2006 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 27 Blackburn  21  Martin Luther  17  Final
@ Metrodome
Oct. 27 Principia  13  Trinity Bible  19  Final - OT
@ Metrodome
Oct. 27 Maranatha Baptist  43  Crown  12  Final
@ Metrodome
Oct. 27 Westminster (Mo.)  19  Northwestern (Minn.)  38  Final
@ Metrodome
Oct. 27 Rockford  20  Minnesota-Morris  27  Final - OT
@ Metrodome
Oct. 28 Framingham State  14  Massachusetts Maritime  6  Final
Oct. 28 Mass-Dartmouth  0  Endicott  28  Final
Oct. 28 Nichols  13  Curry  37  Final
Oct. 28 Coast Guard  3  Maine Maritime  0  Final
Oct. 28 Chicago  9  Case Western Reserve  10  Final
Oct. 28 Bowdoin  0  Wesleyan  18  Final
Oct. 28 Hope  21  Tri-State  7  Final
Oct. 28 Middlebury  3  Trinity (Conn.)  34  Final
Oct. 28 Wilkes  30  Albright  6  Final
Oct. 28 Alma  24  Olivet  28  Final
Oct. 28 Kalamazoo  13  Albion  21  Final
Oct. 28 Kenyon  35  Denison  41  Final - 2OT
Oct. 28 William Paterson  17  Kean  20  Final
Oct. 28 TCNJ  14  Cortland State  26  Final
Oct. 28 Guilford  14  Randolph-Macon  6  Final BX
Oct. 28 Husson  17  La Salle  7  Final
Oct. 28 St. Lawrence  7  Union  42  Final
Oct. 28 Norwich  20  Hartwick  42  Final
Oct. 28 Christopher Newport  34  N.C. Wesleyan  46  Final
Oct. 28 Salve Regina  0  Western New England  28  Final BX
Oct. 28 Ferrum  35  Greensboro  23  Final
Oct. 28 Gettysburg  14  Muhlenberg  54  Final
Oct. 28 McDaniel  7  Franklin and Marshall  31  Final
Oct. 28 Southern Virginia  0  Newport News  32  Final
Oct. 28 Becker  16  SUNY-Maritime  29  Final
Oct. 28 Lycoming  3  Moravian  22  Final
Oct. 28 Westminster (Pa.)  6  Frostburg State  14  Final
Oct. 28 Widener  35  Juniata  13  Final
Oct. 28 Colby  10  Bates  7  Final - 4OT
Oct. 28 Catholic  27  Emory and Henry  31  Final
Oct. 28 Dickinson  22  Hampden-Sydney  21  Final
Oct. 28 Hamilton  0  Williams  15  Final
Oct. 28 Maryville (Tenn.)  30  Methodist  26  Final
Oct. 28 Washington and Lee  8  Bridgewater (Va.)  27  Final
Oct. 28 WPI  0  RPI  26  Final
Oct. 28 Rowan  20  Montclair State  27  Final - OT
Oct. 28 Tufts  6  Amherst  24  Final
Oct. 28 Morrisville State  0  Brockport State  16  Final
Oct. 28 Western Connecticut  21  Buffalo State  24  Final
Oct. 28 Hiram  16  Earlham  24  Final
Oct. 28 Carnegie Mellon  10  Washington U.  7  Final - OT
Oct. 28 Adrian  33  Wisconsin Lutheran  13  Final
Oct. 28 Westfield State  6  Fitchburg State  7  Final
Oct. 28 DePauw  24  Centre  28  Final
Oct. 28 Anderson  14  Rose-Hulman  38  Final
Oct. 28 FDU-Florham  21  Susquehanna  16  Final
Oct. 28 Muskingum  0  Otterbein  20  Final
Oct. 28 Ohio Northern  7  Baldwin-Wallace  13  Final
Oct. 28 Delaware Valley  10  King's  0  Final
Oct. 28 Mount St. Joseph  20  Defiance  6  Final
Oct. 28 Hanover  7  Bluffton  6  Final
Oct. 28 Waynesburg  3  Washington and Jefferson  30  Final
Oct. 28 Rochester  38  Grove City  21  Final
Oct. 28 LaGrange  0  Huntingdon  35  Final
Oct. 28 UW-La Crosse  30  UW-Stout  14  Final
Oct. 28 Greenville  7  Concordia (Wis.)  14  Final - OT
Oct. 28 Texas Lutheran  35  McMurry  14  Final
Oct. 28 Simpson  9  Dubuque  20  Final
Oct. 28 Augsburg  27  Gustavus Adolphus  41  Final
Oct. 28 Cornell  6  Luther  37  Final
Oct. 28 Benedictine  12  MacMurray  8  Final
Oct. 28 Grinnell  14  Ripon  55  Final
Oct. 28 UW-Stevens Point  20  UW-Eau Claire  17  Final - OT
Oct. 28 Lakeland  34  Concordia-Chicago  0  Final
Oct. 28 Loras  7  Central  44  Final
Oct. 28 Wartburg  20  Buena Vista  13  Final - 2OT
Oct. 28 East Texas Baptist  35  Mississippi College  30  Final
Oct. 28 Eureka  14  Aurora  29  Final
Oct. 28 Lake Forest  19  Knox  12  Final
Oct. 28 St. Norbert  37  Beloit  7  Final
Oct. 28 Rhodes  7  Trinity (Texas)  41  Final
Oct. 28 Monmouth  17  Illinois College  7  Final
Oct. 28 Lawrence  6  Carroll  37  Final
Oct. 28 Sul Ross State  14  Hardin-Simmons  56  Final
Oct. 28 Bridgewater State  41  Worcester State  20  Final
Oct. 28 Puget Sound  28  Colorado College  25  Final
Oct. 28 Willamette  14  Whitworth  28  Final
Oct. 28 Occidental  28  Cal Lutheran  27  Final
Oct. 28 Redlands  24  La Verne  19  Final
Oct. 28 Howard Payne  47  Louisiana College  45  Final
Oct. 28 Ohio Wesleyan  13  Allegheny  30  Final
Oct. 28 Averett  18  Shenandoah  0  Final
Oct. 28 Millikin  7  Carthage  16  Final
Oct. 28 Pomona-Pitzer  14  Chapman  21  Final
Oct. 28 Whittier  25  Claremont-Mudd-Scripps  28  Final
Oct. 29 Plymouth State  35  MIT  3  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading