2012 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 16 William Paterson  26  FDU-Florham  6  Final BX
Nov. 17 Franklin  42  Adrian  10  Final BX RC RC PH
NCAA playoffs, first round
Nov. 17 Christopher Newport  14  Mount Union  72  Final BX PH
NCAA Playoffs - First Round
Nov. 17 Washington and Jefferson  10  Johns Hopkins  42  Final BX RC
NCAA First Round
Nov. 17 Wittenberg  52  Heidelberg  38  Final BX RC PH
NCAA playoffs, first round
Nov. 17 Rowan  9  Salisbury  17  Final BX RC PH
NCAA First Round
Nov. 17 Mount Ida  14  Wesley  73  Final BX RC PH PH
NCAA First Round
Nov. 17 Washington and Lee  20  Hobart  38  Final BX
NCAA Tournament First Round
Nov. 17 Bridgewater State  14  Widener  44  Final BX
NCAA Division III Tournament First Round
Nov. 17 Framingham State  19  Cortland State  20  Final BX RC
NCAA Division III Football Championship
Nov. 17 Albright  38  Franklin and Marshall  34  Final BX RC PH
ECAC bowl game
Nov. 17 Delaware Valley  24  Muhlenberg  21  Final BX RC RC
ECAC bowl game
Nov. 17 Castleton State  7  St. John Fisher  63  Final BX
ECAC Northwest Bowl
Nov. 17 Carnegie Mellon  24  Waynesburg  28  Final BX
ECAC Southwest Bowl
Nov. 17 Norwich  14  Endicott  34  Final BX RC
ECAC North Atlantic Bowl
Nov. 17 Alfred  8  Springfield  31  Final BX
ECAC bowl game
Nov. 17 Bethel  24  Concordia-Chicago  23  Final BX RC PH
NCAA First Round
Nov. 17 Northwestern (Minn.)  27  Greenville  28  Final - OT BX
Victory Bowl (NCCAA)
Nov. 17 St. Scholastica  10  UW-Oshkosh  55  Final BX RC RC PH
NCAA Division III Championship - First Round
Nov. 17 St. Norbert  17  St. Thomas  48  Final BX RC
NCAA playoffs, first round
Nov. 17 Elmhurst  27  Coe  24  Final BX RC PH
NCAA playoffs, first round
Nov. 17 Louisiana College  20  Mary Hardin-Baylor  59  Final BX RC PH
NCAA playoffs, first round
Nov. 17 Pacific Lutheran  24  Linfield  27  Final BX RC RC PH PH
NCAA Division III First Round
Nov. 17 North Central (Ill.)  41  Cal Lutheran  21  Final BX RC
NCAA playoffs, first round
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading