2008 Division III football schedule

Previous seasons:

2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999
Date Away Home Time/Status Links
Oct. 31 Minnesota-Morris  0  Macalester  25  Final
@ Metrodome
Oct. 31 St. Scholastica  42  Martin Luther  77  Final
@ Metrodome
Oct. 31 Crown  7  Northwestern (Minn.)  44  Final
@ Metrodome, Minneapolis, Minn.
Nov. 1 Montclair State  38  Western Connecticut  14  Final
Nov. 1 Cortland State  24  TCNJ  18  Final
Nov. 1 Alfred  43  Rochester  14  Final
Nov. 1 Coast Guard  34  Maine Maritime  42  Final
Nov. 1 Plymouth State  27  MIT  14  Final
Nov. 1 Chicago  24  Case Western Reserve  38  Final BX
Nov. 1 Colby  10  Tufts  17  Final
Nov. 1 Bates  14  Bowdoin  55  Final
Nov. 1 Union  12  RPI  25  Final
Nov. 1 Albright  31  Lebanon Valley  14  Final
Nov. 1 Washington and Lee  19  Bridgewater (Va.)  32  Final
Nov. 1 St. Lawrence  49  Susquehanna  42  Final
Nov. 1 Webber International  13  Newport News  10  Final - OT
Nov. 1 Buffalo State  24  William Paterson  51  Final
Nov. 1 Muhlenberg  31  Dickinson  25  Final
Nov. 1 Bridgewater State  47  Worcester State  14  Final
Nov. 1 Ursinus  7  Moravian  17  Final
Nov. 1 Becker  26  SUNY-Maritime  36  Final
Nov. 1 Christopher Newport  27  N.C. Wesleyan  26  Final
Nov. 1 Maryville (Tenn.)  38  Methodist  0  Final
Nov. 1 Middlebury  31  Hamilton  28  Final
Nov. 1 Earlham  49  Kenyon  42  Final
Nov. 1 Catholic  38  Emory and Henry  23  Final
Nov. 1 Wesleyan  14  Williams  48  Final
Nov. 1 McDaniel  0  Franklin and Marshall  20  Final
Nov. 1 Kean  22  Rowan  30  Final
Nov. 1 Lycoming  48  FDU-Florham  28  Final
Nov. 1 Adrian  45  Alma  24  Final
Nov. 1 Manchester  6  Mount St. Joseph  28  Final
Nov. 1 Nichols  20  Curry  45  Final
Nov. 1 Geneva  38  Bethany  23  Final
Nov. 1 Guilford  24  Randolph-Macon  55  Final BX
Nov. 1 Salve Regina  28  Western New England  14  Final BX
Nov. 1 Olivet  13  Hope  38  Final
Nov. 1 Widener  28  Delaware Valley  34  Final
Nov. 1 Eureka  19  LaGrange  63  Final
Nov. 1 Mount Ida  38  Gallaudet  7  Final
Nov. 1 Albion  7  Trine  30  Final
Nov. 1 Allegheny  21  Wooster  35  Final
Nov. 1 Hiram  7  Ohio Wesleyan  31  Final
Nov. 1 King's  3  Wilkes  21  Final
Nov. 1 Amherst  13  Trinity (Conn.)  30  Final
Nov. 1 DePauw  31  Austin  28  Final
Nov. 1 Principia  0  Huntingdon  76  Final
Nov. 1 Concordia-Chicago  13  Concordia (Wis.)  46  Final
Nov. 1 Carnegie Mellon  8  Washington U.  16  Final
Nov. 1 Bluffton  10  Anderson  38  Final
Nov. 1 Thiel  36  St. Vincent  22  Final
Nov. 1 Muskingum  10  Capital  42  Final
Nov. 1 Defiance  31  Hanover  28  Final - OT
Nov. 1 Grove City  23  Waynesburg  19  Final
Nov. 1 Marietta  0  Otterbein  55  Final
Nov. 1 Ohio Northern  7  Baldwin-Wallace  10  Final
Nov. 1 Westfield State  37  Fitchburg State  30  Final
Nov. 1 Framingham State  19  Massachusetts Maritime  17  Final
Nov. 1 Norwich  12  Hartwick  42  Final
Nov. 1 Louisiana College  28  Sul Ross State  14  Final
Nov. 1 Grinnell  7  Ripon  50  Final
Nov. 1 Centre  23  Rhodes  15  Final
Nov. 1 Lake Forest  28  Knox  37  Final
Nov. 1 North Park  0  Augustana  52  Final
Nov. 1 Greenville  29  Westminster (Mo.)  27  Final
Nov. 1 Simpson  35  Dubuque  26  Final
Nov. 1 Mississippi College  30  Howard Payne  14  Final
Nov. 1 Loras  31  Central  28  Final
Nov. 1 Luther  0  Wartburg  14  Final
Nov. 1 Buena Vista  19  Coe  10  Final
Nov. 1 Hamline  27  Carleton  28  Final
Nov. 1 Wisconsin Lutheran  6  Aurora  51  Final
Nov. 1 St. Norbert  42  Beloit  21  Final
Nov. 1 Lakeland  29  Maranatha Baptist  14  Final
Nov. 1 Blackburn  1  MacMurray  0  Final
MacMurray won 17-10, later forfeited
Nov. 1 Lawrence  14  Carroll  34  Final
Nov. 1 Carthage  17  Millikin  13  Final
Nov. 1 Rockford  14  Benedictine  20  Final
Nov. 1 Monmouth  78  Illinois College  17  Final
Nov. 1 UW-La Crosse  14  UW-Stout  26  Final
Nov. 1 Birmingham-Southern  31  Colorado College  17  Final
Nov. 1 Hardin-Simmons  52  Texas Lutheran  6  Final
Nov. 1 Chapman  21  Claremont-Mudd-Scripps  7  Final
Nov. 1 Redlands  52  Pomona-Pitzer  14  Final
Nov. 1 Menlo  49  Lewis and Clark  20  Final
Nov. 1 Occidental  24  Cal Lutheran  21  Final
Nov. 1 Mass-Dartmouth  53  Endicott  35  Final
Nov. 1 Averett  33  Shenandoah  21  Final
Nov. 1 Ferrum  46  Greensboro  21  Final
Nov. 1 Brockport State  55  Morrisville State  19  Final
Game played at Colgate University, Time change
Nov. 1 La Verne  24  Whittier  21  Final
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Belhaven at Millsaps
7:00 PM
Anna Maria at Coast Guard
7:00 PM
Franklin and Marshall at Lebanon Valley
7:30 PM
Manchester at Trine
8:00 PM
Bethel at UW-Stout
Sep. 4: All times Eastern
7:00 PM
Salisbury at Albright
Live Stats
7:00 PM
Gettysburg at Bridgewater (Va.)
7:00 PM
Averett at Washington and Lee
Live Stats
7:00 PM
St. Lawrence at Morrisville State
7:00 PM
MIT at WPI
Live Stats Video
7:00 PM
Westfield State at Nichols
7:00 PM
Becker at Fitchburg State
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Mount Ida at Mass-Dartmouth
7:00 PM
Curry at Bridgewater State
8:30 PM
Luther at UW-La Crosse
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Hobart at Dickinson
TBA
Buffalo State at Otterbein
TBA
Lycoming at Susquehanna
TBA
Guilford at Greensboro
TBA
Delaware Valley at Montclair State
TBA
Wilkes at Muhlenberg
TBA
Buena Vista at UW-Platteville
TBA
George Fox at La Verne
12:00 PM
Norwich at RPI
12:00 PM
Heidelberg at Cortland State
12:00 PM
Maine Maritime at SUNY-Maritime
12:00 PM
St. John Fisher at Thomas More
Live Stats
12:00 PM
Alfred at Husson
12:00 PM
Framingham State at Endicott
Live Stats
12:00 PM
TCNJ at Christopher Newport
12:00 PM
Worcester State at Salve Regina
Live Stats
12:00 PM
Grove City at Juniata
12:00 PM
Westminster (Mo.) at Southwestern Assemblies
1:00 PM
William Paterson at Alfred State
1:00 PM
Alma at Finlandia
1:00 PM
Springfield at Western New England
1:00 PM
Wittenberg at Capital
1:00 PM
Ferrum at Emory and Henry
1:00 PM
Earlham at Olivet
Live Stats
1:00 PM
Centre at Hanover
1:00 PM
Wabash at Hampden-Sydney
1:00 PM
Washington and Jefferson at Wooster
Live Stats
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Ithaca at Union
1:00 PM
Brockport State at Oberlin
1:00 PM
John Carroll at St. Vincent
1:00 PM
Western Connecticut at Hartwick
1:00 PM
Johns Hopkins at Randolph-Macon
1:00 PM
Castleton State at Plymouth State
1:00 PM
Methodist at Apprentice
1:00 PM
Case Western Reserve at Chicago
Video
1:00 PM
Carnegie Mellon at Washington U.
Live Stats
1:30 PM
Illinois Wesleyan at Franklin
Live Stats
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bethany at Mount Union
Live Stats
1:30 PM
Bluffton at Wilmington
2:00 PM
Kenyon at Sewanee
2:00 PM
Beloit at Concordia-Chicago
2:00 PM
Rockford at Lawrence
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Lake Forest
2:00 PM
Carthage at St. Norbert
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at Coe
2:00 PM
Jamestown at Concordia-Moorhead
2:00 PM
Macalester at Carleton
2:00 PM
Minnesota-Morris at Hamline
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
2:00 PM
Dubuque at St. John's
2:00 PM
Illinois College at Aurora
2:00 PM
North Park at Concordia (Wis.)
2:00 PM
UW-River Falls at Simpson
2:00 PM
Hendrix at Austin
2:00 PM
Southwestern at Hardin-Simmons
2:00 PM
Knox at Eureka
2:00 PM
UW-Oshkosh at Robert Morris Univ. (Ill.)
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
2:00 PM
St. Scholastica at Ripon
2:00 PM
Louisiana College at Huntingdon
2:00 PM
Loras at Elmhurst
3:00 PM
Pacific at College of Idaho
4:00 PM
Puget Sound at Claremont-Mudd-Scripps
Live Stats
4:30 PM
Misericordia at Utica
Live Stats Video Audio
5:00 PM
Defiance at Adrian
6:00 PM
Moravian at King's
6:00 PM
Birmingham-Southern at LaGrange
6:00 PM
UW-Stevens Point at Albion
7:00 PM
Allegheny at Thiel
7:00 PM
Gallaudet at Shenandoah
Live Stats Live Stats Video Audio
7:00 PM
Kalamazoo at Rose-Hulman
Live Stats Video
7:00 PM
Westminster (Pa.) at Hiram
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Anderson at Taylor (Ind.)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Ohio Wesleyan
7:00 PM
Greenville at Millikin
7:00 PM
Trinity (Texas) at Howard Payne
7:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
7:00 PM
Mount St. Joseph at Augustana
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
7:30 PM
Benedictine at Central
8:00 PM
McMurry at East Texas Baptist
8:00 PM
Lakeland at Carroll
8:00 PM
Augsburg at Wartburg
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Crown
8:00 PM
Iowa Wesleyan at Cornell
8:00 PM
Frostburg State at Geneva
Maintenance in progress.