2010 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 25 Maine Maritime  44  Fitchburg State  46  Final BX BX
Sep. 25 Hamilton  10  Tufts  21  Final BX RC
Sep. 25 Cortland State  45  Western Connecticut  0  Final BX RC
Sep. 25 Kean  33  Buffalo State  29  Final BX RC RC
Sep. 25 Kenyon  10  Carnegie Mellon  17  Final BX
Sep. 25 Bowdoin  15  Williams  33  Final BX BX RC PH
Sep. 25 Castleton State  31  Gallaudet  28  Final BX BX RC RC
Sep. 25 Plymouth State  33  Mass-Dartmouth  9  Final BX BX RC
Sep. 25 Coast Guard  16  Massachusetts Maritime  23  Final BX RC
Sep. 25 Montclair State  42  Morrisville State  6  Final BX RC
Sep. 25 Wittenberg  24  Allegheny  21  Final BX RC
Sep. 25 Ithaca  24  Lycoming  26  Final BX RC
Sep. 25 Colby  6  Trinity (Conn.)  33  Final RC
Sep. 25 Framingham State  46  Bridgewater State  7  Final BX BX RC
at Bridgewater-Raynham High School
Sep. 25 Frostburg State  14  Randolph-Macon  48  Final BX BX BX RC
Family Weekend
Sep. 25 Gettysburg  27  Muhlenberg  33  Final - OT
Sep. 25 Juniata  13  Franklin and Marshall  55  Final BX BX RC PH PH
Sep. 25 Thiel  3  St. Vincent  17  Final
Sep. 25 Methodist  6  Emory and Henry  49  Final BX
Sep. 25 Western New England  28  Nichols  10  Final BX RC
Sep. 25 MIT  7  Curry  34  Final BX RC
Sep. 25 Norwich  21  Mount Ida  22  Final BX BX BX RC
Sep. 25 Averett  20  Washington and Lee  10  Final BX RC
Sep. 25 Hampden-Sydney  32  Salisbury  28  Final BX BX BX BX PH
Sep. 25 LaGrange  24  N.C. Wesleyan  35  Final BX
Sep. 25 Ferrum  24  Bridgewater (Va.)  35  Final BX BX BX RC PH PH
Sep. 25 Oberlin  47  Hiram  21  Final BX RC
Sep. 25 Catholic  31  Albright  41  Final BX RC
60th Annual Rajah Shriners Pretzel Bowl
Sep. 25 Husson  21  SUNY-Maritime  47  Final BX BX RC
Sep. 25 Bates  0  Amherst  44  Final BX
Sep. 25 Susquehanna  7  Ursinus  24  Final BX BX RC
Sep. 25 FDU-Florham  28  Newport News  14  Final BX PH
Sep. 25 Wesleyan  21  Middlebury  24  Final
Sep. 25 Lakeland  27  Hope  12  Final BX
Sep. 25 Sewanee  7  DePauw  35  Final RC
Sep. 25 William Paterson  7  Rowan  12  Final
Sep. 25 Dickinson  41  McDaniel  16  Final BX BX
Sep. 25 TCNJ  24  Brockport State  21  Final
Sep. 25 Mount Union  51  Wilmington  0  Final BX RC
Sep. 25 Anderson  56  Earlham  20  Final BX
Sep. 25 Otterbein  35  Heidelberg  34  Final BX RC
Sep. 25 Wesley  42  Capital  21  Final BX BX BX RC PH
Sep. 25 Westfield State  18  Worcester State  30  Final BX RC
Sep. 25 Franklin  42  Defiance  7  Final BX BX RC
Sep. 25 Grove City  16  Waynesburg  42  Final
Sep. 25 Mount St. Joseph  31  Bluffton  10  Final BX
Sep. 25 Muskingum  0  Ohio Northern  36  Final BX RC
Sep. 25 Washington and Jefferson  21  Thomas More  29  Final BX RC
Sep. 25 WPI  24  RPI  10  Final BX RC
Sep. 25 Marietta  18  John Carroll  24  Final
Sep. 25 Endicott  29  Salve Regina  28  Final
Sep. 25 Chicago  14  Wabash  31  Final BX RC
Sep. 25 Johns Hopkins  41  Moravian  3  Final RC
Sep. 25 Wilkes  10  Utica  24  Final BX RC
Sep. 25 Alfred  35  Springfield  28  Final RC
Sep. 25 St. Lawrence  13  Merchant Marine  6  Final BX
Sep. 25 Loras  0  Wartburg  34  Final BX RC
Sep. 25 Illinois College  9  Monmouth  33  Final
Sep. 25 UW-La Crosse  24  Missouri S&T  31  Final RC
Sep. 25 Lawrence  26  St. Norbert  77  Final RC
Sep. 25 St. John's  48  Augsburg  10  Final RC
Sep. 25 Knox  7  Beloit  42  Final RC
Sep. 25 Minnesota-Morris  47  Eureka  29  Final
Sep. 25 Concordia-Moorhead  7  St. Thomas  56  Final BX RC RC
Sep. 25 Central  28  Coe  37  Final BX RC RC
Sep. 25 St. Scholastica  7  Martin Luther  21  Final RC
Sep. 25 Centre  42  Austin  40  Final
Sep. 25 Simpson  14  Buena Vista  33  Final BX
Sep. 25 Birmingham-Southern  35  Huntingdon  20  Final BX
Sep. 25 Greenville  17  Millikin  27  Final RC
Sep. 25 Bethany (Kan.)  38  MacMurray  7  Final
Sep. 25 Carroll  24  Ripon  27  Final - OT
Sep. 25 Carleton  45  Hamline  21  Final
Sep. 25 St. Olaf  19  Gustavus Adolphus  14  Final BX RC
Sep. 25 Alma  28  Ky. Wesleyan  49  Final
Sep. 25 Texas Lutheran  17  Howard Payne  39  Final
Sep. 25 Grinnell  41  Lake Forest  20  Final BX
Sep. 25 UW-Eau Claire  6  North Central (Ill.)  20  Final BX BX BX RC
Sep. 25 Albion  14  UW-Stevens Point  59  Final RC
Sep. 25 Rose-Hulman  31  Hanover  52  Final BX
Sep. 25 Millsaps  27  Trinity (Texas)  23  Final BX PH
Sep. 25 UW-Oshkosh  43  UW-River Falls  15  Final BX BX RC
Sep. 25 Linfield  30  La Verne  3  Final BX
Sep. 25 Whittier  42  Puget Sound  39  Final - 6OT BX BX BX RC RC
Sep. 25 Lewis and Clark  20  Whitworth  38  Final BX
Sep. 25 Anna Maria  32  Becker  43  Final BX BX
Sep. 25 Wheaton (Ill.)  61  Olivet  14  Final BX BX BX BX RC
Sep. 25 Rochester  14  Union  16  Final
Sep. 25 Wooster  22  Ohio Wesleyan  13  Final BX BX
Sep. 25 Denison  7  Case Western Reserve  37  Final BX BX BX PH
Sep. 25 Geneva  37  Bethany  33  Final
Sep. 25 St. John Fisher  34  Hobart  14  Final
Sep. 25 Cornell  10  Dubuque  28  Final
Sep. 25 Crown  41  Macalester  44  Final BX RC
Sep. 25 Louisiana College  45  Mississippi College  42  Final RC RC
Sep. 25 Hardin-Simmons  28  Mary Hardin-Baylor  42  Final BX
Sep. 25 Kalamazoo  34  Benedictine  31  Final
Sep. 25 McMurry  21  East Texas Baptist  23  Final
Sep. 25 Westminster (Mo.)  6  Washington U.  36  Final BX BX RC
Sep. 25 Azusa Pacific  35  Chapman  17  Final BX RC
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading