2008 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

Scoreboards by conference:

»  Scores:
»  Week 1
»  2
»  3
»  4
»  5
»  6
»  7
»  8
»  9
»  10
»  11
»  12
»  13
»  14
»  15
»  16

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 10 Gallaudet  0  SUNY-Maritime  27  Final
Oct. 11 Bowdoin  17  Hamilton  28  Final
Oct. 11 Plymouth State  36  Endicott  14  Final
Oct. 11 Nichols  12  Salve Regina  28  Final BX
Oct. 11 Kean  45  Buffalo State  25  Final
Oct. 11 Westfield State  34  Massachusetts Maritime  3  Final
Oct. 11 Maine Maritime  31  Worcester State  32  Final
Oct. 11 Olivet  30  Kalamazoo  35  Final
Oct. 11 Hope  21  Albion  28  Final
Oct. 11 MIT  27  Curry  59  Final
Oct. 11 Widener  17  King's  3  Final
Oct. 11 Rochester  13  Susquehanna  28  Final
Oct. 11 Springfield  21  Husson  39  Final
Oct. 11 Montclair State  17  Cortland State  23  Final
Oct. 11 Greenville  6  LaGrange  20  Final
Oct. 11 Washington and Lee  29  Catholic  48  Final
Oct. 11 Lebanon Valley  14  Delaware Valley  26  Final
Oct. 11 Kenyon  8  Ohio Wesleyan  24  Final
Oct. 11 Mass-Dartmouth  31  Western New England  38  Final
Oct. 11 Moravian  41  Gettysburg  48  Final
Oct. 11 Juniata  7  Muhlenberg  38  Final
Oct. 11 Emory and Henry  0  Hampden-Sydney  17  Final
Oct. 11 Wilkes  24  FDU-Florham  14  Final
Oct. 11 Frostburg State  21  Southern Virginia  13  Final
Oct. 11 Morrisville State  14  William Paterson  27  Final
Oct. 11 Wesleyan  35  Bates  8  Final
Oct. 11 Western Connecticut  18  Rowan  49  Final
Oct. 11 Greensboro  7  Christopher Newport  40  Final
Oct. 11 Colby  2  Amherst  23  Final
Oct. 11 Newport News  38  Lake Erie  47  Final
Oct. 11 Denison  31  Hiram  13  Final
Oct. 11 Bridgewater State  42  Framingham State  35  Final
Oct. 11 TCNJ  48  Brockport State  51  Final
Oct. 11 Birmingham-Southern  21  DePauw  31  Final
Oct. 11 Alma  20  Trine  45  Final
Oct. 11 Averett  31  Methodist  17  Final
Oct. 11 Huntingdon  62  Eureka  0  Final
Oct. 11 Wooster  7  Case Western Reserve  28  Final BX
Oct. 11 Rose-Hulman  44  Hanover  33  Final
Oct. 11 Tufts  27  Trinity (Conn.)  28  Final - OT
Oct. 11 Defiance  7  Manchester  20  Final
Oct. 11 Baldwin-Wallace  28  Otterbein  42  Final
Oct. 11 Mount Ida  8  Utica  40  Final
Oct. 11 Westminster (Pa.)  26  Waynesburg  63  Final
Oct. 11 Albright  13  Lycoming  23  Final
Oct. 11 Bethany  44  Thiel  50  Final - 4OT
Oct. 11 Muskingum  20  Wilmington  22  Final
Oct. 11 Middlebury  45  Williams  50  Final
Oct. 11 Geneva  13  Grove City  38  Final
Oct. 11 Anderson  10  Mount St. Joseph  9  Final
Oct. 11 Ursinus  13  Franklin and Marshall  51  Final
Oct. 11 Coast Guard  29  Fitchburg State  44  Final
Oct. 11 Maryville (Tenn.)  10  Ferrum  24  Final
Oct. 11 Alfred  19  Hartwick  24  Final
Oct. 11 Lakeland  26  Wisconsin Lutheran  7  Final
Oct. 11 Hamline  7  St. John's  40  Final
Oct. 11 St. Scholastica  21  Macalester  27  Final - OT
Oct. 11 Beloit  0  Ripon  30  Final
Oct. 11 Knox  14  Grinnell  21  Final
Oct. 11 Aurora  45  Maranatha Baptist  6  Final
Oct. 11 Monmouth  31  St. Norbert  22  Final
Oct. 11 Lake Forest  20  Lawrence  12  Final
Oct. 11 Concordia (Wis.)  17  Benedictine  15  Final
Oct. 11 Simpson  34  Cornell  14  Final
Oct. 11 Westminster (Mo.)  45  MacMurray  24  Final
Oct. 11 Luther  31  Waldorf  0  Final
Oct. 11 Carroll  42  Illinois College  12  Final
Oct. 11 Elmhurst  29  Carthage  26  Final
Oct. 11 Buena Vista  23  Loras  20  Final
Oct. 11 Concordia-Chicago  38  Rockford  41  Final - OT
Oct. 11 Sewanee  22  Austin  33  Final
Oct. 11 Dubuque  21  Central  24  Final
Oct. 11 Principia  0  Blackburn  14  Final
Oct. 11 Martin Luther  10  Northwestern (Minn.)  45  Final
Oct. 11 Augsburg  41  Carleton  49  Final
Oct. 11 Wartburg  27  Coe  21  Final
Oct. 11 Minnesota-Morris  21  Crown  28  Final
Oct. 11 Oberlin  7  Chicago  33  Final
Oct. 11 Rhodes  0  Trinity (Texas)  17  Final
Oct. 11 East Texas Baptist  12  Hardin-Simmons  40  Final
Oct. 11 Puget Sound  28  Menlo  35  Final
Oct. 11 Carnegie Mellon  41  Allegheny  14  Final
Oct. 11 WPI  23  Merchant Marine  10  Final
Oct. 11 Pomona-Pitzer  13  Cal Lutheran  44  Final
Oct. 11 Lewis and Clark  10  Willamette  76  Final
Oct. 11 Sul Ross State  14  Texas Lutheran  24  Final
Oct. 11 UW-Eau Claire  35  UW-La Crosse  21  Final
Oct. 11 Howard Payne  45  McMurry  33  Final
Oct. 11 Chapman  35  Whittier  21  Final
Oct. 11 Occidental  28  Redlands  15  Final
Oct. 11 La Verne  14  Claremont-Mudd-Scripps  44  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading