2011 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 1 No. 8 UW-Platteville  14  No. 1 UW-Whitewater  34  Final BX RC PH
Oct. 1 Louisiana College  10  No. 2 Mary Hardin-Baylor  36  Final BX
Oct. 1 No. 3 Mount Union  14  Ohio Northern  6  Final BX RC RC PH
Oct. 1 No. 4 Linfield  20  Willamette  10  Final BX
Oct. 1 No. 5 Wesley  32  Charleston Southern  20  Final BX
Oct. 1 No. 6 North Central (Ill.)  24  Carthage  0  Final BX RC RC
Oct. 1 St. Olaf  30  No. 7 Bethel  28  Final BX RC
Oct. 1 Alfred  3  No. 9 St. John Fisher  17  Final BX RC
Oct. 1 Otterbein  41  No. 10 John Carroll  47  Final - 2OT BX
Oct. 1 St. John's  7  No. 11 St. Thomas  63  Final BX RC
Oct. 1 St. Lawrence  0  No. 12 Hobart  23  Final BX RC
Oct. 1 Oberlin  19  No. 13 Wittenberg  41  Final BX RC PH
Oct. 1 No. 14 Johns Hopkins  34  Juniata  0  Final BX RC
Oct. 1 Western Connecticut  14  No. 15 Rowan  51  Final BX
Oct. 1 Kenyon  0  No. 16 Wabash  49  Final BX RC
Oct. 1 No. 17 Wartburg  28  Cornell  0  Final BX
Oct. 1 UW-River Falls  7  No. 18 UW-Oshkosh  42  Final BX RC
Oct. 1 Puget Sound  7  No. 19 Pacific Lutheran  21  Final BX RC PH PH PH
Oct. 1 Capital  3  No. 20 Heidelberg  55  Final BX
Oct. 1 Catholic  17  No. 21 Hampden-Sydney  31  Final BX RC
Oct. 1 No. 22 Thomas More  50  Thiel  7  Final BX RC
Oct. 1 No. 23 Ithaca  27  Hartwick  13  Final BX RC RC
Oct. 1 No. 24 Wheaton (Ill.)  19  Illinois Wesleyan  24  Final BX
Oct. 1 Mount St. Joseph  23  No. 25 Franklin  35  Final BX RC
Sep. 30 Westfield State  10  Bridgewater State  7  Final BX RC
Sep. 30 TCNJ  6  Kean  7  Final BX RC
Oct. 1 Huntingdon  42  Ave Maria  7  Final BX
Oct. 1 Western New England  12  Salve Regina  9  Final BX
Oct. 1 Framingham State  26  Massachusetts Maritime  0  Final BX RC
Oct. 1 William Paterson  27  Buffalo State  42  Final BX RC
Oct. 1 Maine Maritime  22  Worcester State  39  Final BX RC
Oct. 1 MIT  29  Mass-Dartmouth  31  Final BX
Oct. 1 Bowdoin  3  Amherst  20  Final BX
Oct. 1 Colby  15  Middlebury  41  Final BX
Oct. 1 Gettysburg  44  McDaniel  37  Final BX
Oct. 1 Tufts  9  Bates  28  Final BX RC
Oct. 1 Case Western Reserve  17  Allegheny  10  Final BX RC PH
Oct. 1 Wesleyan  6  Hamilton  7  Final BX
Oct. 1 Rochester  24  RPI  28  Final BX RC
Oct. 1 Plymouth State  27  Nichols  14  Final BX RC RC PH
Oct. 1 Gallaudet  48  Anna Maria  40  Final - 3OT BX RC
Oct. 1 Castleton State  14  SUNY-Maritime  56  Final BX RC
Oct. 1 King's  0  Widener  70  Final BX
Oct. 1 N.C. Wesleyan  29  Averett  0  Final BX
Oct. 1 Dickinson  31  Franklin and Marshall  24  Final BX RC RC
Battle for the Conestoga Wagon Trophy
Oct. 1 Stevenson  13  Delaware Valley  58  Final BX RC
Oct. 1 Denison  27  Wooster  13  Final BX RC
Oct. 1 Chicago  21  Ohio Wesleyan  10  Final BX RC RC
Oct. 1 Emory and Henry  17  Randolph-Macon  10  Final BX
Oct. 1 Bethany  7  Waynesburg  23  Final BX
Oct. 1 Apprentice School  13  Bridgewater (Va.)  57  Final BX PH
Oct. 1 Centre  24  DePauw  10  Final BX RC RC
Oct. 1 Adrian  26  Trine  7  Final BX RC RC
Oct. 1 Christopher Newport  26  Methodist  14  Final BX RC
Oct. 1 Becker  20  Husson  14  Final - OT BX
Oct. 1 Susquehanna  14  Muhlenberg  30  Final
Oct. 1 Montclair State  20  Brockport State  13  Final BX RC
Oct. 1 Carnegie Mellon  24  Hiram  7  Final BX
Oct. 1 Albion  36  Kalamazoo  26  Final BX RC
at Waldo Stadium, Western Michigan University
Oct. 1 WPI  31  Union  34  Final BX RC
Oct. 1 Hope  38  Alma  15  Final BX
Oct. 1 Washington and Jefferson  20  Westminster (Pa.)  16  Final BX RC
Oct. 1 Ursinus  42  Moravian  7  Final BX RC
Oct. 1 Wilkes  45  FDU-Florham  25  Final BX
Oct. 1 Guilford  0  Washington and Lee  63  Final BX RC RC
Oct. 1 Williams  13  Trinity (Conn.)  21  Final BX RC PH
Oct. 1 Salisbury  70  Utica  45  Final BX
Oct. 1 Albright  13  Lycoming  35  Final BX
Oct. 1 Ferrum  27  Maryville (Tenn.)  3  Final BX RC
Oct. 1 Baldwin-Wallace  17  Marietta  7  Final BX RC
Oct. 1 Anderson  14  Hanover  37  Final BX
Oct. 1 Earlham  6  Bluffton  23  Final BX
Oct. 1 Rose-Hulman  26  Manchester  20  Final BX
Oct. 1 Coast Guard  21  Fitchburg State  28  Final BX
Oct. 1 Mount Ida  17  Norwich  31  Final BX RC
Oct. 1 Muskingum  14  Wilmington  3  Final BX RC
Oct. 1 Springfield  41  Merchant Marine  21  Final
Oct. 1 Millsaps  21  Sewanee  20  Final BX
Oct. 1 Birmingham-Southern  34  Austin  10  Final BX
Oct. 1 UW-Stevens Point  28  UW-La Crosse  31  Final BX RC
Oct. 1 Knox  20  Ripon  26  Final BX RC
Oct. 1 Monmouth  10  St. Norbert  3  Final BX RC
Oct. 1 Coe  35  Central  38  Final BX RC
Oct. 1 Westminster (Mo.)  18  Eureka  22  Final BX
Oct. 1 Loras  13  Luther  20  Final BX
Oct. 1 LaGrange  24  Rhodes  31  Final BX
Oct. 1 Benedictine  43  Concordia-Chicago  21  Final BX RC
Oct. 1 Carleton  14  Augsburg  35  Final BX RC
Oct. 1 UW-Eau Claire  24  UW-Stout  10  Final BX RC
Oct. 1 Concordia (Wis.)  46  Rockford  14  Final BX
Oct. 1 Greenville  50  Crown  12  Final BX
Oct. 1 North Park  6  Elmhurst  59  Final BX RC
Oct. 1 Illinois College  54  Lawrence  44  Final BX RC
Oct. 1 Aurora  18  Lakeland  19  Final BX
Oct. 1 MacMurray  6  St. Scholastica  49  Final BX RC
Oct. 1 Northwestern (Minn.)  45  Minnesota-Morris  13  Final
Oct. 1 Maranatha Baptist  0  Wisconsin Lutheran  61  Final BX
Oct. 1 Hamline  0  Macalester  17  Final BX RC
Oct. 1 Concordia-Moorhead  37  Gustavus Adolphus  20  Final BX RC RC PH
Oct. 1 Carroll  45  Lake Forest  34  Final BX RC
Oct. 1 Grinnell  28  Beloit  21  Final BX
Oct. 1 McMurry  50  Howard Payne  3  Final BX
Oct. 1 St. Vincent  20  Geneva  23  Final - OT BX
Oct. 1 Presentation  28  Martin Luther  6  Final BX RC
Oct. 1 Claremont-Mudd-Scripps  20  La Verne  17  Final BX
Oct. 1 Lewis and Clark  61  Pacific  35  Final BX RC
Oct. 1 Dubuque  42  Simpson  21  Final BX RC
Oct. 1 Morrisville State  14  Cortland State  55  Final BX RC
Oct. 1 Greensboro  7  Shenandoah  30  Final BX PH PH
Oct. 1 Endicott  55  Curry  7  Final BX
Oct. 1 Hardin-Simmons  22  East Texas Baptist  26  Final BX
Oct. 1 Millikin  30  Augustana  27  Final BX RC
Oct. 1 Texas Lutheran  43  Sul Ross State  26  Final BX
Oct. 1 Chapman  45  Pomona-Pitzer  35  Final BX RC
Oct. 1 Occidental  31  Whittier  17  Final BX PH PH
Oct. 1 Redlands  24  Cal Lutheran  28  Final BX RC RC PH PH PH PH
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading