Final
Sep. 9 Kenyon  10  Claremont-Mudd-Scripps  34  Final
Sep. 9 Colorado College  34  Pomona-Pitzer  27  Final
Sep. 9 Whitworth  28  Redlands  3  Final
Sep. 9 Lewis and Clark  7  Occidental  49  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading