2013 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 7 Washington U.  7  No. 1 UW-Whitewater  17  Final BX RC RC PH
Sep. 7 No. 2 Mary Hardin-Baylor  31  Redlands  13  Final BX PH PH
Sep. 7 No. 25 Franklin  27  No. 3 Mount Union  30  Final BX RC PH PH
Sep. 6 Widener  21  No. 5 Wesley  33  Final BX RC PH
Sep. 7 Buena Vista  17  No. 8 UW-Platteville  42  Final BX RC PH
Sep. 7 No. 9 St. John Fisher  28  Otterbein  0  Final BX PH
Sep. 7 St. Norbert  0  No. 10 John Carroll  41  Final BX RC
@ Toyota Park; Bridgeview, Ill.
Sep. 7 UW-Eau Claire  7  No. 11 St. Thomas  52  Final BX RC RC PH PH PH
Sep. 7 No. 12 Hobart  30  Dickinson  7  Final BX RC
Sep. 7 No. 13 Wittenberg  24  Butler  49  Final BX RC
Sep. 7 No. 14 Johns Hopkins  38  Randolph-Macon  14  Final BX RC RC
Sep. 7 No. 15 Rowan  27  Delaware Valley  35  Final BX RC
Sep. 7 No. 17 Wartburg  58  MacMurray  7  Final BX
Sep. 7 No. 18 UW-Oshkosh  24  Central  20  Final BX RC RC
Sep. 7 Alma  7  No. 20 Heidelberg  52  Final BX
Sep. 7 Averett  12  No. 21 Hampden-Sydney  42  Final BX
Sep. 7 No. 22 Thomas More  20  Capital  0  Final BX RC
Sep. 7 Moravian  7  No. 23 Ithaca  31  Final BX
Sep. 7 No. 24 Wheaton (Ill.)  48  Benedictine  27  Final BX
Sep. 5 Trine  19  Manchester  3  Final BX RC PH
Sep. 5 Loras  9  Elmhurst  35  Final BX RC PH
Sep. 6 Becker  35  Fitchburg State  33  Final BX PH
Sep. 6 Pacific  20  Adrian  10  Final BX RC RC PH
Sep. 6 Curry  28  WPI  48  Final BX RC
Sep. 6 N.C. Wesleyan  9  Stevenson  19  Final BX RC
Sep. 6 TCNJ  20  Ursinus  28  Final BX
Sep. 6 Mount Ida  21  Mass-Dartmouth  20  Final BX RC
Sep. 6 Westfield State  27  Nichols  28  Final - OT BX
Sep. 6 St. John's  17  UW-River Falls  14  Final BX RC PH
Sep. 6 Hardin-Simmons  34  Willamette  64  Final BX
Sep. 7 Norwich  7  RPI  20  Final BX RC
Sep. 7 Lewis and Clark  22  Utica  42  Final BX RC
Sep. 7 Bridgewater State  7  Salve Regina  36  Final RC RC PH
Sep. 7 Coast Guard  17  St. Lawrence  21  Final BX
Sep. 7 Morrisville State  26  Wilkes  41  Final BX RC
Sep. 7 Thiel  20  Juniata  41  Final BX RC RC PH
Sep. 7 Buffalo State  41  Cortland State  28  Final BX RC RC
Sep. 7 Husson  7  Hartwick  33  Final BX
Sep. 7 Worcester State  34  Anna Maria  6  Final BX RC
Sep. 7 Lycoming  2  Brockport State  30  Final BX
Sep. 7 Franklin and Marshall  13  Washington and Lee  14  Final BX RC
Sep. 7 St. Vincent  0  Bridgewater (Va.)  57  Final BX RC PH PH
Sep. 7 Guilford  31  Greensboro  28  Final BX RC
Gate City Soup Bowl
Sep. 7 Rose-Hulman  23  Kalamazoo  28  Final BX RC PH
Sep. 7 Alfred State  0  Ohio Northern  55  Final BX PH PH PH
Sep. 7 William Paterson  21  King's  19  Final BX RC
Sep. 7 Gettysburg  62  Misericordia  40  Final BX
Sep. 7 Springfield  49  Western New England  40  Final BX
Sep. 7 Ferrum  13  Emory and Henry  49  Final BX
Sep. 7 Framingham State  35  Endicott  23  Final BX RC RC
Sep. 7 Castleton State  35  Plymouth State  31  Final BX RC
Sep. 7 Apprentice School  6  Muhlenberg  59  Final BX RC
Sep. 7 Methodist  33  Southern Virginia  20  Final BX PH
Sep. 7 Carnegie Mellon  10  Grove City  28  Final BX RC
Sep. 7 Bethany  28  Centre  33  Final BX RC PH
Sep. 7 Muskingum  17  Waynesburg  21  Final BX
Sep. 7 Illinois College  49  Hanover  13  Final BX
Sep. 7 Olivet  48  Wilmington  27  Final BX RC RC PH
Sep. 7 Westminster (Mo.)  44  Hendrix  46  Final BX RC
Sep. 7 Grinnell  10  Carleton  29  Final BX RC PH
Sep. 7 Austin  21  Rhodes  24  Final BX
Sep. 7 Lakeland  18  Carroll  27  Final BX
Sep. 7 Concordia-Chicago  3  Lake Forest  45  Final BX PH
Sep. 7 Jamestown  14  Concordia-Moorhead  39  Final BX PH
Sep. 7 DePauw  7  Sewanee  10  Final BX
Sep. 7 Illinois Wesleyan  48  Aurora  21  Final BX
Sep. 7 Greenville  48  Millikin  41  Final BX RC
Sep. 7 Minnesota-Morris  33  Hamline  41  Final BX RC
Sep. 7 Luther  22  Presentation  23  Final BX
Sep. 7 Lawrence  14  Cornell  45  Final BX
Sep. 7 Knox  17  Eureka  21  Final BX RC
Annual Lincoln Bowl
Sep. 7 Dakota Wesleyan  20  UW-Stout  35  Final BX RC
Sep. 7 Northwestern (Minn.)  18  St. Olaf  37  Final BX RC PH
Sep. 7 Iowa Wesleyan  21  Simpson  55  Final BX RC PH
Sep. 7 Maranatha Baptist  56  Martin Luther  54  Final BX
Sep. 7 Kenyon  37  Allegheny  7  Final BX RC
Sep. 7 Susquehanna  28  Merchant Marine  35  Final BX RC
Sep. 7 Coe  23  Monmouth  22  Final BX RC
Sep. 7 Augsburg  51  Concordia (Wis.)  17  Final BX PH
Sep. 7 MIT  28  Pomona-Pitzer  26  Final BX RC RC
Sep. 7 St. Scholastica  7  Whitworth  36  Final BX RC RC PH
Sep. 7 Birmingham-Southern  59  LaGrange  38  Final BX PH PH
Sep. 7 Montclair State  14  Lebanon Valley  15  Final BX
Sep. 7 Bluffton  20  Ohio Wesleyan  37  Final BX
Sep. 7 Christopher Newport  17  Salisbury  10  Final BX RC RC PH
Sep. 7 Defiance  29  Albion  32  Final BX RC PH
Sep. 7 Maryville (Tenn.)  37  Berry  0  Final BX PH
Sep. 7 Catholic  48  McDaniel  16  Final BX
Sep. 7 Gallaudet  31  Shenandoah  20  Final BX RC PH PH
Sep. 7 Earlham  28  Denison  51  Final BX
Sep. 7 Washington and Jefferson  58  Wooster  21  Final BX PH
Sep. 7 Marietta  16  Case Western Reserve  37  Final BX RC PH PH
Sep. 7 Anderson  7  Taylor (Ind.)  58  Final BX
Sep. 7 Westminster (Pa.)  19  Hiram  23  Final BX
Sep. 7 Belhaven  7  Louisiana College  38  Final BX
Sep. 7 Kean  14  Albright  30  Final BX RC
Sep. 7 Hope  41  North Park  21  Final BX RC
Sep. 7 Trinity (Texas)  47  Howard Payne  29  Final BX
Sep. 7 Sul Ross State  6  Tex. A&M-Commerce  51  Final BX PH
Memorial Stadium
Sep. 7 Rockford  20  UW-Stevens Point  49  Final BX
Sep. 7 Chicago  17  Beloit  0  Final BX
Sep. 7 Dubuque  35  UW-La Crosse  24  Final BX RC
Sep. 7 Frostburg State  3  Geneva  47  Final BX
Sep. 7 Macalester  31  Crown  14  Final BX PH
Sep. 7 Millsaps  52  Mississippi College  19  Final BX PH
Backyard Brawl
Sep. 7 Ripon  31  Wisconsin Lutheran  24  Final BX PH
Sep. 7 Mount St. Joseph  10  Augustana  20  Final BX
Sep. 7 Texas Lutheran  44  Southwestern  14  Final BX RC
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
12:00 PM
Cortland State at Buffalo State
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
Live Stats Video
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading