2013 Division III football schedule

Previous seasons:

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

24

Date Away Home Time/Status Links
Nov. 23 Washington U.  10  No. 20 Franklin  17  Final BX RC RC PH
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 Gallaudet  7  No. 8 Hobart  34  Final BX RC RC
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 Lebanon Valley  17  No. 12 Wittenberg  59  Final BX RC PH
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 Washington and Jefferson  20  No. 1 Mount Union  34  Final BX PH
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 No. 15 Wesley  29  No. 10 Johns Hopkins  24  Final BX RC RC PH PH
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 Framingham State  17  No. 24 Ithaca  20  Final BX RC
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 No. 25 St. John Fisher  25  No. 9 John Carroll  16  Final BX RC
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 Concordia (Wis.)  20  No. 7 UW-Platteville  54  Final BX RC PH PH PH
Nov. 23 Albion  7  No. 4 North Central (Ill.)  63  Final BX RC RC PH
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 Redlands  7  No. 3 Mary Hardin-Baylor  35  Final BX RC RC PH PH
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 Wartburg  41  No. 14 Illinois Wesleyan  7  Final BX RC
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 St. Scholastica  13  No. 6 Bethel  70  Final BX RC
NCAA Division III playoffs, first round @ Minneapolis, Minn. (HHH Metrodome)
Nov. 23 St. Norbert  7  No. 5 UW-Whitewater  31  Final BX RC RC PH
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 No. 13 Pacific Lutheran  21  No. 2 Linfield  42  Final BX RC PH
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 Endicott  0  Rowan  24  Final BX RC
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 Maryville (Tenn.)  34  Hampden-Sydney  42  Final BX
NCAA Division III playoffs, first round
Nov. 23 Waynesburg  12  Brockport  19  Final BX RC
ECAC Northwest Bowl
Nov. 23 Franklin and Marshall  38  Delaware Valley  14  Final BX RC
ECAC Southeast Bowl
Nov. 23 Greenville  0  Azusa Pacific  67  Final
NCCAA Victory Bowl @ Rome, Ga.
Nov. 23 Norwich  27  Springfield  28  Final BX
ECAC Bowl Game
Nov. 23 Salisbury  21  Muhlenberg  19  Final BX PH
ECAC Bowl Game
Nov. 23 Western Connecticut  48  Salve Regina  35  Final BX
ECAC Northeast Bowl
Nov. 23 Juniata  34  Albright  45  Final BX RC PH
ECAC Southwest Bowl Game
Nov. 23 Cortland  14  Alfred  21  Final BX RC
ECAC North Central Bowl
Sep. 1: All times Eastern
7:00 PM
Coast Guard at Anna Maria
7:00 PM
Defiance at Baldwin Wallace
Live Stats
7:00 PM
Washington and Lee at Johns Hopkins
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats
8:00 PM
Millsaps at Belhaven
Sep. 2: All times Eastern
6:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
6:00 PM
Delaware Valley at Wesley
7:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
7:00 PM
N.C. Wesleyan at Stevenson
7:00 PM
Western New England at Springfield
Video Live Stats
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
Video Live Stats
7:00 PM
Albright at Salisbury
7:00 PM
WPI at MIT
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Worcester State
7:00 PM
Bridgewater State at Curry
7:00 PM
Morrisville State at St. Lawrence
10:00 PM
Adrian at Pacific
Sep. 3: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
Live Stats
12:00 PM
Washington U. at Carnegie Mellon
Live Stats
12:00 PM
Chicago at Case Western Reserve
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
SUNY-Maritime at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Cortland at Heidelberg
12:00 PM
Otterbein at Buffalo State
12:00 PM
Ursinus at Bethany
12:00 PM
Sewanee at Kenyon
1:00 PM
King's at Moravian
Live Stats
1:00 PM
Kean at Christopher Newport
1:00 PM
McDaniel at Catholic
Live Stats
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Plymouth State at Castleton
Live Stats
1:00 PM
RPI at Norwich
1:00 PM
Randolph-Macon at Dickinson
1:00 PM
Oberlin at Kalamazoo
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
1:00 PM
Alfred State at William Paterson
1:00 PM
St. Vincent at Alma
Live Stats
1:00 PM
Concordia (Wis.) at Finlandia
1:00 PM
Olivet at St. John Fisher
1:00 PM
Rowan at Widener
1:00 PM
Hobart at Brockport
1:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
The Apprentice School at Methodist
1:00 PM
TCNJ at UW-Whitewater
1:30 PM
Wilmington at Bluffton
1:30 PM
Monmouth at Hope
1:30 PM
Bridgewater at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Wisconsin Lutheran at Trinity Int'l
2:00 PM
Lakeland at Carroll
Video Live Stats
2:00 PM
UW-Stevens Point at St. Norbert
2:00 PM
Austin at Hendrix
2:00 PM
Maranatha Baptist at Martin Luther
Live Stats
2:00 PM
Millikin at Greenville
Live Stats
2:00 PM
Eureka at Knox
Live Stats
2:00 PM
MacMurray at Rockford
2:00 PM
Gustavus Adolphus at Westminster (Mo.)
Video Live Stats
2:00 PM
UW-La Crosse at Luther
2:00 PM
Beloit at Lake Forest
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Crown at Hamline
Live Stats
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Bethel at Dubuque
2:00 PM
St. Scholastica at St. John's
Live Stats
2:00 PM
St. Olaf at Grinnell
2:00 PM
Buena Vista at Mayville St.
2:00 PM
Simpson at UW-Stout
2:00 PM
Aurora at Carthage
2:00 PM
UW-River Falls at Coe
2:00 PM
Ripon at Concordia-Chicago
Video Live Stats
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
2:00 PM
North Central (Ill.) at Robert Morris-Chicago
2:00 PM
Benedictine at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
John Carroll at UW-Oshkosh
2:30 PM
Southern Virginia at Earlham
Live Stats
2:30 PM
Lawrence at Presentation
4:00 PM
UW-Platteville at George Fox
4:00 PM
La Verne at Puget Sound
Video Live Stats
4:00 PM
Central at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
Live Stats
6:00 PM
Wabash at Albion
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Berry
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
6:00 PM
Thomas More at Franklin
Live Stats
6:00 PM
Hampden-Sydney at Averett
7:00 PM
Denison at Marietta
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Capital at Wittenberg
Live Stats
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Live Stats
7:00 PM
Illinois College at Rose-Hulman
Video Live Stats
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Nichols at Westfield State
7:00 PM
Greensboro at Guilford
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Live Stats
7:00 PM
Anderson at North Park
7:00 PM
Ohio Wesleyan at Mary Hardin-Baylor
7:00 PM
East Texas Baptist at Texas Lutheran
7:10 PM
St. Thomas at UW-Eau Claire
Video Live Stats
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
Willamette at Rhodes
8:00 PM
Cornell at Iowa Wesleyan
Live Stats
8:00 PM
Augsburg at Northwestern (Minn.)
Live Stats
8:00 PM
Southwestern Assemblies at Howard Payne
8:00 PM
Sul Ross State at UT-Permian Basin
8:30 PM
Redlands at Trinity (Texas)
Dec. 18: All times Eastern
Final
Mount Union 49, at St. Thomas 35
@ Salem, Va.
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading