2008 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 7 Williamson Trade  6  Gallaudet  40  Final
Nov. 8 Hamilton  22  Bates  23  Final
Nov. 8 St. Lawrence  20  Rochester  34  Final
Nov. 8 Worcester State  0  Westfield State  41  Final
Nov. 8 Trinity (Texas)  17  Centre  26  Final
Nov. 8 Trinity (Conn.)  38  Wesleyan  14  Final
Nov. 8 Husson  48  Becker  13  Final
Nov. 8 Morrisville State  20  Buffalo State  52  Final
Nov. 8 Fitchburg State  32  Maine Maritime  66  Final
Nov. 8 SUNY-Maritime  28  Mount Ida  35  Final
Nov. 8 Susquehanna  51  WPI  21  Final
Nov. 8 TCNJ  30  Western Connecticut  20  Final
Nov. 8 Hartwick  31  Springfield  45  Final
Nov. 8 Curry  40  Mass-Dartmouth  20  Final
Nov. 8 Massachusetts Maritime  7  Bridgewater State  34  Final
Nov. 8 Williams  24  Amherst  23  Final
Nov. 8 Merchant Marine  14  Union  42  Final
Nov. 8 Texas Lutheran  7  Louisiana College  29  Final
Nov. 8 Carnegie Mellon  13  Case Western Reserve  38  Final BX
Nov. 8 Tufts  24  Middlebury  38  Final
Nov. 8 Bowdoin  20  Colby  6  Final
Nov. 8 Kalamazoo  20  Albion  23  Final
Nov. 8 Catholic  49  Guilford  34  Final BX
Nov. 8 Ohio Wesleyan  7  Earlham  14  Final
Nov. 8 Ursinus  8  Muhlenberg  45  Final
Nov. 8 Western New England  42  Nichols  14  Final
Nov. 8 Averett  13  Christopher Newport  19  Final
Nov. 8 Newport News  7  Frostburg State  20  Final
Nov. 8 Salve Regina  7  Plymouth State  34  Final
Nov. 8 Dickinson  53  Juniata  41  Final
Nov. 8 Greensboro  10  Methodist  20  Final
Nov. 8 Delaware Valley  28  Wilkes  20  Final
Nov. 8 Kenyon  7  Denison  21  Final
Nov. 8 Capital  21  Ohio Northern  36  Final
Nov. 8 Bridgewater (Va.)  18  Randolph-Macon  40  Final
Nov. 8 William Paterson  21  Kean  28  Final
Nov. 8 Rowan  14  Montclair State  30  Final
Nov. 8 Wooster  27  Oberlin  7  Final
Nov. 8 Mount St. Joseph  14  Defiance  21  Final
Nov. 8 Widener  10  Albright  21  Final
Nov. 8 Brockport State  30  Cortland State  42  Final
Nov. 8 N.C. Wesleyan  41  Ferrum  14  Final
Nov. 8 Trine  9  Adrian  0  Final
Nov. 8 Gettysburg  38  McDaniel  9  Final
Nov. 8 Rhodes  12  DePauw  28  Final
Nov. 8 FDU-Florham  3  Lebanon Valley  38  Final
Nov. 8 Minnesota-Morris  20  Waldorf  0  Final
Nov. 8 Emory and Henry  17  Washington and Lee  14  Final - OT
Nov. 8 Lycoming  7  King's  24  Final
Nov. 8 Framingham State  25  Coast Guard  23  Final
Nov. 8 Washington U.  14  Chicago  17  Final
Nov. 8 Cornell  0  Luther  7  Final
Nov. 8 Hampden-Sydney  38  Huntingdon  34  Final
Nov. 8 Concordia (Wis.)  7  Lakeland  37  Final
Nov. 8 Greenville  49  Eureka  26  Final
Nov. 8 Aurora  63  Concordia-Chicago  6  Final
Nov. 8 MacMurray  0  Principia  1  Final
MacMurray won 13-6, later forfeited
Nov. 8 Anderson  35  Rose-Hulman  31  Final
Nov. 8 Baldwin-Wallace  21  Wilmington  27  Final
Nov. 8 Bethany  7  Washington and Jefferson  54  Final
Nov. 8 Grove City  21  Westminster (Pa.)  24  Final
Nov. 8 Hanover  42  Bluffton  19  Final
Nov. 8 Norwich  25  Utica  28  Final
Nov. 8 Waynesburg  50  Thiel  35  Final
Nov. 8 Shenandoah  20  Maryville (Tenn.)  23  Final
Nov. 8 Elmhurst  24  Millikin  21  Final
Nov. 8 Martin Luther  49  St. Scholastica  20  Final
@ Public Schools Stadium
Nov. 8 Carroll  27  Lake Forest  12  Final
Nov. 8 Benedictine  14  Wisconsin Lutheran  10  Final
Nov. 8 Maranatha Baptist  0  Rockford  20  Final
Nov. 8 Ripon  42  Lawrence  14  Final
Nov. 8 Beloit  34  Grinnell  12  Final
Nov. 8 Dubuque  13  Wartburg  20  Final - OT
Nov. 8 Gustavus Adolphus  20  St. Olaf  27  Final - 2OT
Nov. 8 Westminster (Mo.)  37  Blackburn  6  Final
Nov. 8 UW-Stevens Point  21  UW-Eau Claire  20  Final
Nov. 8 Central  23  Buena Vista  14  Final
Nov. 8 Illinois College  27  St. Norbert  42  Final
Nov. 8 Augsburg  21  St. John's  28  Final
Nov. 8 Crown  61  Trinity Bible  20  Final
Nov. 8 Sul Ross State  10  Mississippi College  41  Final
Nov. 8 Knox  10  Monmouth  56  Final
Nov. 8 Loras  6  Simpson  21  Final
Nov. 8 Macalester  7  Hamline  52  Final
Nov. 8 Carthage  48  North Park  19  Final
Nov. 8 UW-River Falls  19  UW-La Crosse  49  Final
Nov. 8 Sewanee  0  Birmingham-Southern  49  Final
Nov. 8 McMurry  20  Hardin-Simmons  45  Final
Nov. 8 Lewis and Clark  7  Whitworth  42  Final
Nov. 8 Chapman  7  Redlands  21  Final
Nov. 8 Puget Sound  27  Willamette  49  Final
Nov. 8 Whittier  6  Claremont-Mudd-Scripps  31  Final
Nov. 8 La Verne  3  Cal Lutheran  37  Final
Nov. 8 Endicott  39  MIT  18  Final
Nov. 8 East Texas Baptist  21  Azusa Pacific  33  Final
Nov. 8 Pomona-Pitzer  33  Occidental  64  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading