2011 Division III football playoff scores

Live game day blog: Catch up and chime in!

All times Eastern
Date Away Home Time/Status Links

Nov. 19 Thomas More
21
Franklin
24
Final RC RC
NCAA Division III Playoffs
  Christopher Newport
10
Kean
34
Final RC
NCAA playoffs, first round
  Western New England
24
Salisbury
62
Final
NCAA Tournament - First Round
  Illinois College
20
Wabash
38
Final RC
NCAA playoffs, first round
  St. John Fisher
23
Johns Hopkins
12
Final RC
NCAA playoffs, first round
  Norwich
10
Delaware Valley
62
Final RC RC
NCAA playoffs, first round
  Hobart
28
Wesley
35
Final RC RC
NCAA First Round
  Hampden-Sydney
41
Centre
51
Final RC
2011 NCAA Division III Football Championship First Round
  Benedictine
7
Mount Union
47
Final RC
NCAA Division III Tournament - First Round
  Albion
0
UW-Whitewater
59
Final RC
NCAA playoffs, first round
  St. Scholastica
2
St. Thomas
48
Final RC
NCAA playoffs, first round
  Monmouth
33
Illinois Wesleyan
27
Final - 3OT RC
NCAA playoffs, first round
  Redlands
13
Mary Hardin-Baylor
34
Final RC
NCAA playoffs, first round
  Dubuque
13
North Central (Ill.)
59
Final RC
NCAA playoffs, first round
  McMurry
25
Trinity (Texas)
16
Final RC
NCAA Championship - 1st Round
  Cal Lutheran
27
Linfield
30
Final RC RC RC
NCAA playoffs, first round

Nov. 26 Centre
10
Mount Union
30
Final RC RC
NCAA playoffs, second round
  Kean
47
Salisbury
49
Final - 3OT RC
NCAA Playoffs - Second Round
  Linfield
34
Wesley
49
Final RC RC
NCAA playoffs, second round
  St. John Fisher
27
Delaware Valley
14
Final RC RC
NCAA playoffs, second round
  North Central (Ill.)
28
Wabash
29
Final RC
NCAA playoffs, second round
  Franklin
14
UW-Whitewater
41
Final RC
NCAA playoffs, second round
  Monmouth
10
St. Thomas
38
Final RC
NCAA playoffs, second round
  McMurry
20
Mary Hardin-Baylor
49
Final RC
NCAA playoffs, second round

Dec. 3 Wabash
8
Mount Union
20
Final RC RC
NCAA Playoffs - Quarterfinals
  Wesley
27
Mary Hardin-Baylor
24
Final RC
NCAA Quarterfinals
  Salisbury
14
UW-Whitewater
34
Final RC
NCAA Tournament - Quarterfinals
  St. John Fisher
10
St. Thomas
45
Final RC
NCAA playoffs, quarterfinals

Dec. 10 Wesley
21
Mount Union
28
Final RC
NCAA Playoffs - Semifinals
  St. Thomas
0
UW-Whitewater
20
Final RC RC
NCAA playoffs, semifinals

Dec. 16 Mount Union
10
UW-Whitewater
13
Final RC RC
Stagg Bowl XXXIX @ Salem, VA
iCalendar RSS Feed
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
TBA
Muhlenberg at Wilkes
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
TBA
Endicott at Framingham State
TBA
King's at Moravian
Live Stats
TBA
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
TBA
UW-Platteville at George Fox
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
6:00 PM
Redlands at Trinity (Texas)
7:00 PM
Marietta at Denison
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos