2006 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 30 Worcester State  26  Framingham State  14  Final
Sep. 30 MIT  10  Mass-Dartmouth  41  Final
Sep. 30 Fitchburg State  7  Bridgewater State  15  Final
Sep. 30 Alma  58  Tri-State  36  Final
Sep. 30 Hamilton  0  Wesleyan  7  Final
Sep. 30 Norwich  13  Alfred  48  Final
Sep. 30 Widener  20  Moravian  16  Final
Sep. 30 Greensboro  30  Guilford  36  Final BX
Sep. 30 Juniata  14  Albright  48  Final
Sep. 30 Methodist  16  Emory and Henry  8  Final
Sep. 30 Ferrum  14  Averett  21  Final
Sep. 30 SUNY-Maritime  6  Morrisville State  20  Final
Sep. 30 Husson  12  Mount Ida  13  Final
Sep. 30 N.C. Wesleyan  48  Maryville (Tenn.)  50  Final - 4OT
Sep. 30 Bates  12  Tufts  21  Final
Sep. 30 McDaniel  0  Ursinus  20  Final
Sep. 30 Kenyon  44  Ohio Wesleyan  42  Final
Sep. 30 FDU-Florham  14  Lycoming  23  Final
Sep. 30 Utica  7  Springfield  41  Final
Sep. 30 Kalamazoo  14  Adrian  35  Final
Sep. 30 Hampden-Sydney  13  Bridgewater (Va.)  31  Final
Sep. 30 Middlebury  23  Colby  0  Final
Sep. 30 William Paterson  14  Cortland State  30  Final
Sep. 30 Maine Maritime  14  Westfield State  11  Final
Sep. 30 Randolph-Macon  10  Washington and Lee  33  Final
Sep. 30 Delaware Valley  19  Lebanon Valley  18  Final
Sep. 30 Oberlin  28  Hiram  14  Final
Sep. 30 Buffalo State  30  Kean  50  Final
Sep. 30 Western Connecticut  17  Rowan  24  Final
Sep. 30 Western New England  18  Plymouth State  19  Final
Sep. 30 Allegheny  23  Denison  6  Final
Sep. 30 Albion  21  Hope  24  Final
Sep. 30 Franklin and Marshall  24  Muhlenberg  10  Final
Sep. 30 Endicott  7  Nichols  3  Final
Sep. 30 Becker  6  RPI  56  Final
Sep. 30 Amherst  20  Bowdoin  7  Final
Sep. 30 St. Lawrence  18  Rochester  19  Final
Sep. 30 Olivet  19  Wisconsin Lutheran  6  Final
Sep. 30 Maranatha Baptist  55  Principia  13  Final
Sep. 30 Blackburn  14  Crown  6  Final
Sep. 30 DePauw  31  Chicago  6  Final
Sep. 30 Lawrence  20  Illinois College  21  Final
Sep. 30 Defiance  19  Manchester  7  Final
Sep. 30 Thiel  49  Bethany  7  Final
Sep. 30 Muskingum  0  Wilmington  20  Final
Sep. 30 Marietta  10  Capital  52  Final
Sep. 30 Rose-Hulman  8  Hanover  41  Final
Sep. 30 Salisbury  25  Newport News  0  Final
Sep. 30 Massachusetts Maritime  0  Coast Guard  41  Final
Sep. 30 Westminster (Pa.)  20  Grove City  21  Final
Sep. 30 Sewanee  0  Centre  14  Final
Sep. 30 Trinity (Conn.)  16  Williams  41  Final
Sep. 30 King's  14  Susquehanna  3  Final
Sep. 30 MacMurray  7  Concordia (Wis.)  47  Final
Sep. 30 Eureka  12  Concordia-Chicago  41  Final
Sep. 30 Macalester  7  Hamline  35  Final
Sep. 30 Carleton  19  St. John's  29  Final
Sep. 30 Dubuque  51  Luther  34  Final
Sep. 30 Rockford  35  Westminster (Mo.)  20  Final
Sep. 30 Loras  32  Coe  30  Final
Sep. 30 Minnesota-Morris  17  Northwestern (Minn.)  14  Final - OT
Sep. 30 Aurora  7  Greenville  14  Final
Sep. 30 Wartburg  7  Central  13  Final - OT
Sep. 30 Buena Vista  16  Cornell  0  Final
Sep. 30 St. Olaf  41  Gustavus Adolphus  13  Final
Sep. 30 Benedictine  0  Lakeland  14  Final
Sep. 30 St. Norbert  42  Knox  27  Final
Sep. 30 Washington U.  3  Rhodes  6  Final - OT
Sep. 30 Monmouth  51  Grinnell  31  Final
Sep. 30 Austin  7  Trinity (Texas)  34  Final
Sep. 30 Beloit  0  Lake Forest  23  Final
Sep. 30 LaGrange  7  Louisiana College  50  Final
Sep. 30 Ripon  21  Carroll  14  Final
Sep. 30 Martin Luther  34  Trinity Bible  0  Final
Sep. 30 UW-Stevens Point  35  Trinity International  0  Final
Sep. 30 Mississippi College  28  Hardin-Simmons  48  Final
Sep. 30 East Texas Baptist  28  Texas Lutheran  31  Final
Sep. 30 La Verne  12  Cal Lutheran  55  Final
Sep. 30 Azusa Pacific  14  Whitworth  17  Final
Sep. 30 Whittier  17  Pomona-Pitzer  24  Final
Sep. 30 Anderson  14  Mount St. Joseph  36  Final
Sep. 30 TCNJ  7  Montclair State  27  Final
Sep. 30 Merchant Marine  20  Union  28  Final
Sep. 30 Curry  35  Salve Regina  0  Final BX
Sep. 30 Colorado College  26  Carnegie Mellon  50  Final
Sep. 30 Christopher Newport  17  Shenandoah  3  Final
Sep. 30 Elmhurst  20  Carthage  13  Final
Sep. 30 Howard Payne  56  Sul Ross State  60  Final
Sep. 30 Claremont-Mudd-Scripps  13  Occidental  42  Final
Sep. 30 Chapman  13  Redlands  7  Final
Oct. 1 Otterbein  0  Ohio Northern  26  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading