2008 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 11 Texas Lutheran  0  Trinity (Texas)  24  Final
Sep. 12 Framingham State  6  Nichols  26  Final
Sep. 12 Albright  30  Western Connecticut  27  Final
Sep. 13 Mass-Dartmouth  32  Bridgewater State  27  Final
Sep. 13 McMurry  14  Austin  21  Final - 2OT
Sep. 13 Juniata  3  Susquehanna  10  Final
Sep. 13 Lebanon Valley  31  Ursinus  19  Final
Sep. 13 Moravian  42  McDaniel  3  Final
Sep. 13 Norwich  27  St. Lawrence  7  Final
Sep. 13 RPI  36  Endicott  7  Final
Sep. 13 Hampden-Sydney  45  Gettysburg  40  Final
Sep. 13 Virginia-Wise  42  Newport News  0  Final
Sep. 13 Westfield State  23  Western New England  21  Final
Sep. 13 Wilkes  6  Montclair State  13  Final
Sep. 13 Worcester State  10  WPI  31  Final
Sep. 13 Plymouth State  7  Mount Ida  24  Final
Sep. 13 FDU-Florham  14  Alfred  21  Final
Sep. 13 Shorter  28  LaGrange  23  Final
Sep. 13 Southern Virginia  7  Ferrum  34  Final
Sep. 13 St. Vincent  23  Gallaudet  22  Final
Sep. 13 Earlham  7  Manchester  40  Final
Sep. 13 Anderson  17  DePauw  52  Final
Sep. 13 Fitchburg State  34  Curry  41  Final
Sep. 13 Waynesburg  34  Hanover  32  Final
Sep. 13 Thiel  0  Albion  16  Final
Sep. 13 N.C. Wesleyan  6  Widener  7  Final
Sep. 13 Franklin and Marshall  7  Catholic  14  Final
Sep. 13 Ky. Christian  19  Bethany  34  Final
Sep. 13 Loras  31  Millikin  14  Final
Sep. 13 Becker  34  Maine Maritime  32  Final
Sep. 13 Greensboro  14  Emory and Henry  12  Final
Sep. 13 SUNY-Maritime  14  Salve Regina  46  Final
Sep. 13 Elmhurst  31  Olivet  14  Final
Sep. 13 Utica  17  Husson  34  Final
Sep. 13 Shenandoah  10  Bridgewater (Va.)  6  Final
Sep. 13 Kenyon  39  Chicago  36  Final
Sep. 13 Maranatha Baptist  7  Blackburn  20  Final
Sep. 13 Mayville St.  9  Wisconsin Lutheran  7  Final
Sep. 13 Texas Col.  13  Howard Payne  20  Final
Sep. 13 Rochester  6  Case Western Reserve  38  Final BX
Sep. 13 Mississippi College  28  Cumberland (Ky.)  49  Final
Sep. 13 Allegheny  2  Westminster (Pa.)  6  Final
Sep. 13 Carnegie Mellon  10  Grove City  19  Final
Sep. 13 Washington and Lee  24  Sewanee  12  Final
Sep. 13 Centre  17  Maryville (Tenn.)  20  Final
Sep. 13 Massachusetts Maritime  14  MIT  42  Final
Sep. 13 Carleton  38  Cornell  14  Final
Sep. 13 UW-La Crosse  7  North Dakota  45  Final
Sep. 13 Concordia (Wis.)  10  Valparaiso  34  Final
Sep. 13 Lawrence  2  Monmouth  47  Final
Sep. 13 Gustavus Adolphus  27  Coe  19  Final
Sep. 13 Rose-Hulman  10  North Park  7  Final
Sep. 13 Kalamazoo  17  Rockford  14  Final
Sep. 13 Grinnell  7  St. Norbert  55  Final
Sep. 13 Lake Forest  3  Ripon  14  Final
Sep. 13 Jamestown  13  UW-Stout  37  Final
Sep. 13 Concordia-Chicago  8  Eureka  28  Final
Sep. 13 Mount St. Joseph  20  Lakeland  0  Final
Sep. 13 UW-River Falls  6  St. John's  22  Final
Sep. 13 Aurora  30  MacMurray  18  Final
Sep. 13 Knox  27  Illinois College  62  Final
Sep. 13 Hope  46  Carthage  70  Final
Sep. 13 Hamline  19  Martin Luther  13  Final
Sep. 13 Iowa Wesleyan  7  UW-Stevens Point  45  Final
Sep. 13 Simpson  9  Northwestern (Minn.)  6  Final
Sep. 13 Coast Guard  7  Merchant Marine  34  Final
Sep. 13 Occidental  41  Colorado College  0  Final
Sep. 13 La Verne  13  Whitworth  22  Final
Sep. 13 Puget Sound  37  Pomona-Pitzer  7  Final
Sep. 13 Lewis and Clark  17  Claremont-Mudd-Scripps  41  Final
Sep. 13 Chapman  31  Menlo  6  Final
Sep. 13 Willamette  31  Cal Lutheran  17  Final
Sep. 13 Geneva  6  Salisbury  48  Final
Sep. 13 Defiance  0  Adrian  20  Final
Sep. 13 Frostburg State  21  Washington and Jefferson  49  Final
Sep. 13 Union  24  Springfield  14  Final
Sep. 13 Methodist  33  Guilford  34  Final BX
Sep. 13 Greenville  0  Augustana  30  Final
Sep. 13 Crown  7  Macalester  17  Final
Sep. 13 Wartburg  24  Augsburg  30  Final - 2OT
Sep. 13 Westminster (Mo.)  13  Washington U.  45  Final
Sep. 13 Dakota St.  40  Minnesota-Morris  24  Final
Sep. 13 Beloit  0  Carroll  10  Final
Sep. 13 Huntingdon  21  Faulkner  7  Final
Sep. 13 Southwestern Assemblies  14  Sul Ross State  30  Final
Sep. 13 Principia  6  Whittier  44  Final
Sep. 13 Dubuque  9  Redlands  46  Final
Sep. 14 Rhodes  3  Louisiana College  14  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading