2006 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999
Date Away Home Time/Status Links
Oct. 6 Rowan  14  TCNJ  6  Final
Oct. 7 Ursinus  16  Case Western Reserve  7  Final
Oct. 7 Maine Maritime  12  Worcester State  3  Final
Oct. 7 Nichols  21  Salve Regina  14  Final BX
Oct. 7 Trinity (Conn.)  13  Hamilton  0  Final
Oct. 7 Averett  28  Methodist  25  Final
Oct. 7 Hiram  34  Kenyon  69  Final
Oct. 7 Tufts  16  Bowdoin  6  Final
Oct. 7 Tri-State  30  Kalamazoo  33  Final - 2OT
Oct. 7 Albright  12  Widener  33  Final
Oct. 7 Moravian  0  Delaware Valley  39  Final
Oct. 7 Williams  27  Bates  7  Final
Oct. 7 Newport News  21  Morrisville State  13  Final
Oct. 7 Washington U.  31  LaGrange  21  Final
Oct. 7 Lycoming  7  Wilkes  37  Final
Oct. 7 Union  28  WPI  27  Final
Oct. 7 Wesleyan  21  Colby  24  Final
Oct. 7 Westfield State  13  Massachusetts Maritime  15  Final
Oct. 7 Kean  14  Cortland State  24  Final
Oct. 7 Trinity (Texas)  24  Huntingdon  13  Final
Oct. 7 Washington and Lee  28  Catholic  0  Final
Oct. 7 Muhlenberg  14  Dickinson  24  Final
Oct. 7 Wisconsin Lutheran  7  Albion  38  Final
Oct. 7 Springfield  43  Husson  16  Final
Oct. 7 Western Connecticut  20  William Paterson  17  Final
Oct. 7 Lebanon Valley  29  FDU-Florham  19  Final
Oct. 7 Merchant Marine  24  Rochester  28  Final
Oct. 7 Wooster  24  Ohio Wesleyan  0  Final
Oct. 7 Montclair State  22  Buffalo State  14  Final
Oct. 7 Greensboro  0  Christopher Newport  28  Final
Oct. 7 Emory and Henry  21  Hampden-Sydney  24  Final
Oct. 7 Maryville (Tenn.)  20  Ferrum  14  Final
Oct. 7 Mass-Dartmouth  37  Western New England  7  Final
Oct. 7 Amherst  3  Middlebury  7  Final
Oct. 7 Denison  7  Oberlin  18  Final
Oct. 7 RPI  38  St. Lawrence  42  Final
Oct. 7 Gettysburg  14  McDaniel  17  Final
Oct. 7 Maranatha Baptist  6  Minnesota-Morris  28  Final
Oct. 7 Rhodes  21  Austin  7  Final
Oct. 7 Hope  49  Alma  43  Final - OT
Oct. 7 Mount St. Joseph  24  Hanover  0  Final
Oct. 7 Sewanee  24  DePauw  31  Final
Oct. 7 Coast Guard  31  Fitchburg State  30  Final
Oct. 7 Manchester  9  Bluffton  14  Final
Oct. 7 Mount Ida  9  Utica  21  Final
Oct. 7 Washington and Jefferson  27  Thiel  23  Final
Oct. 7 Susquehanna  9  Juniata  34  Final
Oct. 7 Defiance  13  Rose-Hulman  10  Final
Oct. 7 Alfred  41  Hartwick  21  Final
Oct. 7 Bridgewater State  46  Framingham State  17  Final
Oct. 7 Wilmington  38  Otterbein  7  Final
Oct. 7 Grove City  28  Bethany  34  Final
Oct. 7 Central  19  Luther  13  Final - OT
Oct. 7 Concordia (Wis.)  42  Aurora  13  Final
Oct. 7 Northwestern (Minn.)  20  Martin Luther  19  Final
Oct. 7 Concordia-Chicago  41  MacMurray  46  Final
Oct. 7 Lakeland  45  Eureka  6  Final
Oct. 7 Greenville  20  Benedictine  13  Final - OT
Oct. 7 Wartburg  38  Augsburg  14  Final
Oct. 7 Cornell  14  Loras  21  Final
Oct. 7 St. John's  37  St. Olaf  21  Final
Oct. 7 Texas Lutheran  28  Howard Payne  23  Final
Oct. 7 Simpson  14  Buena Vista  15  Final
Oct. 7 Trinity Bible  7  Crown  29  Final
Oct. 7 Carroll  16  Illinois College  21  Final
Oct. 7 Augustana  28  Elmhurst  14  Final
Oct. 7 Coe  37  Dubuque  23  Final
Oct. 7 Millikin  36  North Park  6  Final
Oct. 7 Beloit  7  Ripon  41  Final
Oct. 7 UW-River Falls  3  UW-Eau Claire  23  Final
Oct. 7 Westminster (Mo.)  26  Blackburn  0  Final
Oct. 7 Principia  0  Rockford  57  Final
Oct. 7 Knox  34  Grinnell  35  Final
Oct. 7 Monmouth  0  St. Norbert  48  Final
Oct. 7 McMurry  24  East Texas Baptist  41  Final
Oct. 7 Macalester  35  Colorado College  56  Final
Oct. 7 Menlo  38  Lewis and Clark  28  Final
Oct. 7 Pomona-Pitzer  19  La Verne  20  Final
Oct. 7 Plymouth State  7  Endicott  24  Final
Oct. 7 Muskingum  10  Marietta  30  Final
Oct. 7 Adrian  10  Olivet  13  Final
Oct. 7 MIT  13  Curry  49  Final
Oct. 7 Lake Forest  6  Lawrence  22  Final
Oct. 7 Louisiana College  31  Mississippi College  28  Final
Oct. 7 Cal Lutheran  35  Whittier  10  Final
Oct. 7 Chapman  21  Claremont-Mudd-Scripps  28  Final
Oct. 7 Occidental  24  Redlands  10  Final
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:00 PM
Ursinus at Millersville
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Catholic at McDaniel
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Hobart at Dickinson
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Waynesburg at Muskingum
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.