2009 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 19 No. 2 Mary Hardin-Baylor  59  Texas Lutheran  7  Final
Sep. 19 No. 3 Mount Union  30  Ohio Northern  10  Final
Sep. 19 No. 4 Linfield  31  Occidental  27  Final
Sep. 19 No. 5 Wesley  31  Delaware Valley  13  Final
Sep. 19 No. 7 Bethel  42  Carleton  7  Final
Sep. 19 No. 8 UW-Platteville  12  Augustana  31  Final
Sep. 19 Rochester  33  No. 9 St. John Fisher  35  Final
Sep. 19 Baldwin-Wallace  29  No. 10 John Carroll  43  Final
Sep. 19 St. Olaf  16  No. 11 St. Thomas  27  Final
Sep. 19 Carnegie Mellon  16  No. 12 Hobart  24  Final
Sep. 19 No. 13 Wittenberg  46  Washington U.  0  Final
Sep. 18 Gettysburg  23  No. 14 Johns Hopkins  41  Final
Sep. 19 No. 15 Rowan  14  Cortland St.  24  Final
Sep. 19 No. 16 Wabash  48  Chicago  10  Final
Sep. 19 No. 17 Wartburg  30  Cornell  7  Final
Sep. 19 Huntingdon  13  No. 18 UW-Oshkosh  31  Final
Sep. 19 No. 19 Pacific Lutheran  7  Cal Lutheran  49  Final
Sep. 19 No. 20 Heidelberg  32  Capital  46  Final
Sep. 19 No. 21 Hampden-Sydney  51  Sewanee  7  Final
Sep. 19 Waynesburg  24  No. 22 Thomas More  47  Final
Sep. 19 Widener  17  No. 23 Ithaca  41  Final
Sep. 19 Concordia (Wis.)  3  No. 24 Wheaton (Ill.)  54  Final
Sep. 18 FDU-Florham  28  TCNJ  58  Final
Sep. 18 Worcester State  20  Nichols  21  Final
Sep. 19 Kean  31  Western Connecticut  24  Final
Sep. 19 Gallaudet  6  Mount Ida  23  Final
Sep. 19 Massachusetts Maritime  23  Endicott  34  Final
Sep. 19 Salve Regina  27  Bridgewater State  20  Final
Sep. 19 Kalamazoo  48  Manchester  37  Final
Sep. 19 Millikin  30  Albion  13  Final
Sep. 19 Westminster (Pa.)  27  St. Vincent  14  Final
Sep. 19 Bridgewater (Va.)  34  Ferrum  37  Final - OT
Sep. 19 Kenyon  45  Hiram  27  Final
Sep. 19 Frostburg State  32  Brockport State  37  Final
Sep. 19 Concordia-Chicago  12  Olivet  7  Final
Sep. 19 Norwich  7  Hartwick  28  Final
Sep. 19 Defiance  9  Trine  40  Final
Sep. 19 Dickinson  45  Franklin and Marshall  43  Final
Sep. 19 N.C. Wesleyan  34  Emory and Henry  36  Final
Sep. 19 Lycoming  37  Susquehanna  23  Final
Stagg Hat Game
Sep. 19 Salisbury  21  Christopher Newport  27  Final - 3OT
Sep. 19 Wooster  37  Ohio Wesleyan  20  Final
Sep. 19 Curry  7  Westfield State  6  Final
Sep. 19 Coast Guard  17  Plymouth State  28  Final
Sep. 19 Lebanon Valley  32  Moravian  3  Final
Sep. 19 Ursinus  31  Juniata  0  Final
Sep. 19 Catholic  17  McDaniel  21  Final
Sep. 19 St. Lawrence  16  Alfred  38  Final
Sep. 19 Utica  14  RPI  17  Final
Sep. 19 Morrisville State  0  Montclair State  52  Final
Sep. 19 Framingham State  20  MIT  16  Final
Sep. 19 Western New England  21  Maine Maritime  41  Final
Sep. 19 Centre  34  DePauw  24  Final
Sep. 19 SUNY-Maritime  28  Merchant Marine  21  Final - OT
Sep. 19 Union  7  Muhlenberg  17  Final
Sep. 19 Greensboro  0  Washington and Lee  2  Final
Greensboro won 26-20 in OT; later forfeited
Sep. 19 George Mason  13  Newport News  67  Final
Sep. 19 Anna Maria  12  Husson  63  Final
Sep. 19 Hanover  21  Butler  42  Final
Sep. 19 Maryville (Tenn.)  23  LaGrange  6  Final
Sep. 19 UW-Eau Claire  52  Hope  45  Final - 2OT BX
Sep. 19 William Paterson  20  King's  6  Final
Sep. 19 Westminster (Mo.)  51  Minnesota-Morris  14  Final
Sep. 19 Alma  51  Rockford  3  Final
Sep. 19 Adrian  41  Bluffton  7  Final
Sep. 19 Mass-Dartmouth  7  Fitchburg State  23  Final
Sep. 19 Otterbein  38  Muskingum  21  Final
Sep. 19 Gustavus Adolphus  30  Hamline  24  Final - 2OT
Sep. 19 Wisconsin Lutheran  27  St. Scholastica  13  Final BX
Sep. 19 Trinity Bible  14  Crown  63  Final
Sep. 19 East Texas Baptist  33  Sul Ross State  20  Final
Sep. 19 Haskell Indian Nations  25  MacMurray  22  Final
Sep. 19 Millsaps  31  Austin  30  Final
Sep. 19 Simpson  21  Loras  45  Final
Sep. 19 Central  41  Dubuque  27  Final
Sep. 19 St. John's  31  Concordia-Moorhead  17  Final
Sep. 19 Lawrence  3  St. Norbert  45  Final
Sep. 19 North Park  17  Benedictine  27  Final
Sep. 19 UW-River Falls  20  Northwestern (Minn.)  17  Final
Sep. 19 UW-Stevens Point  21  Missouri S&T  17  Final
Sep. 19 Rose-Hulman  18  Greenville  19  Final
Sep. 19 Beloit  0  Monmouth  58  Final
Sep. 19 Bacone  7  Howard Payne  56  Final
Sep. 19 Grinnell  21  Carroll  28  Final
Sep. 19 Trinity (Texas)  40  Rhodes  19  Final
Sep. 19 Lake Forest  7  Illinois College  21  Final
Sep. 19 Macalester  52  Maranatha Baptist  12  Final
Sep. 19 Luther  6  Coe  19  Final
Sep. 19 Knox  0  Ripon  47  Final
Sep. 19 WPI  52  Becker  0  Final
Sep. 19 Martin Luther  34  Eureka  41  Final
Sep. 19 Louisiana College  28  Hardin-Simmons  7  Final
Sep. 19 Puget Sound  6  Claremont-Mudd-Scripps  14  Final
Sep. 19 Humboldt St.  44  Menlo  16  Final
Sep. 19 Redlands  29  Whitworth  24  Final
Sep. 19 Lewis and Clark  28  Pomona-Pitzer  33  Final
Sep. 19 Wilmington  20  Marietta  24  Final
Sep. 19 Willamette  22  Southern Oregon  15  Final
Sep. 19 Grove City  35  Bethany  14  Final
Sep. 19 Oberlin  6  Case Western Reserve  41  Final BX
Sep. 19 Averett  28  Guilford  3  Final BX
Sep. 19 Thiel  16  Washington and Jefferson  56  Final
Sep. 19 Earlham  37  Anderson  34  Final
Sep. 19 Randolph-Macon  17  Shenandoah  14  Final
Sep. 19 Mississippi College  61  McMurry  14  Final
Sep. 19 Aurora  6  Illinois Wesleyan  52  Final
Sep. 19 Lakeland  34  Carthage  50  Final
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
12:00 PM
Cortland State at Buffalo State
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
Live Stats Video
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading