2011 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 10 No. 1 UW-Whitewater  45  No. 25 Franklin  0  Final BX RC
Sep. 10 UW-La Crosse  20  No. 2 Mary Hardin-Baylor  27  Final BX
Sep. 10 No. 18 UW-Oshkosh  17  No. 3 Mount Union  41  Final BX RC RC PH
Sep. 10 Cal Lutheran  14  No. 4 Linfield  24  Final BX RC
Sep. 10 No. 5 Wesley  28  Kean  31  Final BX RC
Sep. 10 Bethel (Tenn.)  26  No. 6 North Central (Ill.)  70  Final BX RC
Sep. 10 No. 7 Bethel  48  Concordia (Wis.)  0  Final BX RC
Sep. 10 No. 8 UW-Platteville  26  UW-Stevens Point  3  Final BX
Sep. 10 Buffalo State  7  No. 9 St. John Fisher  12  Final BX
Sep. 10 No. 11 St. Thomas  45  UW-River Falls  22  Final BX RC
Sep. 10 No. 13 Wittenberg  34  Ohio Wesleyan  13  Final BX RC
Sep. 10 Susquehanna  7  No. 14 Johns Hopkins  56  Final BX RC
Sep. 10 No. 16 Wabash  19  Wooster  7  Final BX RC
Sep. 10 Gustavus Adolphus  21  No. 17 Wartburg  26  Final BX RC
Sep. 10 Hamline  0  No. 19 Pacific Lutheran  27  Final BX PH
Sep. 10 No. 21 Hampden-Sydney  56  N.C. Wesleyan  17  Final BX
Sep. 10 Hanover  13  No. 22 Thomas More  44  Final BX RC
Sep. 10 No. 23 Ithaca  7  Salisbury  21  Final BX PH
Sep. 10 Albion  34  No. 24 Wheaton (Ill.)  54  Final BX RC RC
Sep. 8 Maryville (Tenn.)  7  Tennessee Tech  56  Final BX RC PH
Sep. 9 Catholic  45  Gallaudet  41  Final BX RC
Sep. 9 WPI  14  Worcester State  21  Final BX RC RC
Sep. 9 Fitchburg State  14  Curry  49  Final BX RC
Sep. 9 Nichols  13  Framingham State  54  Final BX RC
Game will be played at Bowditch Field.
Sep. 9 SUNY-Maritime  48  Western Connecticut  0  Final BX RC
Sep. 10 Anna Maria  13  Maine Maritime  42  Final BX RC
Sep. 10 Western New England  14  Massachusetts Maritime  19  Final BX BX RC
Sep. 10 Salve Regina  7  Montclair State  18  Final BX RC
Sep. 10 Allegheny  33  Carnegie Mellon  13  Final BX RC
Sep. 10 MIT  35  Becker  13  Final BX RC
Sep. 10 Wilkes    Waynesburg    Cancelled
PAC-MAC challenge
Sep. 10 Wisconsin Lutheran  14  Hope  28  Final BX
Sep. 10 Randolph-Macon  15  Averett  7  Final BX
Sep. 10 Sewanee  14  Washington and Lee  31  Final BX
Sep. 10 Guilford  22  Methodist  40  Final BX RC
Sep. 10 Juniata  6  Dickinson  35  Final BX RC
Sep. 10 Plymouth State  19  Mount Ida  13  Final BX RC PH
Sep. 10 Ursinus  34  Gettysburg  40  Final BX RC
Sep. 10 Frostburg State  24  Springfield  48  Final BX
Sep. 10 Greensboro  0  Emory and Henry  38  Final BX
Sep. 10 Illinois Wesleyan  17  Alma  9  Final BX
Sep. 10 Kenyon  13  Hiram  16  Final BX
Sep. 10 RPI  17  Alfred  48  Final BX RC
Sep. 10 FDU-Florham  3  St. Vincent  55  Final BX
PAC-MAC challenge
Sep. 10 Lycoming  41  Westminster (Pa.)  3  Final BX RC
PAC-MAC challenge
Sep. 10 Muhlenberg  34  Franklin and Marshall  13  Final BX RC
Sep. 10 Endicott  45  Westfield State  24  Final BX RC
Sep. 10 TCNJ  24  William Paterson  6  Final BX
Sep. 10 Bluffton  27  Trine  41  Final BX RC
Sep. 10 Adrian  27  Defiance  6  Final BX RC RC
Sep. 10 Widener  44  Thiel  14  Final BX BX
PAC-MAC challenge
Sep. 10 St. Lawrence  29  Norwich  14  Final BX RC
Sep. 10 Denison  44  Earlham  7  Final BX
Sep. 10 Lebanon Valley  27  Grove City  7  Final BX RC
PAC-MAC challenge
Sep. 10 Kalamazoo  17  Manchester  26  Final BX
Sep. 10 Delaware Valley  20  Washington and Jefferson  19  Final BX RC
PAC-MAC challenge
Sep. 10 Moravian  14  McDaniel  35  Final BX RC
Sep. 10 LaGrange  7  Millsaps  24  Final BX
Sep. 10 Macalester  14  Cornell  22  Final BX
Sep. 10 Huntingdon  29  Birmingham-Southern  35  Final - 2OT BX
Sep. 10 Rhodes  21  Washington U.  48  Final BX RC
Sep. 10 Rockford  17  Loras  48  Final BX
Sep. 10 Augustana  23  Central  31  Final BX RC
Sep. 10 Beloit  14  St. Norbert  30  Final BX RC
Sep. 10 Carroll  27  Illinois College  34  Final BX RC
Sep. 10 St. Olaf  31  Simpson  23  Final BX RC PH
Sep. 10 UW-Eau Claire  47  St. John's  19  Final BX RC
Sep. 10 Ripon  29  Lake Forest  24  Final BX RC
Sep. 10 Concordia-Moorhead  35  Buena Vista  14  Final BX RC PH
Sep. 10 Westminster (Mo.)  36  Northwestern (Minn.)  26  Final BX
Sep. 10 William Penn  24  Luther  13  Final BX
Sep. 10 Crown  19  Maranatha Baptist  33  Final BX
Sep. 10 Millikin  51  Greenville  13  Final RC
Sep. 10 Lawrence  62  Knox  42  Final BX RC
Sep. 10 MacMurray  0  Aurora  56  Final BX
Sep. 10 Minnesota-Morris  44  Martin Luther  40  Final BX RC
Sep. 10 UW-Stout  20  Jamestown  17  Final BX RC
Sep. 10 Monmouth  61  Grinnell  20  Final BX
Sep. 10 McMurry  24  UT-San Antonio  21  Final BX BX
Sep. 10 Coast Guard  28  Merchant Marine  35  Final BX
Secretaries' Cup
Sep. 10 Chicago  10  Concordia-Chicago  28  Final BX RC
Sep. 10 Occidental  30  Puget Sound  12  Final BX PH
Sep. 10 Claremont-Mudd-Scripps  14  Lewis and Clark  36  Final BX
Sep. 10 Pomona-Pitzer  7  Whitworth  34  Final BX RC
Sep. 10 Hardin-Simmons  30  Willamette  24  Final BX RC
Sep. 10 Geneva  10  Albright  46  Final BX
PAC-MAC Challenge
Sep. 10 Bridgewater State  27  Mass-Dartmouth  0  Final BX RC
Sep. 10 Bacone  12  Sul Ross State  13  Final BX
@ Sweetwater, TX
Sep. 10 Bridgewater (Va.)  28  Shenandoah  23  Final BX RC PH PH
Sep. 10 Rochester  17  Case Western Reserve  7  Final BX RC RC PH
Sep. 10 Union  27  Utica  28  Final BX RC
Sep. 10 Coe  10  Olivet Nazarene  16  Final - OT BX
Sep. 10 Anderson  20  Dubuque  67  Final BX
Sep. 10 Olivet  14  Elmhurst  64  Final BX RC
Sep. 10 Texas Lutheran  14  Trinity (Texas)  43  Final BX PH PH
Sep. 10 Howard Payne  15  Southwestern Assemblies  21  Final BX
Sep. 10 Christopher Newport  43  Stevenson  46  Final - 2OT BX RC RC
Sep. 10 Mississippi College  31  Belhaven  35  Final BX RC
Sep. 10 Lakeland  0  Carthage  38  Final BX RC
Sep. 10 Austin  17  East Texas Baptist  54  Final BX
Sep. 10 North Park  38  Benedictine  20  Final BX
Sep. 10 La Verne  14  Azusa Pacific  65  Final BX
Sep. 10 Menlo  23  Pacific  16  Final BX RC
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading