2007 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 14 Dickinson  28  Franklin and Marshall  21  Final
Sep. 14 FDU-Florham  7  TCNJ  53  Final
Sep. 15 Salve Regina  21  Bridgewater State  6  Final
Sep. 15 Massachusetts Maritime  13  Endicott  3  Final
Sep. 15 Mount Ida  44  SUNY-Maritime  38  Final - OT
Sep. 15 Thiel  13  Albion  10  Final
Sep. 15 St. Lawrence  19  Alfred  49  Final
Sep. 15 Allegheny  20  Hiram  7  Final
Sep. 15 Rhodes  10  Birmingham-Southern  7  Final
Sep. 15 Cortland State  14  Brockport State  28  Final
Sep. 15 Case Western Reserve  49  Kenyon  26  Final
Sep. 15 Catholic  28  McDaniel  21  Final
Sep. 15 Centre  7  DePauw  38  Final
Sep. 15 Methodist  30  Chowan  31  Final - OT
Sep. 15 Salisbury  35  Christopher Newport  21  Final
Sep. 15 Curry  42  Westfield State  27  Final
Sep. 15 Emory and Henry  16  N.C. Wesleyan  20  Final
Sep. 15 Frostburg State  20  Randolph-Macon  13  Final
Sep. 15 Greensboro  48  Gallaudet  7  Final
Sep. 15 Hanover  14  Washington and Jefferson  50  Final
Sep. 15 Norwich  0  Husson  44  Final
Sep. 15 Ursinus  44  Juniata  26  Final
Sep. 15 Valparaiso  38  Kalamazoo  24  Final
Sep. 15 Lebanon Valley  18  Moravian  19  Final
Sep. 15 Western New England  21  Maine Maritime  13  Final
Sep. 15 Springfield  30  Montclair State  33  Final
Sep. 15 Western Connecticut  44  Morrisville State  16  Final
Sep. 15 Union  0  Muhlenberg  34  Final
Sep. 15 Worcester State  17  Nichols  10  Final
Sep. 15 Utica  0  RPI  24  Final
Sep. 15 Rowan  14  Wilkes  13  Final
Sep. 15 Maranatha Baptist  13  Crown  33  Final
Sep. 15 Principia  13  Minnesota-Morris  77  Final
Sep. 15 Adrian  20  Bluffton  0  Final
Sep. 15 Earlham  26  Anderson  23  Final - OT
Sep. 15 St. Vincent  7  Bethany  66  Final
Sep. 15 Ferrum  16  Bridgewater (Va.)  41  Final
Sep. 15 Capital  40  Wilmington  0  Final
Sep. 15 Coast Guard  19  Plymouth State  38  Final
Sep. 15 Defiance  13  Tri-State  17  Final
Sep. 15 Mass-Dartmouth  48  Fitchburg State  35  Final
Sep. 15 Geneva  37  Westminster (Pa.)  14  Final
Sep. 15 Hampden-Sydney  35  King's  33  Final
Sep. 15 Huntingdon  24  Maryville (Tenn.)  27  Final - OT
Sep. 15 LaGrange  12  Shorter  38  Final
Sep. 15 Lycoming  13  Susquehanna  17  Final
Sep. 15 Ohio Northern  27  Muskingum  9  Final
Sep. 15 Becker  33  WPI  61  Final
Sep. 15 Framingham State  17  MIT  10  Final
Sep. 15 UW-Stevens Point  54  Iowa Wesleyan  13  Final
Sep. 15 Alma  14  UW-Eau Claire  30  Final
Sep. 15 Augsburg  7  St. John's  62  Final
Sep. 15 Blackburn  17  Martin Luther  47  Final
Sep. 15 Buena Vista  0  Wartburg  38  Final
Sep. 15 Luther  36  Central  44  Final
Sep. 15 Simpson  10  Coe  20  Final
Sep. 15 Rose-Hulman  31  Concordia-Chicago  13  Final
Sep. 15 Wisconsin Lutheran  14  Concordia (Wis.)  32  Final
Sep. 15 Loras  30  Cornell  20  Final
Sep. 15 North Park  33  Eureka  12  Final
Sep. 15 Taylor (Ind.)  35  Greenville  28  Final
Sep. 15 St. Olaf  56  Hamline  7  Final
Sep. 15 Lake Forest  13  Illinois College  37  Final
Sep. 15 Knox  10  Ripon  28  Final
Sep. 15 Rockford  16  Northwestern (Minn.)  23  Final
Sep. 15 Azusa Pacific  20  UW-La Crosse  27  Final - OT
Sep. 15 William Paterson  41  Merchant Marine  12  Final
Sep. 15 Beloit  0  Monmouth  45  Final
Sep. 15 Grinnell  0  Carroll  42  Final
Sep. 15 Lawrence  11  St. Norbert  40  Final
Sep. 15 Westminster (Mo.)  41  Trinity Bible  0  Final
Sep. 15 Howard Payne  18  East Texas Baptist  20  Final
Sep. 15 Texas Lutheran  5  Mississippi College  34  Final
Sep. 15 Sewanee  26  Colorado College  36  Final
Sep. 15 Occidental  38  Menlo  0  Final
Sep. 15 Whitworth  34  La Verne  0  Final
Sep. 15 Lewis and Clark  6  Pomona-Pitzer  36  Final
Sep. 15 Cal Lutheran  7  Willamette  14  Final
Sep. 15 Marietta  6  Baldwin-Wallace  24  Final
Sep. 15 Albright  30  Shenandoah  7  Final
Sep. 15 Averett  13  Guilford  47  Final BX
Sep. 15 Carleton  34  Macalester  10  Final
Sep. 15 McMurry  15  Louisiana College  38  Final
Sep. 15 Elmhurst  36  Chicago  13  Final
Sep. 15 Carthage  42  Whittier  23  Final
Sep. 15 Puget Sound  22  Claremont-Mudd-Scripps  12  Final
Sep. 15 Haskell Indian Nations  7  Redlands  42  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading