2010 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 4 Adrian  0  No. 1 UW-Whitewater  35  Final BX
Sep. 4 No. 5 Wesley  34  Christopher Newport  6  Final BX BX PH
Sep. 4 No. 6 North Central (Ill.)  41  Cornell  7  Final BX
Sep. 4 No. 7 Bethel  34  Simpson  12  Final BX RC RC
Sep. 4 No. 8 UW-Platteville  31  Buena Vista  2  Final BX RC
Sep. 4 Brockport State  12  No. 9 St. John Fisher  55  Final BX
Sep. 4 No. 10 John Carroll  13  Case Western Reserve  30  Final BX BX BX
Sep. 4 No. 11 St. Thomas  40  St. Norbert  7  Final RC
Sep. 4 Olivet  6  No. 13 Wittenberg  48  Final BX BX RC
Sep. 4 Lycoming  17  No. 15 Rowan  24  Final RC
Sep. 4 Monmouth  7  No. 17 Wartburg  27  Final
Sep. 4 No. 18 UW-Oshkosh  28  Central  34  Final BX RC RC
Sep. 4 No. 20 Heidelberg  42  Alma  23  Final BX
Sep. 4 No. 21 Hampden-Sydney  45  Averett  30  Final BX BX
Sep. 4 St. Lawrence  3  No. 23 Ithaca  33  Final RC
Sep. 4 No. 25 Franklin  27  Carthage  30  Final BX RC
Sep. 2 UW-River Falls  21  Ohio Northern  35  Final BX
Sep. 2 Wooster  14  Baldwin-Wallace  38  Final BX BX
Sep. 2 Taylor (Ind.)  42  Anderson  20  Final BX
Sep. 2 Massachusetts Maritime  12  SUNY-Maritime  15  Final BX BX BX RC
Sep. 2 Manchester  7  Trine  55  Final BX BX RC
Sep. 2 Rockford  7  Dubuque  41  Final RC
Sep. 3 Nichols  21  Westfield State  43  Final BX RC
Sep. 3 Otterbein  38  Husson  0  Final BX BX RC
Sep. 3 William Paterson  15  TCNJ  7  Final RC
Sep. 3 King's  7  Springfield  31  Final
Sep. 3 Augustana  28  Greenville  7  Final RC
@ Edwardsville, Ill.
Sep. 3 UW-Stout  13  Black Hills St.  14  Final - OT BX RC
Sep. 4 Newport News  7  Alfred State  22  Final BX
Sep. 4 WPI  3  Salve Regina  6  Final BX RC
Sep. 4 Widener  0  Alfred  37  Final BX RC
Sep. 4 Fitchburg State  15  Mass-Dartmouth  37  Final BX BX
Sep. 4 Defiance  13  Muskingum  19  Final - 2OT BX RC
Sep. 4 Randolph-Macon  54  Methodist  14  Final BX BX BX
Sep. 4 Allegheny  28  Bethany  0  Final RC
Sep. 4 Gettysburg  42  Lebanon Valley  28  Final BX RC
Sep. 4 Bridgewater State  34  Mount Ida  25  Final BX BX RC
Sep. 4 Emory and Henry  23  Ferrum  17  Final - 2OT BX
Sep. 4 Plymouth State  16  Castleton State  14  Final BX BX RC
Sep. 4 Washington and Lee  7  Franklin and Marshall  35  Final BX RC
Sep. 4 Oberlin  29  Kenyon  26  Final - OT BX RC
Sep. 4 Hartwick  31  Morrisville State  20  Final BX
Sep. 4 Stonehill  20  Curry  14  Final BX BX BX RC
Sep. 4 Westminster (Pa.)  23  Hiram  6  Final RC
Sep. 4 McDaniel  3  Juniata  0  Final BX BX
Sep. 4 Butler  29  Albion  13  Final BX
Sep. 4 Susquehanna  6  Moravian  12  Final BX RC
Sep. 4 Ohio Wesleyan  6  Denison  21  Final BX
Sep. 4 Bridgewater (Va.)  19  St. Vincent  14  Final BX BX
Sep. 4 Minnesota-Morris  49  MacMurray  19  Final
Sep. 4 Carnegie Mellon  28  Grove City  21  Final BX
Sep. 4 Western New England  7  Norwich  35  Final BX BX RC PH
Sep. 4 Sewanee  33  Earlham  14  Final BX
Sep. 4 Endicott  33  Framingham State  27  Final - 3OT BX BX
Sep. 4 Marietta  28  Thiel  7  Final
Sep. 4 Illinois Wesleyan  20  Hope  16  Final
Sep. 4 Utica  78  Becker  19  Final BX BX RC
Sep. 4 Bluffton  30  Kalamazoo  28  Final BX
Sep. 4 Gallaudet  34  Merchant Marine  35  Final BX BX BX RC
Sep. 4 Aurora  9  North Park  7  Final BX
Sep. 4 LaGrange  19  Birmingham-Southern  28  Final BX
Sep. 4 Martin Luther  42  Maranatha Baptist  18  Final RC
Sep. 4 Concordia-Chicago  52  Lake Forest  23  Final BX
Sep. 4 Benedictine  42  Eureka  7  Final BX
Sep. 4 Millikin  42  Illinois College  31  Final RC
Sep. 4 Macalester  35  Grinnell  45  Final
Sep. 4 Wisconsin Lutheran  10  Ripon  20  Final BX
Sep. 4 Concordia (Wis.)  10  Augsburg  62  Final BX RC
Sep. 4 Carleton  35  Crown  49  Final
Sep. 4 Maryville (Tenn.)  3  Huntingdon  54  Final BX RC
Sep. 4 Elmhurst  26  Loras  14  Final
Sep. 4 Carroll  35  Lakeland  21  Final
Sep. 4 Rhodes  17  Westminster (Mo.)  20  Final BX
Sep. 4 Northwestern (Minn.)  10  St. John's  56  Final RC
Sep. 4 St. Olaf  28  Luther  21  Final
Sep. 4 Willamette  33  UW-Stevens Point  14  Final BX RC
Sep. 4 Concordia-Moorhead  24  Dickinson St.  29  Final BX RC
Sep. 4 Hardin-Simmons  27  Whitworth  7  Final BX BX BX RC
Sep. 4 Pacific  19  Puget Sound  36  Final BX RC
Sep. 4 Anna Maria  21  Worcester State  49  Final BX RC
Moved From 9/2
Sep. 4 Wilmington  7  Mount St. Joseph  24  Final BX
Sep. 4 N.C. Wesleyan  7  Salisbury  13  Final BX
Sep. 4 Lawrence  24  St. Scholastica  31  Final
Sep. 4 Delaware Valley  27  Muhlenberg  7  Final
Sep. 4 Catholic  16  Shenandoah  13  Final BX RC
Sep. 4 Greensboro  17  Guilford  15  Final BX BX BX RC
Sep. 4 Ursinus  21  Albright  13  Final BX RC
Sep. 4 Chicago  28  Beloit  25  Final BX RC
Sep. 4 McMurry  41  Bacone  6  Final BX
Sep. 4 Howard Payne  34  Trinity (Texas)  40  Final - 2OT BX PH
Sep. 4 Coe  48  Iowa Wesleyan  21  Final
Sep. 4 Louisiana College  34  Belhaven  41  Final
Sep. 4 Hanover  28  Centre  27  Final - OT BX
Sep. 4 Geneva  32  Frostburg State  27  Final
Sep. 4 Austin  28  Southwestern Assemblies  6  Final
Sep. 4 Bethel (Tenn.)  31  UW-Eau Claire  35  Final BX BX RC
Sep. 4 East Texas Baptist  33  UW-La Crosse  20  Final RC
Sep. 4 Mississippi College  27  Millsaps  23  Final RC
Sep. 4 Knox  3  Washington U.  34  Final BX BX RC
Sep. 4 Menlo  42  Occidental  25  Final BX RC
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
12:00 PM
Cortland State at Buffalo State
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
Live Stats Video
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading