2013 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Oct. 5 No. 1 UW-Whitewater  47  UW-La Crosse  3  Final BX RC RC
Oct. 5 Trinity (Texas)  7  No. 2 Mary Hardin-Baylor  49  Final BX
Oct. 5 No. 3 Mount Union  58  Ohio Northern  7  Final BX PH PH PH
Oct. 5 No. 19 Pacific Lutheran  0  No. 4 Linfield  29  Final BX RC
Oct. 5 Huntingdon  28  No. 5 Wesley  38  Final BX RC PH
Oct. 5 No. 6 North Central (Ill.)  31  Elmhurst  14  Final BX RC RC
Oct. 5 Augsburg  28  No. 7 Bethel  31  Final BX RC PH
Oct. 5 UW-Eau Claire  27  No. 8 UW-Platteville  49  Final BX RC RC PH
Oct. 5 Frostburg State  35  No. 9 St. John Fisher  38  Final BX RC
Oct. 5 Capital  0  No. 10 John Carroll  54  Final BX
Oct. 5 Carleton  6  No. 11 St. Thomas  65  Final BX RC
Oct. 5 WPI  7  No. 12 Hobart  41  Final BX RC
Oct. 5 No. 13 Wittenberg  49  Hiram  9  Final BX RC
Oct. 5 No. 14 Johns Hopkins  65  Juniata  10  Final BX RC PH
Oct. 5 No. 15 Rowan  20  Brockport State  16  Final BX RC
Oct. 5 No. 16 Wabash  48  Wooster  14  Final BX RC
Oct. 5 Simpson  24  No. 17 Wartburg  34  Final BX RC
Oct. 5 No. 18 UW-Oshkosh  28  UW-Stout  26  Final BX RC RC
Oct. 5 No. 20 Heidelberg  68  Marietta  17  Final BX
Oct. 5 Catholic  27  No. 21 Hampden-Sydney  39  Final BX
Oct. 5 Geneva  0  No. 22 Thomas More  61  Final BX RC PH
Oct. 5 No. 23 Ithaca  9  Hartwick  21  Final BX RC
Oct. 5 Augustana  15  No. 24 Wheaton (Ill.)  24  Final BX RC PH
Oct. 4 Montclair State  16  TCNJ  21  Final BX
Oct. 5 Gallaudet  7  Mount Ida  6  Final BX RC RC
Oct. 5 Union  27  Springfield  7  Final BX
Oct. 5 Salisbury  34  Utica  0  Final BX
Oct. 5 Morrisville State  51  William Paterson  48  Final BX RC RC
Oct. 5 Maine Maritime  28  Endicott  53  Final BX RC RC
Oct. 5 Castleton State  3  Husson  34  Final BX RC
Oct. 5 Curry  26  MIT  21  Final BX
Oct. 5 Mass-Dartmouth  14  Framingham State  21  Final BX
Oct. 5 Colby  0  Wesleyan  41  Final BX
Oct. 5 Kalamazoo  38  Trine  31  Final BX RC
Oct. 5 Bowdoin  13  Tufts  10  Final BX
Oct. 5 Kean  7  Cortland State  17  Final BX RC
Oct. 5 Rochester  10  St. Lawrence  14  Final BX
Oct. 5 Ursinus  52  Moravian  44  Final BX
Oct. 5 Salve Regina  32  Nichols  0  Final BX RC
Oct. 5 Western Connecticut  49  Bridgewater State  26  Final BX RC
Oct. 5 Widener  31  Stevenson  10  Final BX
Oct. 5 Fitchburg State  40  Massachusetts Maritime  17  Final BX RC
Oct. 5 Emory and Henry  20  Randolph-Macon  45  Final BX
Oct. 5 Carnegie Mellon  34  St. Vincent  7  Final BX
Oct. 5 Hamilton  13  Trinity (Conn.)  48  Final BX RC RC
Oct. 5 LaGrange  50  N.C. Wesleyan  26  Final BX
Oct. 5 Merchant Marine    RPI    Postponed LS A
Oct. 5 King's  41  Misericordia  40  Final BX
Oct. 5 Lebanon Valley  17  Wilkes  6  Final BX
Oct. 5 Delaware Valley  16  Lycoming  19  Final BX RC RC
Oct. 5 Gettysburg  50  McDaniel  28  Final BX
Oct. 5 Christopher Newport  21  Methodist  24  Final BX RC
Oct. 5 Kenyon  21  Oberlin  14  Final BX
Oct. 5 Buffalo State  33  Alfred  39  Final BX RC
Oct. 5 Albright  52  FDU-Florham  7  Final BX RC
Oct. 5 Bates  14  Williams  10  Final BX
Oct. 5 Rockford  28  Concordia-Chicago  38  Final BX
Oct. 5 Susquehanna  18  Muhlenberg  38  Final BX RC
Oct. 5 Dickinson  14  Franklin and Marshall  35  Final BX PH
Battle for the Wagon
Oct. 5 Middlebury  16  Amherst  37  Final BX RC
Oct. 5 Olivet  20  Alma  13  Final - OT BX RC
Oct. 5 Western New England  38  Coast Guard  41  Final BX
Oct. 5 Averett  0  Maryville (Tenn.)  48  Final BX
Oct. 5 Bluffton  7  Manchester  34  Final BX
Oct. 5 Thiel  21  Waynesburg  35  Final BX RC
Oct. 5 Earlham  7  Defiance  43  Final BX
Oct. 5 Hanover  14  Rose-Hulman  38  Final BX RC PH
Oct. 5 Greensboro  21  Ferrum  31  Final BX
Oct. 5 Adrian  17  Hope  14  Final BX PH
Oct. 5 Muskingum  35  Wilmington  28  Final BX RC RC PH
Oct. 5 Anna Maria  24  SUNY-Maritime  35  Final BX RC PH
Oct. 5 DePauw  21  Denison  42  Final BX
Oct. 5 Becker  9  Norwich  20  Final BX
Oct. 5 Allegheny  7  Ohio Wesleyan  50  Final BX
Oct. 5 Westminster (Pa.)  21  Grove City  24  Final BX
Oct. 5 Westfield State  31  Plymouth State  0  Final BX
Oct. 5 Westminster (Mo.)  28  Eureka  42  Final BX
Oct. 5 Coe  21  Buena Vista  7  Final BX RC
Oct. 5 Southwestern  0  Austin  31  Final BX RC
Oct. 5 Hendrix  37  Millsaps  48  Final BX
Oct. 5 Berry  7  Washington U.  44  Final BX RC RC PH PH
Oct. 5 Maranatha Baptist  41  Aurora  84  Final BX
Oct. 5 Wisconsin Lutheran  34  Lakeland  40  Final - OT BX PH
Oct. 5 Benedictine  27  Concordia (Wis.)  28  Final BX RC PH
Oct. 5 St. John's  31  St. Olaf  0  Final BX
Oct. 5 Chicago  34  Rhodes  41  Final BX
Oct. 5 Illinois Wesleyan  35  Millikin  21  Final BX RC
Oct. 5 Carthage  20  North Park  22  Final BX RC RC
Oct. 5 Loras  7  Luther  41  Final BX
Oct. 5 Gustavus Adolphus  52  Hamline  7  Final BX RC
Oct. 5 Central  21  Dubuque  23  Final BX RC RC
Oct. 5 Monmouth  14  St. Norbert  22  Final BX RC
Oct. 5 Illinois College  26  Lawrence  6  Final BX
Oct. 5 Ripon  37  Knox  29  Final BX
Oct. 5 Greenville  21  Crown  20  Final BX
Oct. 5 Iowa Wesleyan  51  Martin Luther  68  Final BX
Oct. 5 Northwestern (Minn.)  50  Minnesota-Morris  45  Final BX
Oct. 5 MacMurray  6  St. Scholastica  42  Final BX RC
Oct. 5 Birmingham-Southern  28  Sewanee  31  Final BX
Oct. 5 Carroll  13  Lake Forest  14  Final BX
Oct. 5 Louisiana College  42  Howard Payne  39  Final BX
Oct. 5 Beloit  24  Cornell  58  Final BX
Oct. 5 UW-River Falls  14  UW-Stevens Point  47  Final BX
Oct. 5 Hardin-Simmons  35  Mississippi College  49  Final BX
Oct. 5 Puget Sound  30  Lewis and Clark  60  Final BX
Oct. 5 Claremont-Mudd-Scripps  6  La Verne  30  Final BX
Oct. 5 Cal Lutheran  42  Pomona-Pitzer  7  Final BX
Oct. 5 Pacific  31  Whitworth  21  Final BX RC RC PH
Oct. 5 Washington and Jefferson  19  Bethany  24  Final BX
Oct. 5 Bridgewater (Va.)  20  Shenandoah  29  Final BX PH
Oct. 5 Guilford  16  Washington and Lee  7  Final BX RC RC
Oct. 5 Mount St. Joseph  55  Anderson  24  Final BX
Oct. 5 Baldwin Wallace  7  Otterbein  19  Final BX
Oct. 5 Texas Lutheran  64  East Texas Baptist  41  Final BX
Oct. 5 Mayville St.  26  Macalester  18  Final BX RC
Oct. 5 Redlands  38  Occidental  21  Final BX RC PH
Oct. 5 Whittier  40  Chapman  72  Final BX PH
Sep. 4: All times Eastern
8:00 PM
East Texas Baptist at Tex. A&M-Commerce
Sep. 5: All times Eastern
7:00 PM
Anna Maria at Worcester State
7:00 PM
Western New England at Springfield
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
Live Stats Live Stats Audio
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
Live Stats
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:00 PM
William Paterson at SUNY-Maritime
Live Stats
7:00 PM
Ursinus at TCNJ
7:00 PM
Fitchburg State at Becker
7:00 PM
Nichols at Westfield State
Video
7:30 PM
McDaniel at Catholic
7:30 PM
Trine at Manchester
Live Stats Video Audio
8:00 PM
Waldorf at UW-Whitewater
Live Stats
Sep. 6: All times Eastern
12:00 PM
Endicott at Framingham State
12:00 PM
Dickinson at Hobart
Live Stats
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
12:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
12:00 PM
Husson at Alfred
12:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
St. Lawrence at Coast Guard
1:00 PM
Thomas More at Wesley
Live Stats Audio
1:00 PM
Plymouth State at Castleton State
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
Live Stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
Live Stats Video Audio
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
Live Stats
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:00 PM
Cortland State at Buffalo State
Audio
1:00 PM
Muhlenberg at Wilkes
Live Stats
1:00 PM
Sewanee at DePauw
1:30 PM
Adrian at Defiance
1:30 PM
RPI at Norwich
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
Live Stats Video
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
Audio
2:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
2:00 PM
Rhodes at Austin
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
Audio
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
Video
2:00 PM
Ripon at St. Scholastica
Live Stats
2:00 PM
Hendrix at Westminster (Mo.)
2:10 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
4:00 PM
College of Idaho at Pacific
4:30 PM
Arizona Christian at George Fox
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
6:00 PM
Augustana at Mount St. Joseph
7:00 PM
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
Live Stats Video
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
Live Stats
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Taylor (Ind.) at Anderson
7:00 PM
Hiram at Westminster (Pa.)
7:00 PM
Denison at Earlham
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:00 PM
UW-La Crosse at Dubuque
Live Stats Video
7:30 PM
Hanover at Centre
7:30 PM
Central at Benedictine
Live Stats Video Audio
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
Audio
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading