2014 Division III football schedule

Previous seasons:

2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

All times Eastern

Date Away Home Time/Status Links
Sep. 5 Anna Maria    Worcester State    TBA
Sep. 5 McDaniel    Catholic    TBA
Sep. 5 Albright    Kean    7:00 PM
Sep. 5 Widener    Rowan    7:00 PM
Sep. 5 WPI    Curry    7:00 PM
Sep. 5 Mass-Dartmouth    Mount Ida    7:00 PM
Sep. 5 Salve Regina    Bridgewater State    7:00 PM
Sep. 5 Trine    Manchester    7:30 PM
Sep. 6 RPI    Norwich    TBA
Sep. 6 Plymouth State    Castleton State    TBA
Sep. 6 Carnegie Mellon    Case Western Reserve    TBA
Sep. 6 St. Lawrence    Coast Guard    TBA
Sep. 6 Thomas More    Wesley    TBA
Sep. 6 Rhodes    Austin    TBA
Sep. 6 Arizona Christian    George Fox    TBA
Sep. 6 Dickinson    Hobart    12:00 PM
Sep. 6 Otterbein    St. John Fisher    12:00 PM
Sep. 6 Union    Ithaca    12:00 PM
Sep. 6 Lebanon Valley    Franklin and Marshall    1:00 PM
Season Opener
Sep. 6 Emory and Henry    Ferrum    1:00 PM
Sep. 6 Washington and Lee    Averett    1:00 PM
Sep. 6 Franklin    Illinois Wesleyan    1:00 PM
Sep. 6 Hampden-Sydney    Wabash    1:00 PM
Sep. 6 Rose-Hulman    Kalamazoo    1:00 PM LS V
Sep. 6 Wilmington    Olivet    1:00 PM
Sep. 6 Adrian    Defiance    1:00 PM
Sep. 6 King's    Moravian    1:00 PM
Sep. 6 Alfred State    Morrisville State    1:00 PM
Sep. 6 Randolph-Macon    Johns Hopkins    1:00 PM
Sep. 6 Susquehanna    Lycoming    1:00 PM
Sep. 6 Oberlin    Brockport State    1:00 PM
Sep. 6 Utica    Misericordia    1:00 PM
Sep. 6 Delaware Valley    Montclair State    1:00 PM
Sep. 6 Southern Virginia    Methodist    1:00 PM
Sep. 6 Ohio Wesleyan    Bluffton    1:00 PM
Sep. 6 Marietta    Kenyon    1:00 PM
Sep. 6 Merchant Marine    Apprentice    1:00 PM
Sep. 6 Alma    Heidelberg    1:30 PM
Sep. 6 Berry    Maryville (Tenn.)    1:30 PM
Sep. 6 Bridgewater (Va.)    Gettysburg    1:30 PM
Sep. 6 Muskingum    Waynesburg    1:30 PM
Sep. 6 St. Vincent    John Carroll    1:30 PM
Sep. 6 Mount Union    Bethany    1:30 PM
Sep. 6 Juniata    Grove City    1:30 PM
Sep. 6 Sewanee    DePauw    2:00 PM
Sep. 6 Carleton    Macalester    2:00 PM
Sep. 6 Albion    UW-Stevens Point    2:00 PM
Sep. 6 UW-Platteville    Buena Vista    2:00 PM
Sep. 6 UW-Eau Claire    St. Thomas    2:00 PM
Sep. 6 Ohio Northern    Washington U.    2:00 PM LS V
Sep. 6 UW-River Falls    St. John's    2:00 PM
Sep. 6 Crown    Gustavus Adolphus    2:00 PM
Sep. 6 Concordia-Moorhead    Jamestown    2:00 PM
Sep. 6 Simpson    Iowa Wesleyan    2:00 PM
Sep. 6 Hope    Monmouth    2:00 PM
Sep. 6 Lawrence    Rockford    2:00 PM
Sep. 6 Aurora    Illinois College    2:00 PM
Sep. 6 Carroll    Lakeland    2:00 PM
Sep. 6 Elmhurst    Loras    2:00 PM
Sep. 6 Millikin    Greenville    2:00 PM
Sep. 6 Coe    Wheaton (Ill.)    2:00 PM
Sep. 6 Central    Benedictine    2:00 PM
Sep. 6 Presentation    Luther    2:00 PM
Sep. 6 Martin Luther    Maranatha Baptist    2:00 PM
Sep. 6 MacMurray    Culver-Stockton    2:00 PM
Sep. 6 Eureka    Knox    2:00 PM
Sep. 6 UW-Stout    Dakota Wesleyan    2:00 PM
Sep. 6 Huntingdon    Louisiana College    2:00 PM
Sep. 6 St. Norbert    Carthage    3:00 PM
Sep. 6 Claremont-Mudd-Scripps    Puget Sound    4:00 PM
Sep. 6 Pomona-Pitzer    MIT    4:00 PM
Sep. 6 Lewis and Clark    Whitworth    4:00 PM
Sep. 6 Hartwick    Western Connecticut    5:00 PM
Sep. 6 Salisbury    Christopher Newport    6:00 PM
Sep. 6 Stevenson    N.C. Wesleyan    7:00 PM
Sep. 6 Butler    Wittenberg    7:00 PM LS V
Sep. 6 Shenandoah    Gallaudet    7:00 PM A
Sep. 6 Wooster    Washington and Jefferson    7:00 PM
Sep. 6 Greensboro    Guilford    7:00 PM
Gate City Soup Bowl
Sep. 6 Geneva    Frostburg State    7:00 PM
Sep. 6 Thiel    Allegheny    7:00 PM
Sep. 6 Concordia (Wis.)    North Park    7:00 PM
Sep. 6 Beloit    Chicago    7:00 PM LS
Sep. 6 LaGrange    Birmingham-Southern    7:00 PM
Sep. 6 Howard Payne    Trinity (Texas)    7:00 PM
Sep. 6 Mary Hardin-Baylor    Millsaps    7:00 PM
Sep. 6 Sul Ross State    Texas Lutheran    7:00 PM
Sep. 6 Robert Morris-Chicago    UW-Oshkosh    7:00 PM
Sep. 6 Hanover    Centre    7:30 PM
Sep. 6 St. Olaf    Northwestern (Minn.)    8:00 PM
Sep. 6 Hamline    Minnesota-Morris    8:00 PM
Sep. 6 Lake Forest    Wisconsin Lutheran    8:00 PM
Sep. 6 Wartburg    Augsburg    8:00 PM
Sep. 6 Hardin-Simmons    Southwestern    8:00 PM
Sep. 5: All times Eastern
TBA
Anna Maria at Worcester State
TBA
McDaniel at Catholic
7:00 PM
Albright at Kean
7:00 PM
Widener at Rowan
7:00 PM
WPI at Curry
7:00 PM
Mass-Dartmouth at Mount Ida
7:00 PM
Salve Regina at Bridgewater State
7:30 PM
Trine at Manchester
Sep. 6: All times Eastern
TBA
RPI at Norwich
TBA
Plymouth State at Castleton State
TBA
Carnegie Mellon at Case Western Reserve
TBA
St. Lawrence at Coast Guard
TBA
Thomas More at Wesley
TBA
Rhodes at Austin
TBA
Arizona Christian at George Fox
12:00 PM
Dickinson at Hobart
12:00 PM
Holland College (PEI, Canada) at Maine Maritime
Video
12:00 PM
Otterbein at St. John Fisher
12:00 PM
Union at Ithaca
1:00 PM
Lebanon Valley at Franklin and Marshall
1:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
1:00 PM
Washington and Lee at Averett
1:00 PM
Franklin at Illinois Wesleyan
1:00 PM
Hampden-Sydney at Wabash
1:00 PM
Rose-Hulman at Kalamazoo
Live Stats Video
1:00 PM
Wilmington at Olivet
1:00 PM
Adrian at Defiance
1:00 PM
King's at Moravian
1:00 PM
Alfred State at Morrisville State
1:00 PM
Randolph-Macon at Johns Hopkins
1:00 PM
Susquehanna at Lycoming
1:00 PM
Oberlin at Brockport State
1:00 PM
Utica at Misericordia
1:00 PM
Delaware Valley at Montclair State
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
1:00 PM
Ohio Wesleyan at Bluffton
1:00 PM
Marietta at Kenyon
1:00 PM
Merchant Marine at Apprentice
1:30 PM
Alma at Heidelberg
1:30 PM
Berry at Maryville (Tenn.)
1:30 PM
Bridgewater (Va.) at Gettysburg
1:30 PM
Muskingum at Waynesburg
1:30 PM
St. Vincent at John Carroll
1:30 PM
Mount Union at Bethany
1:30 PM
Juniata at Grove City
2:00 PM
Sewanee at DePauw
2:00 PM
Carleton at Macalester
2:00 PM
Albion at UW-Stevens Point
2:00 PM
UW-Platteville at Buena Vista
2:00 PM
UW-Eau Claire at St. Thomas
2:00 PM
Ohio Northern at Washington U.
Live Stats Video
2:00 PM
UW-River Falls at St. John's
2:00 PM
Crown at Gustavus Adolphus
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Jamestown
2:00 PM
Simpson at Iowa Wesleyan
2:00 PM
Hope at Monmouth
2:00 PM
Lawrence at Rockford
2:00 PM
Aurora at Illinois College
2:00 PM
Carroll at Lakeland
2:00 PM
Elmhurst at Loras
2:00 PM
Millikin at Greenville
2:00 PM
Coe at Wheaton (Ill.)
2:00 PM
Central at Benedictine
2:00 PM
Presentation at Luther
2:00 PM
Martin Luther at Maranatha Baptist
2:00 PM
MacMurray at Culver-Stockton
2:00 PM
Eureka at Knox
2:00 PM
UW-Stout at Dakota Wesleyan
2:00 PM
Huntingdon at Louisiana College
3:00 PM
St. Norbert at Carthage
4:00 PM
Claremont-Mudd-Scripps at Puget Sound
4:00 PM
Pomona-Pitzer at MIT
4:00 PM
Lewis and Clark at Whitworth
5:00 PM
Hartwick at Western Connecticut
6:00 PM
Salisbury at Christopher Newport
7:00 PM
Stevenson at N.C. Wesleyan
7:00 PM
Butler at Wittenberg
Live Stats Video
7:00 PM
Shenandoah at Gallaudet
Audio
7:00 PM
Wooster at Washington and Jefferson
7:00 PM
Greensboro at Guilford
7:00 PM
Geneva at Frostburg State
7:00 PM
Thiel at Allegheny
7:00 PM
Concordia (Wis.) at North Park
7:00 PM
Beloit at Chicago
Live Stats
7:00 PM
LaGrange at Birmingham-Southern
7:00 PM
Howard Payne at Trinity (Texas)
7:00 PM
Mary Hardin-Baylor at Millsaps
7:00 PM
Sul Ross State at Texas Lutheran
7:00 PM
Robert Morris-Chicago at UW-Oshkosh
7:30 PM
Hanover at Centre
8:00 PM
St. Olaf at Northwestern (Minn.)
8:00 PM
Hamline at Minnesota-Morris
8:00 PM
Lake Forest at Wisconsin Lutheran
8:00 PM
Wartburg at Augsburg
8:00 PM
Hardin-Simmons at Southwestern
Dec. 20: All times Eastern
Final
at UW-Whitewater 52, Mount Union 14
@ Salem Stadium; Salem, Va.
Box Score Recap Photos Photos
Dec. 14: All times Eastern
Final
UW-Whitewater 16, at Mary Hardin-Baylor 15
Box Score Recap Recap Photos
Final
at Mount Union 41, North Central (Ill.) 40
Box Score Recap Recap Photos

What We're Reading