2007 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 4 Salve Regina  8  Nichols  33  Final BX
Oct. 5 TCNJ  10  Rowan  7  Final
Oct. 6 Framingham State  20  Bridgewater State  26  Final
Oct. 6 Curry  52  MIT  20  Final
Oct. 6 Western New England  14  Mass-Dartmouth  34  Final
Oct. 6 William Paterson  20  Western Connecticut  27  Final
Oct. 6 UW-La Crosse  29  UW-Eau Claire  31  Final
Oct. 6 Lycoming  7  Albright  40  Final
Oct. 6 Hartwick  36  Alfred  46  Final
Oct. 6 Methodist  34  Averett  6  Final
Oct. 6 Bates  26  Williams  31  Final
Oct. 6 Becker  30  Gallaudet  6  Final
Oct. 6 Bowdoin  13  Tufts  21  Final
Oct. 6 Buffalo State  22  Montclair State  41  Final
Oct. 6 Carnegie Mellon  10  Randolph-Macon  21  Final
Oct. 6 Colby  14  Wesleyan  23  Final
Oct. 6 Cortland State  35  Kean  14  Final
Oct. 6 Delaware Valley  49  Lebanon Valley  13  Final
Oct. 6 Oberlin  34  Denison  27  Final
Oct. 6 Hampden-Sydney  2  Emory and Henry  0  Final
Emory & Henry forfeited its 29-19 win
Oct. 6 FDU-Florham  0  Wilkes  47  Final
Oct. 6 Franklin and Marshall  10  Ursinus  31  Final
Oct. 6 Gettysburg  27  Moravian  20  Final
Oct. 6 Hamilton  7  Trinity (Conn.)  42  Final
Oct. 6 Kenyon  49  Hiram  21  Final
Oct. 6 Husson  28  Springfield  42  Final
Oct. 6 Muhlenberg  44  Juniata  3  Final
Oct. 6 Kalamazoo  14  Tri-State  17  Final
Oct. 6 King's  17  Widener  21  Final
Oct. 6 Worcester State  7  Maine Maritime  13  Final
Oct. 6 Massachusetts Maritime  10  Westfield State  18  Final
Oct. 6 Rochester  20  Merchant Marine  10  Final
Oct. 6 Morrisville State  21  Newport News  50  Final
Oct. 6 Utica  29  Mount Ida  27  Final
Oct. 6 Ohio Wesleyan  9  Wooster  13  Final
Oct. 6 St. Lawrence  10  RPI  28  Final
Oct. 6 WPI  3  Union  16  Final
Oct. 6 Albion  35  Wisconsin Lutheran  16  Final
Oct. 6 Minnesota-Morris  48  Maranatha Baptist  18  Final
Oct. 6 Middlebury  19  Amherst  16  Final
Oct. 6 Bluffton  13  Manchester  20  Final
Oct. 6 Catholic  21  Washington and Lee  28  Final
Oct. 6 Fitchburg State  34  Coast Guard  58  Final
Oct. 6 Rose-Hulman  31  Defiance  33  Final
Oct. 6 Endicott  17  Plymouth State  28  Final
Oct. 6 Ferrum  23  Maryville (Tenn.)  26  Final - OT
Oct. 6 Hanover  21  Mount St. Joseph  56  Final
Oct. 6 Otterbein  58  Wilmington  41  Final
Oct. 6 St. Vincent  20  Waynesburg  42  Final
Oct. 6 Alma  34  Hope  60  Final
Oct. 6 Bethany  15  Grove City  36  Final
Oct. 6 Crown  48  Trinity Bible  34  Final
Oct. 6 Thiel  12  Washington and Jefferson  28  Final
Oct. 6 Augsburg  14  Wartburg  13  Final
Oct. 6 Elmhurst  7  Augustana  28  Final
Oct. 6 Aurora  0  Concordia (Wis.)  24  Final
Oct. 6 Benedictine  10  Greenville  7  Final
Oct. 6 Blackburn  6  Westminster (Mo.)  56  Final
Oct. 6 Cornell  7  Buena Vista  42  Final
Oct. 6 Illinois College  13  Carroll  28  Final
Oct. 6 Central  28  Simpson  21  Final
Oct. 6 Dubuque  28  Coe  21  Final - OT
Oct. 6 Colorado College  44  Macalester  14  Final
Oct. 6 MacMurray  6  Concordia-Chicago  38  Final
Oct. 6 Eureka  9  Lakeland  32  Final
Oct. 6 Howard Payne  48  Texas Lutheran  55  Final
Oct. 6 LaGrange  10  Washington U.  33  Final
Oct. 6 Loras  6  Luther  16  Final
Oct. 6 Martin Luther  20  Northwestern (Minn.)  53  Final
Oct. 6 North Park  7  Millikin  34  Final
Oct. 6 Rockford  68  Principia  6  Final
Oct. 6 Trinity (Texas)  13  Rhodes  27  Final
Oct. 6 St. Olaf  29  St. John's  30  Final
Oct. 6 SUNY-Maritime  13  Huntingdon  54  Final
Oct. 6 Austin  16  Sewanee  13  Final
Oct. 6 DePauw  28  Birmingham-Southern  24  Final
Oct. 6 Grinnell  7  Knox  38  Final
Oct. 6 Lawrence  19  Lake Forest  30  Final
Oct. 6 St. Norbert  42  Monmouth  28  Final
Oct. 6 Ripon  56  Beloit  9  Final
Oct. 6 East Texas Baptist  19  McMurry  12  Final - OT
Oct. 6 Lewis and Clark  14  Menlo  51  Final
Oct. 6 Whittier  7  Cal Lutheran  44  Final
Oct. 6 Salisbury  20  Geneva  7  Final
Oct. 6 Christopher Newport  52  Greensboro  21  Final
Oct. 6 Olivet  14  Adrian  13  Final
Oct. 6 Marietta  27  Muskingum  21  Final
Oct. 6 Mississippi College  42  Louisiana College  34  Final
Oct. 6 Claremont-Mudd-Scripps  8  Chapman  37  Final
Oct. 6 La Verne  20  Pomona-Pitzer  26  Final - OT
Oct. 6 Redlands  21  Occidental  28  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading