2008 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 3 Kean  35  TCNJ  24  Final
Oct. 3 Southern Virginia  31  Guilford  47  Final BX
Oct. 4 Fitchburg State  14  Bridgewater State  38  Final
Oct. 4 Gallaudet  26  Becker  18  Final
Oct. 4 RPI  27  Rochester  17  Final
Oct. 4 SUNY-Maritime  13  Catholic  46  Final
Oct. 4 Kenyon  12  Carnegie Mellon  23  Final
Oct. 4 Methodist  7  Emory and Henry  28  Final
Oct. 4 Curry  21  Salve Regina  7  Final BX
Oct. 4 McMurry  7  East Texas Baptist  31  Final
Oct. 4 Trinity (Conn.)  20  Hamilton  15  Final
Oct. 4 Western New England  20  Plymouth State  40  Final
Oct. 4 Lebanon Valley  28  Wilkes  21  Final
Oct. 4 Lycoming  21  Widener  17  Final
Oct. 4 Moravian  7  Dickinson  16  Final
Oct. 4 Union  16  WPI  19  Final
Oct. 4 Ursinus  7  Gettysburg  38  Final
Oct. 4 Western Connecticut  40  Morrisville State  6  Final
Oct. 4 Montclair State  14  William Paterson  13  Final
Oct. 4 Endicott  27  Nichols  20  Final
Oct. 4 Husson  16  Mount Ida  12  Final
Oct. 4 FDU-Florham  17  Albright  24  Final
Oct. 4 Buffalo State  14  Cortland State  35  Final
Oct. 4 Hampden-Sydney  37  Bridgewater (Va.)  34  Final
Oct. 4 Delaware Valley  34  King's  19  Final
Oct. 4 Tufts  26  Bowdoin  28  Final
Oct. 4 Rowan  37  Brockport State  20  Final
Oct. 4 McDaniel  10  Juniata  12  Final
Oct. 4 Williams  27  Bates  14  Final
Oct. 4 Earlham  14  Wooster  16  Final
Oct. 4 Ohio Wesleyan  15  Oberlin  28  Final
Oct. 4 Maine Maritime  33  Westfield State  28  Final
Oct. 4 Wesleyan  7  Colby  13  Final
Oct. 4 Ferrum  30  Averett  9  Final
Oct. 4 Trinity (Texas)  48  Birmingham-Southern  20  Final
Oct. 4 Huntingdon  28  Greenville  12  Final
Oct. 4 Denison  14  Case Western Reserve  45  Final BX
Oct. 4 Amherst  14  Middlebury  31  Final
Oct. 4 Thiel  10  Westminster (Pa.)  16  Final
Oct. 4 Salisbury  48  Newport News  17  Final
Oct. 4 Massachusetts Maritime  6  Coast Guard  30  Final
Oct. 4 Hanover  12  Anderson  56  Final
Oct. 4 Muskingum  35  Ohio Northern  21  Final
Oct. 4 Worcester State  21  Framingham State  42  Final
Oct. 4 Marietta  6  Capital  38  Final
Oct. 4 N.C. Wesleyan  24  Maryville (Tenn.)  37  Final
Oct. 4 Norwich  0  Alfred  42  Final
Oct. 4 Randolph-Macon  16  Washington and Lee  28  Final
Oct. 4 Grove City  27  St. Vincent  12  Final
Oct. 4 Centre  28  Sewanee  16  Final
Oct. 4 Mount St. Joseph  50  Bluffton  7  Final
Oct. 4 Trine  31  Hope  30  Final
Oct. 4 Albion  10  Olivet  5  Final
Oct. 4 Utica  16  Springfield  12  Final
Oct. 4 Manchester  31  Rose-Hulman  35  Final
Oct. 4 Augustana  42  Elmhurst  6  Final
Oct. 4 Maranatha Baptist  6  Concordia (Wis.)  43  Final
Oct. 4 Coe  20  Simpson  17  Final
Oct. 4 UW-Stevens Point  30  UW-River Falls  36  Final
Oct. 4 Carleton  21  St. Olaf  7  Final
Oct. 4 LaGrange  49  MacMurray  30  Final
Oct. 4 Benedictine  7  Aurora  31  Final
Oct. 4 Central  7  Luther  26  Final
Oct. 4 Augsburg  24  Hamline  21  Final
Oct. 4 Wisconsin Lutheran  30  Concordia-Chicago  13  Final
Oct. 4 Wartburg  21  Buena Vista  26  Final
Oct. 4 Eureka  26  Blackburn  13  Final
Oct. 4 Ripon  28  Carroll  10  Final
Oct. 4 Monmouth  69  Grinnell  0  Final
Oct. 4 Cornell  0  Loras  42  Final
Oct. 4 Rockford  28  Lakeland  33  Final
Oct. 4 St. Norbert  63  Knox  24  Final
Oct. 4 Martin Luther  35  Minnesota-Morris  7  Final
Oct. 4 Lawrence  16  Illinois College  28  Final
Oct. 4 Principia  6  Westminster (Mo.)  48  Final
Oct. 4 Austin  36  Colorado College  17  Final
Oct. 4 Beloit  27  Lake Forest  21  Final
Oct. 4 MIT  20  Mass-Dartmouth  51  Final
Oct. 4 Texas Lutheran  28  Howard Payne  21  Final
Oct. 4 Washington U.  10  Rhodes  28  Final
Oct. 4 Redlands  37  La Verne  7  Final
Oct. 4 Willamette  32  Whitworth  23  Final
Oct. 4 Merchant Marine  35  Susquehanna  37  Final
Oct. 4 Crown  51  St. Scholastica  13  Final
@ Minnesota-Duluth
Oct. 4 Washington and Jefferson  43  Geneva  14  Final
Oct. 4 Kalamazoo  17  Adrian  42  Final
Oct. 4 Christopher Newport  17  Shenandoah  7  Final
Oct. 4 Northwestern (Minn.)  49  Macalester  13  Final
Oct. 4 Louisiana College  19  Mississippi College  21  Final
Oct. 4 Pomona-Pitzer  3  Chapman  17  Final
Oct. 4 Claremont-Mudd-Scripps  0  Occidental  38  Final
Oct. 4 Cal Lutheran  32  Whittier  7  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading